שתף קטע נבחר

בוסים חדשים בפריפריה: 'נהפוך למרכז הארץ'

ראשי ערים חדשים בצפון ובדרום יודעים שהצלחה בתפקיד נעוצה בעיקר בהבאת תקציבים ובשיפור המעמד. הנבחר באופקים ידאג לניקיון העיר, בדימונה ינסו למנף את הקמת עיר הבה"דים, באשקלון יחפשו עבודה בעיר ובטבריה מבטיחים: "תוך שנתיים וחצי מפעל הייטק, ולא, ראש העיר יתפטר"

הציבור העניק להם בפעם הראשונה את אמונו, וכעת עליהם לשנס מותניים וגם את הכיסים ולהביא קבלות. תוצאות הבחירות לרשויות המקומיות הבליטו כמה ראשי רשויות חדשים בפריפריה שיצטרכו להביא לשדרוג משמעותי במעמד העיר שלהם. "האתגר הגדול שלי הוא להביא תקציבים ומשאבים לעיר הזו", אמר ראש העיר החדש של אופקים איציק דנינו. ראש העיר הנבחר והחדש של דימונה בני ביטון קבל: "המדינה לא יכולה להסתיים בין גדרה לחדרה".

 

הבחירות לרשויות המקומיות - דיווחים נוספים ב-ynet:

כל המועמדים, כל הזוכים: תוצאות הבחירות

2 נשים נבחרו: 'טובות בעשייה, לא בפוליטיקה'

השעון האנושי שהפך לראש עיר

 

לדנינו, הראיס החדש של אופקים, יש עבודה רבה. עשור לאחר שנבחר ראש עיר על ידי הציבור, צריך דנינו לשקם את התדמית של עיר הפיתוח, לדאוג להשיב את אמון התושבים בעירייה, וכן למלא את קופתה הדלילה של העירייה. "תקציבי האיזון של משרד הפנים לא מספיקים", רטן דנינו. "צריך לדאוג לפרויקטים ממשלתיים שיגיעו לפה".

 


 

דנינו מספר כי לטעמו בעיית התדמית לא נובעת רק ממחסור בתקציבים. לדבריו, "עשינו מחקרים לקראת הבחירות וגיליתי שהגאווה שהייתה לתושבי אופקים לא קיימת כיום. היא נובעת ממשבר מנהיגותי, כבר 20 שנה מבטיחים הבטחות ולא עומדים בציפיות. אנחנו דועכים משנה לשנה. צריך למשל לדאוג לניקיון העיר, זה כל כך בסיסי. תושב אופקים מבקש שהעיר תהיה נקייה, זה אלמנטרי. זה מביך אותי בכובע של ראש העיר".

 

האיש שהתמודד מטעם הליכוד מקווה כי התמיכה של המפלגה תסייע להתפתחות העיר ולקיצור הבירוקרטיה הישראלית הידועה. "אנחנו צריכים ליצור מקום עם איכות חיים, שהתושבים יהיו גאים להיות בו. כדי שנוכל לעמוד על הרגליים הכלכליות שלנו צריך לממש את תוכנית המתאר של העיר".

"ליצור מקום עם איכות חיים". דנינו חוגג ניצחון (צילום : ראובן קפוצ'ינסקי) (צילום : ראובן קפוצ'ינסקי)
"ליצור מקום עם איכות חיים". דנינו חוגג ניצחון(צילום : ראובן קפוצ'ינסקי)

בדימונה, לעומת זאת, ראש העיר החדש בני ביטון צריך לשמור על המצב התדמיתי הנוכחי ולשאוף לשפר אותו. בתקופת כהונתו של מאיר כהן, כיום שר הרווחה, העיר טיפחה תדמית של מקום שטוב לחיות בו. שכונות חדשות ויוקרתיות נבנו, התיאטרון העירוני זכה להכרה תקשורתית וצעירי העיר כבר לא התביישו לומר היכן הם גרים.

 

דימונה הפכה למושא הקנאה של ערים דוגמת ערד וירוחם, לאחר שראש העיר השכיל למתג את העיר ככזו שמשתלם לגור בה. יחד עם זאת, לא חסרות בעיות. "דימונה שבה להיות שמחה", סיפר אחד הפעילים הבולטים בעיר דן בונבידה. "העיר חזרה לשיטת הליכוד. לצערי, בשנים האחרונות העירייה התנהלה כמקום סגור ולא נגיש לתושבים הפשוטים יותר. האתגר של ראש העיר הנבחר וחברי המועצה יהיה להנגיש את העירייה ומוסדותיה לציבור ולעבוד בשיתוף עם כולם".

 


 


ראש העיר הנבחר ביטון אמר: "יש לי שני אתגרים. אחד, נושא התעסוקה בעיר והשני, איזון תקציב העירייה. המלאכה קשה ואני מודיע לכולם: לא משנה מי הצביע ומי לא, אני ראש העיר של כולם וזה מה שחשוב. דימונה נמצאת בגירעון של 138 מיליון שקל, שוחחתי עם ראש הממשלה שאמר שיעזור וייכנס לעובי הקורה. גם שר הפנים ושר התחבורה בירכו אותי".

 

ביטון אמר עוד כי "הרכבת עוברת לאילת ואני מקווה שהיא תיכנס לפאתי העיר דימונה כדי להקל על העיר. לדימונה יש תדמית טובה, אבל נציף גם את הבעיות של העיר. עיר הבה"דים יורדת לנגב ודימונה צריכה להיות ערוכה לזה. אם לא נהיה ערוכים, באר שבע, מיתר וערי הלוויין ייקחו לנו את זה. עיר הבה"דים היא נס ואני בטוח שזה ייתן תנופה ושגשוג לנגב. דימונה תהיה מרכז הארץ".

 

אשקלון: "בית המלון הגדול בארץ" 

באשקלון הביס איתמר שמעוני את ראש העיר היוצא בני וקנין. "הציבור באשקלון אמר את דברו", סיפר לאולפן ynet ראש העיר החדש. "הציבור רוצה אדם צעיר, הנהגה חדשה. צריך לומר לווקנין תודה. הבעיה הראשונה שצריך לטפל בה היא תעסוקה. מדי בוקר יוצאים כ-30 אלף איש מהעיר ובערב חוזרים הביתה. העיר הפכה להיות בית המלון הכי גדול בארץ".

 

שמעוני גם הצהיר שבכוונתו לטפל בסוגיית מערכת החינוך העירונית. לדבריו, "אשקלון מקום 73 בבגרויות, אנחנו מתחת לממוצע. אני צעיר ונמרץ ורוצה כמה קדנציות ויש המון המון עבודה".

 

טבריה: "למתג כעיר צעירה ותוססת" 

בטבריה בחרו המצביעים ביוסי בן דוד, שמחליף את זוהר עובד.

 דרור ללוש, מס' 2 ברשימתו של בן דוד, סיפר כי "האתגרים שעומדים בפנינו הם החזרת הצעירים לטבריה והחזרת אמון התושבים במנהיגות. נצטרך לתת פתרון לגירעון של 170 מיליון שקל שרובץ על קופת העירייה. נהיה חייבים למתג את טבריה כעיר צעירה ותוססת, ולהקים כאן שכונה של בתים צמודי קרקע - פתרון לתושבי העיר שנוטשים יישובים סביב טבריה".

 

הקמפיין של בן דוד ושותפיו נשען על הסיסמה "לא מוותרים על טבריה". לדברי ללוש, "ראש העיר לפני זוהר עובד (בנימין קרייתי. מ"ב) השקיע בעיקר באנשים. זוהר עובד השקיע בעיקר בפיתוח כבישים ותשתיות. יוסי בן דוד יודע לעשות את האיזון בין הפתרון לאזרחים, הרווחה והחינוך לבין פיתוח התיירות והמגורים בעיר. הראשים הקודמים ויתרו על השילוב הזה. יוסי אמר שאם תוך שנתיים וחצי הוא לא יקים מפעל הייטק בטבריה, הוא יתפטר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : ראובן קפוצ'ינסקי
"האתגר להביא תקציבים". איציק דנינו
צילום : ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים