שתף קטע נבחר

ניצחו בקלפי, מחכים לבג"ץ: המואשמים נבחרו

לחיאני, גפסו ורוכברגר זכו בכהונה נוספת בבת ים, נצרת עילית ורמת השרון, למרות שהודחו על ידי בג"ץ - שעשוי להדיחם שוב במסגרת עתירה חדשה של התנועה לאיכות השלטון. לחיאני: "אני גר בעיר הכי טובה בעולם"

הם הודחו על ידי בג"ץ מהתפקיד, אבל נבחרו לכהונה נוספת - כהונה עם כוכבית. שלומי לחיאני, שמעון גפסו ויצחק רוכברגר, ראשי העיר המודחים של בת ים, נצרת עילית ורמת השרון, ניצחו בבחירות המקומיות שנערכו אמש, למרות כתבי האישום שהוגשו נגדם. עם זאת, הבוקר שאחרי הניצחון הביא עמו עתירה נגדם בבג"ץ, שהוגשה על ידי התנועה לאיכות השלטון. בעתירה, שהוגשה גם נגד היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, מועצות הערים ושר הפנים, דורשת התנועה להדיח את השלושה מתפקידם.

 

הבחירות המקומיות - דיווחים נוספים ב-ynet:

תל אביב של חולדאי, ירושלים של ברקת

ברקת: להוביל את י-ם בלי לקפח אף מגזר

הראש נפל: מהפך בגבעתיים, שדרות ורעננה

 


 


 

בבחירות לראשות בת ים זכה ראש העיר המכהן לחיאני ב-57.75% מקולות הבוחרים. מדובר בניצחון דחוק בהרבה מזה שרשם ב-2008, אז זכה ביותר מ-86% מהקולות. לחיאני נבחר למרות כתב האישום שהוגש נגדו בין היתר בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס, ושלושה ימים לאחר שבג"ץ הדיח אותו עד הבחירות, בהתאם ל"הלכת גפסו ורוכברגר", שנקבעה לפני חודש.

 

גם רוכברגר וגפסו חזרו לבניין העירייה. רוכברגר, שמואשם בהפרת אמונים, במרמה וברישום כוזב במסמכי תאגיד בעת ששימש כיו"ר קרן השתלמות של עובדי רשויות מקומיות, זכה ל-57.32% מהקולות בבחירות ברמת השרון. גפסו שקיבל תמיכה של 52.4% מהבוחרים, נאשם בלקיחת שוחד, ובהחלטה בנוגע לו ולרוכברגר - שהודחו מתפקידם בחודש שעבר - נאמר כי ניתן להדיחם אם ייבחרו שוב, מה שאכן אירע.

 (צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון) (צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון)
(צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון)

בג"ץ ידיח שוב? לחיאני (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בג"ץ ידיח שוב? לחיאני(צילום: מוטי קמחי)

תמיכה של 57.32% מהבוחרים. רוכברגר ()
תמיכה של 57.32% מהבוחרים. רוכברגר

"אני גר בעיר הכי טובה בעולם", אמר לחיאני ל-ynet. "אני מרגיש שבסוף היום אני משרת את התושבים שלי ואני מודה להם שנתנו לי עוד חמש שנים לשרת אותם. אני מאמין שאמשיך לכהן והכול יהיה בסדר. ראשי הרשויות הם האנשים הכי טובים בארץ".

 

סיור קצר בשטח העלה כי תוצאות הבחירות בבת ים לא הפתיעו את התושבים. אלו הרעיפו על לחיאני שבחים למרות כתב האישום, וניסו להפריד בין מעשיו כראש עיר ובין העבירות שבגינן הוא הואשם. "כל עוד לא הוכח שהוא אשם הוא חף מפשע", אמר ד"ר יצחק רויטמן. "הוא תרם רבות לעיר והתושבים אוהבים אותו".

 

ז'נט, תושבת אחרת, הוסיפה כי "כל ראשי העיר שהיו לפניו דאגו רק לעצמם. מאז שהוא בתפקיד העיר נקייה יותר ואיכות החיים של כולנו השתפרה באופן ניכר". לדניאל מפריעה הסתבכותו הפלילית של ראש העיר, אבל הוא הדגיש כי "כולם גונבים ומסתירים את זה ולחיאני לפחות מצהיר על מעשיו בגלוי. כתושב אני מסתכל על התמונה הכוללת ולחיאני צבר הישגים מרשימים".

 בפסיקה בנוגע ללחיאני הסתמכו השופטים על פסק הדין בפרשת גפסו ורוכברגר. השופטת נאור כתבה אז כי בעניין ראשי ערים יש להחיל כללים דומים להלכה שנקבעה בפרשות דרעי ופנחסי, וכי עליהם להתפטר או להיות מודחים, אם מוגש נגדם כתב אישום חמור. בנוסף הוזהרו ראשי ערים נאשמים שיתמודדו בבחירות כי רצון הבוחר יובא בחשבון בדיון עתידי בהדחתם, "אך רצון הבוחר אינו יכול להיות שיקול על הגובר על שיקולים אחרים".

 

לדבריה, "נוכח חומרת המעשי המיוחסים ללחיאני, אף שמדובר בכתב אישום ולא בהרשעה, המשך כהונתו עלול לגרום לפגיעה קשה באמון הציבור ובערכים של טוהר המידות ושלטון החוק".

 

גפסו: "כתב האישום עמד לזכותי"

ראש העיר הנבחר של נצרת עילית שמעון גפסו אמר כי הוא "חוגג את הניצחון הזה בחגיגה מיוחדת, הצלחתי להבין את ליברמן, שהמועמדת שלו (ליה שמטוב. מ"ב) קיבלה שליש מהקולות שלי, וגם מהסיבה שהציבור בחר בי למרות שניגשתי להתמודדות עם כתב אישום. זה משהו שלא היה בעבר ולכן אני מניח שגם בג"ץ לא ידיח אותי".

 

גפסו אמר עוד כי "בית המשפט אפשר לי להתמודד, התמודדתי וניצחתי בהפרש משמעותי. יש חוק בישראל ולפיו אדם חף מפשע כל עוד הוא לא הורשע בפסק דין, אז אני עדיין בחזקת חף מפשע עד שלא יוכח אחרת. באתי לציבור ואמרתי לו שאני בא עם כתב אישום ולמרות זאת, 54 אחוזים מהציבור בנצרת עילית העדיף ראש עיר עם כתב אישום מאשר מועמדת ללא כתב אישום, שזכתה לכשליש מהקולות. אני בטוח שכתב האישום אפילו עמד לזכותי".

 

ראש העיר ציין כי אין בכוונתו לוותר על תפקידו. לדבריו, "אין לי צל

 של ספק שבסופו של יום אזוכה לחלוטין ובכל זאת גם במקרה שלי ובמקרים אחרים ראש עיר יכול להתמודד גם עם כתב אישום וגם לנהל את הרשות, ולא בהכרח להרים ידיים. אני מתכוון להישאר ראש עיר עוד הרבה שנים, ולא מתכוון להיות כמו ראש עיר אחר שהתיק נגדו נסגר רק לאחר שקיבל שבץ מוחי".

 

לשאלה אם יעתור לבג"ץ במקרה שחברי המועצה שלו יחליטו להדיח אותו מתפקידו השיב גפסו: "כדי להדיח ראש עיר מכהן צריכים לעשות זאת 75% מחברי המועצה, ובהרכב המועצה הנוכחי לאחר הבחירות יש לי שבעה מנדטים, והבית היהודי שהיא מפלגה שהרצתי בחסותי. כלומר, הדבר הזה של החלטת המועצה הוא בלתי אפשרי. זו חגיגה דמוקרטית, תרתי משמע". 

 

בהכנת הכתבה השתתפו מורן אזולאי, איתי בלומנטל ועומרי אפרים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
לחיאני. ניצח יומיים אחרי שהודח
צילום: מוטי קמחי
מומלצים