שתף קטע נבחר

הכירו: להיטי הנדל"ן של הכיפות הסרוגות

הם יעדיפו את פ"ת על ת"א, "יתפשרו" על מגדל רק אם יש בו מעלית שבת ובמרפסת השמש שלהם תהיה גישה ישירה לשמיים. רבים במגזר הדתי-לאומי מחפשים שכונות בלי שכנים חילונים וגם לא חרדים. הצצה למקומות הלוהטים של חובשי הכיפות הסרוגות: מה נחשב יותר, מה פחות ומה טווח המחירים?

בניינים עם אוכלוסייה מעורבת, כמו בספרה המפורסם של המשוררת לאה גולדברג "דירה להשכיר", הם כבר מחזה נדיר למדי. אחת הדוגמאות לכך היא שיותר ויותר מחובשי הכיפות הסרוגות מעדיפים להתגורר בשכונות עם צביון דתי-לאומי.

 

מפת הנדל"ן של ישראל - כתבות אחרונות:

 

"מבחוץ, הדירות במגזר הדתי-לאומי נראות כמו דירות רגילות (דירות של המגזר הכללי - א.ש), אך מבפנים אפשר למצוא אלמנטים דתיים", אומר בשיחה עם ynet תומר מוסקוביץ', מנכ"ל חברת משהב שבבעלות הפועל מזרחי, הבונה לציבור הדתי-לאומי עוד מימי קום המדינה.

 

"בניגוד לאוכלוסייה החרדית, שאינה בונה לגובה בגלל אי-שימוש במעליות בשבת, הציבור הדתי-לאומי משתמש במעליות שבת ויש אצלו בנייה של מגדלים", הוא מוסיף. לדבריו, בתוך הבתים אפשר למצוא כיור כפול, הכנה לכיור נטילה בסלון ואפילו מרפסת סוכה שבמגדלים הגבוהים דורשת מיומנות אדריכלית. "לא פשוט לתכנן מגדל של 19 קומות עם מרפסות תחת כיפת השמיים", מסביר מוסקוביץ'.

 

לדבריו, תופעת הבידול בשכונות דתיות-לאומיות נעוצה בתופעות סוציולוגיות שרווחו לאורך ההיסטוריה. "לאחר תקופה ארוכה שבה שלטה האידיאולוגיה של ההמון, החלה תקופה של ההיפך המוחלט - אינדיבידואליות שהובילה לבדידות במגזר", הוא אומר. "עכשיו מדובר במעין סינתזה בין השניים: רצון להיות חלק מקבוצת התייחסות, חיים בקהילה".

 

לחוצים במגזר: שנה לחתונה - בעלות על דירה 

ישראל זעירא, מנכ"ל חברת באמונה המשווקת ומארגנת קבוצות רוכשים עבור הציבור הדתי-לאומי במספר ישובים, ובהם ביישוב חריש, מסביר כי "מעבר לסיבות התרבותיות, כדוגמת הימנעות מלראות חילול שבת ולשמוע מוזיקה מדירה סמוכה, וכן מעבר לסיבות הטכניות (כלומר שתהיה מעלית שבת בבניין) - יש בבחירה לגור ביישוב עם צביון דתי-לאומי גם סיבות חינוכיות".

 

לדבריו, "ילד מהמגזר הדתי-לאומי בתל-אביב יצטרך לנסוע רבע שעה בשביל לפגוש את החבר שלו מהכיתה. בשכונות הייעודיות קבוצות הכוח מספקות את הצרכים של הקהילה: יש בני עקיבא, יש גני ילדים ויש מקווה. לציבור הזה פחות חשוב שתהיה בריכת שחייה קרובה - אלא בית כנסת קרוב".

 

זעירא מתייחס לסוגיית הנישואים במגזר הדתי-לאומי. "העזרה שההורים נותנים לזוג שמתחתן היא ברמת מחויבות גבוהה יותר מהציבור הכללי. בנוסף, יש שאיפה גבוהה מאוד לרכוש דירה תוך שנה-שנתיים מרגע החתונה", הוא אומר. "אלו הן הסיבות לרכישת דירות בשכונות נפרדות - במחירים שההורים יכולים להרשות לעצמם. אני מעריך שבין שליש לחצי מהציבור הדתי-לאומי גר בשכונות מבודלות מהמגזר הכללי".

 

"בארץ התפתח שוק נדל"ן ייחודי עבור הציבור הדתי-לאומי", אומר אמיר וויינשטוק, ממייסדי אתר מדלן, שמיפה עבור ynet שכונות ויישובים בעלי צביון דתי-לאומי. לדבריו, אופי השכונות שבהן מתגוררת האוכלוסייה הזו מגוון - "החל משכונות ותיקות בערי השרון והמרכז, דרך קהילות שנבנות בערי הפיתוח, ועד ליישובים מעבר לקו הירוק", הוא אומר.

 

לדבריו, "הרוכשים חובשי הכיפות הסרוגות פועלים במקרים רבים בצורה מאורגנת, ואפילו משפרים את מצבם לעומת המגזר הכללי". בדיקה מיוחדת של ynet בשיתוף אתר מדלן בדקה אילו שכונות ויישובים נחשבים מבוקשים בקרב הציבור הדתי-לאומי. כמדד לצביון השכונה פילחנו את אחוזי ההצבעה למפלגת הבית היהודי, שמזוהה עם הציבור הדתי-לאומי, בכל עיר וכן שוחחנו עם מומחים בתחום.

 

מפת הנדל"ן האינטראקטיבית שצירפנו כאן, אותה חשפנו בכתבות האחרונות בסדרה, מציגה את מחירי הדירות בערים ברחבי הארץ, תוך פילוח המחירים בכל שכונה ושכונה. מחיר ממוצע של דירה עומד על 1.161 מיליון שקל (יד ראשונה וחדשה), כאשר הצבע הכחול במפה מצביע על מחיר נמוך מהמחיר הממוצע ואילו הצבע האדום מצביע על מחיר גבוה מהממוצע. ככל שהצבעים כהים יותר - כך המחירים מתרחקים מהממוצע.

 

הקלקה על כל יישוב מצביעה על רמות המחירים בתוך כל שכונה. עם ההקלקה, יופיעו נתונים בצדה הימני של המפה בנוגע למחירי עסקאות הנדל"ן שבוצעו בשכונה. הקלקה על האייקונים בצורת בתים ירוקים מציגה את השכונות והיישובים המבוקשים שנבדקו, שבהם בוצעו הכי הרבה עסקאות נדל"ן למגורים בקרב האוכלוסייה הדתית-לאומית. אז איפה חובשי הכיפות הסרוגות מעדיפים לגור?

 

לצפייה במפה האינטראקטיבית בגודל מלא לחצו כאן או על המפה

 


 

שכונת קריית דוד ברחובות: 664 אלף שקל ל-2.5 חדרים

על פי מפקד האוכלוסין לשנת 2008, המדד החברתי-כלכלי של שכונת קריית דוד ברחובות עמד על 5.5 מתוך 10. כ-29% מכלל התושבים בשכונה הם אקדמאים, וגובה המשכורת הממוצעת בשכונה עומד על כ-8,370 שקל בחודש. מפלגת הבית היהודי זכתה לתמיכה של כ-36.3% מקולות הבוחרים (לעומת כ-9.12% בתוצאות הכלל ארציות).

 

בחלק המזרחי של השכונה קיימת בנייה חדשה של בניינים רבי קומות המרכזת מתעניינים ועסקאות. כך למשל, בחצי השנה האחרונה נמכרו 14 דירות בשכונה. מחירי הדירות בשכונה דומים למחירים בשאר השכונות בעיר: דירות יד שנייה בנות חמישה חדרים נמכרו ב-1.327 מליון שקל, לעומת 1.394 מליון בככל רחובות.

 

העסקה הזולה ביותר בשכונה בוצעה במרס 2013, אז דירת 2.5 חדרים בשטח של 45 מ"ר בקומה השלישית ברחוב גוש עציון, נמכרה תמורת 664 אלף שקל. העסקה היקרה ביותר נרשמה באפריל 2013, אז נמכרה דירת גג בת חמישה חדרים בשטח של 148 מ"ר עם חניה ומרפסת בשטח של 166 מ"ר ב-1.775 מיליון שקל.

 

שכונת קריית דוד ברחובות (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
שכונת קריית דוד ברחובות(צילום: אבי מועלם)

 

שכונת קריית שמואל בחיפה: 350 אלף שקל ל-3 חדרים

שכונת קריית שמואל בחיפה נחשבת לשכונה של כיפות סרוגות (לעומת שכונת קריית חיים שאופיינה בעבר כ"מפא"יניקית"). חברת הפועל המזרחי בנתה את השכונה עוד בשנות ה-40 של המאה הקודמת, וגם כיום ממשיכה חברת משהב לבנות במקום (סביב 900 אלף שקל לדירת ארבעה חדרים). מפלגת הבית היהודי זכתה בכ-31.9% מקולות הבוחרים.

 

המדד החברתי-כלכלי בשכונה עומד על 4.5 מתוך 10. כ-18% מכלל התושבים הם אקדמאים וגובה המשכורת הממוצעת עומד על כ-5,750 שקל בחודש. בחצי שנה האחרונה בוצעו בשכונה 64 עסקאות. דירות יד שנייה בנות שלושה חדרים נמכרו ב-464 אלף שקל, ודירות יד שנייה בנות ארבעה חדרים נמכרו ב-876 אלף שקל. זאת לעומת דירות חמישה חדרים חדשות שנמכרו ב-997 אלף שקל.

 

העסקה הזולה ביותר בשכונה בוצעה באפריל 2013, אז דירת שלושה חדרים בשטח של 62 מ"ר, בקומה השלישית בבניין בגובה ארבע קומות ברחוב יוסף שטרן, נמכרה ב-350 אלף שקל. העסקה היקרה ביותר בוצעה ביוני 2013, אז דירת דופלקס חדשה בת שלושה חדרים, בשטח של 160 מ"ר ברחוב מוהליבר, נמכרה ב-1.75 מליון שקל.

 

שכונת קריית שמואל בחיפה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
שכונת קריית שמואל בחיפה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

שכונת הדר גנים בפתח תקווה: 935 אלף שקל ל-3 חדרים

שכונת הדר גנים נמצאת במזרח פתח תקווה, בסמוך לכפר סירקין והיישוב נחלים, ונחשבת לאחת השכונות המבוקשות במרכז הארץ לציבור הדתי-לאומי. המדד החברתי-כלכלי של השכונה הוא 6 מתוך 10. כ-36% מכלל התושבים אקדמאים וגובה המשכורת הממוצעת עומד על כ-8,100 שקל בחודש. מפלגת הבית היהודי באזור זכתה בכ-27.5% מקולות הבוחרים.

 

בחצי השנה האחרונה נמכרו בשכונה 62 דירות במחיר ממוצע של 1.224 מליון שקל. דירות יד שנייה בנות ארבעה חדרים נמכרו ב-1.162 מליון שקל, לעומת 1.28 מליון שקל עבור דירות דומות בכלל העיר. הבנייה בשכונה נעשית לרוב על ידי משהב וכן חברת קרדן נדל"ן. במגדלים של משהב, דירת ארבעה חדרים תעלה סביב 1.4 מיליון שקל; דירת חמישה חדרים תעלה 1.55 מיליון שקל; ודירת שישה חדרים תעלה 1.72 מיליון שקל.

 

לשם השוואה, בשכנות גני הדר הסמוכה, שמתחוללת בה תנופת בנייה חדשה רבה, נמכרו בחצי השנה האחרונה 115 דירות חדשות במחיר מייצג של 1.524 מליון שקל. דירות ארבעה חדרים חדשות נמכרו ב-1.397 מליון שקל; דירות חמישה חדרים חדשות נמכרו ב-1.525 מיליון שקל; ודירות שישה חדרים חדשות נמכרו ב-1.762 מליון שקל.

 

העסקה הזולה ביותר בשכונה בוצעה באפריל 2013, אז דירת שלושה חדרים בשטח של 66 מ"א, בקומה הרביעית ברחוב שכטר, נמכרה ב-935 אלף שקל. העסקה היקרה ביותר נרשמה ביולי 2013, אז דירת גג בת שישה חדרים, בשטח של 140 מ"ר ברחוב הרב ניסים יצחק, נמכרה ב-2.175 מליון שקל. יצוין כי שכונה נוספת המבוקשת בקרב אוכלוסיית הכיפות הסרוגות בעיר היא כפר גנים ג'.

 

שכונת הדר גנים בפתח תקווה (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
שכונת הדר גנים בפתח תקווה(צילום: בני דויטש)

 

שכונת רמת אלישיב בלוד: 400 אלף שקל ל-3 חדרים

המדד החברתי-כלכלי בשכונת רמת אלישיב בלוד עומד על 3.5 מתוך 10. כ-22% מכלל התושבים בשכונה הם אקדמאים, וגובה המשכורת הממוצעת עומד על כ-5,320 שקל בחודש. מפלגת הבית היהודי באזור זכתה בכ-14.1% מקולות הבוחרים. בחצי השנה האחרונה היו בשכונה 59 עסקאות מקרקעין. דירות יד שנייה בנות ארבעה חדרים נמכרו במחיר ממוצע של 677 אלף שקל, לעומת 1.068 מליון שקל לדירות ארבעה חדרים חדשות.

 

העסקה הזולה ביותר בשכונה בוצעה במרס 2013, אז דירת שלושה חדרים בשטח של 60 מ"ר, בקומה הרביעית ברחוב אלי כהן, נמכרה ב-400 אלף שקל. העסקה היקרה ביותר בוצעה ביולי 2013, אז דירת גג בת חמישה חדרים, בשטח של 136 מ"ר ברחוב פלומניק יעקב, נמכרה ב-1.45 מליון שקל.

 

פרויקט נוסף בעיר, במרחק חמש דקות מהשכונה, נקרא "נווה נוף נריה" ומכוון אף הוא לאוכלוסייה הדתית-לאומית. דירת ארבעה חדרים בפרויקט עומד על מיליון שקל. יצוין כי שתי השכונות נחשבות יקרות יחסית לעיר לוד מבחינת רמות המחירים. "רמות מחירים נקבעות לפי האוכלוסייה. גם גם תהיה שכונה במרכז תל-אביב עם אוכלוסיחה קשה, המחירים שם יהיו נמוכים", מסביר ישראל זעירא, שאחראי בין היתר על הפרויקט.

 

שכונת רמת אלישיב בלוד (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
שכונת רמת אלישיב בלוד(צילום: אבי מועלם)

 

שכונת הר חומה בירושלים: 1.05 מיליון שקל ל-3 חדרים

כ-31.2% מתושבי שכונת הר חומה בדרום-מזרח ירושלים הצביעו למפלגת הבית היהודי באזור. בחצי השנה האחרונה נמכרו בשכונה לא פחות מ-222 דירות. דירות יד שנייה בנות ארבעה חדרים נמכרו ב-1.4 מליון שקל, לעומת 1.356 מליון שקל לדירות ארבעה חדרים חדשות.

 

דירות יד שנייה בנות חמישה חדרים נמכרו ב-1.673 מיליון שקל, לעומת 1.633 מליון שקל לדירות חמישה חדרים חדשות. חברת באמונה מארגנת בשכונה קבוצת רכישה ל-80 יחידות דיור חדשות, שמחירן עומד על כ-1.15 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים.

 

העסקה הזולה ביותר בשכונה בוצעה במאי 2013, אז דירת שלושה חדרים בשטח של 72 מ"ר עם מרפסת בשטח של 8.5 מ"ר, עם מחסן וחניה בקומה השישית ברחוב ליפצ''ין סול, נמכרה ב-1.05 מליון שקל. העסקה היקרה ביותר בוצעה ביולי 2013, אז דירת שישה חדרים בקומת קרקע בשטח של 134 מ"ר, עם גן בשטח של 40 מ"ר ועם חניה ומחסן ברחוב הרב נסים יצחק, נמכרה ב-2.3 מליון שקל. עוד מרכזות את ציבור הכיפות הסרוגות בבירה: השכונות קטמון, רחביה ורמת שלמה.

 

שכונת הר חומה בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שכונת הר חומה בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

גבעת שמואל: 400 אלף שקל לשני חדרים

היישוב גבעת שמואל נחשב ל"רמת אביב" של הציבור הדתי-לאומי. הסיבות לכך הן הקרבה לבני ברק עם נראות מודרנית יותר והנגישות לאוניברסיטת בר אילן שתורמת למיצוב הגבוה. לפי מפקד 2008, המדד החברתי-כלכלי של העיר הוא 8 מתוך 10. כ-45% מהתושבים אקדמאיים, וגובה המשכורת הממוצעת בשכונה עומד על כ-10,170 שקל בחודש. מפלגת הבית היהודי זכתה לתמיכה של 34.1% מקולות הבוחרים.

 

בגבעת שמואל היו 126 עסקאות בחצי שנה האחרונה במחיר מיצג של 1.788 מליון שקל. דירות יד שנייה בנות שלושה חדרים נמכרו ב-1.148 מליון שקל. דירות יד שנייה בנות ארבעה חדרים נמכרו ב-1.577 מליון שקל. דירות יד שנייה בנות חמישה חדרים נמכרו ב-2.015 מליון שקל - כ-42 אלף שקל פחות מדירות חמישה חדרים חדשות.

 

העסקה הזולה ביותר ביישוב נרשמה במאי 2013, אז נמכרה דירת שני חדרים בשטח של 33 מ"ר ברחוב ארלוזורוב ב-400 אלף שקל. העסקה היקרה ביותר נרשמה במרס 2013, אז דירת גג בת חמישה חדרים בשטח של 125 מ"ר ברחוב יונתן נתניהו נמכרה ב-2.73 מליון שקל.

 

גבעת שמואל (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
גבעת שמואל(צילום: בני דויטש)

 

רעננה: 850 אלף שקל ל-3 חדרים

אם גבעת שמואל היא רמת אביב של הכיפות הסרוגות, רעננה היא "סביון" של המגזר עם דומיננטיות של אוכלוסייה דתית-לאומית ממוצא אנגלו-סכסי. המדד החברתי-כלכלי של העיר הוא 8 מתוך 10. מכלל התושבים בעיר יש כ-40% אקדמאים, וגובה המשכורת הממוצעת עומד על כ-9,810 שקל בחודש. מפלגת הבית היהודי בעיר זכתה בכ-14.5% מקולות הבוחרים.

 

בחצי השנה האחרונה בוצעו רעננה בוצעו 329 עסקאות מקרקעין, במחיר מייצג של 1.959 מיליון שקל. דירות יד שנייה בנות ארבעה חדרים נמכרו ב-1.728 מיליון שקל, לעומת 1.92 מיליון שקל לדירות ארבעה חדרים חדשות. דירות יד שנייה בנות חמישה חדרים נמכרו ב-2.34 מיליון שקל, לעומת 2.477 מיליון שקל לדירות חמישה חדרים חדשות.

 

העסקה הזולה ביותר ברעננה בוצעה במרס 2013, אז נמכרה דירת שלושה חדרים בשטח של 45 מ"ר ברחוב קרן היסוד ב-850 אלף שקל. העסקה היקרה ביותר בוצעה באפריל 2013, אז בית פרטי עם שבעה חדרים, בשטח של 348 מ"ר על מגרש בשטח של 1,035 מ"ר ברחוב התמר, נמכרה ב-9.7 מליון שקל.

 

רעננה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
רעננה(צילום: עידו ארז)

 

פרדס חנה-כרכור: 334 אלף שקל לשני חדרים

בפרדס חנה כרכור יש אוכלוסייה לאומית-דתית נרחבת, אך אין ממש שכונה שמאופיינת ככזו. המדד החברתי-כלכלי של היישוב הוא 6 מתוך 10, כאשר 25% מכלל התושבים הם אקדמאים. גובה המשכורת הממוצעת עומד על כ-7,530 שקל בחודש, ומפלגת הבית היהודי באזור זכתה בכ-9.3% מקולות הבוחרים.

 

בחצי השנה האחרונה נמכרו בפרדס חנה-כרכור 349 דירות. דירת יד שנייה בת ארבעה חדרים נמכרה ב-1.023 מיליון שקל, לעומת 1.025 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים חדשה. דירת יד שנייה בת חמישה חדרים נמכרה ב-1.646 מיליון שקל, לעומת דירת חמישה חדרים חדשה שנמכרה ב-1.361 מיליון שקל.

 

העסקה הזולה ביותר ביישוב בוצעה ביולי 2013, אז דירת שני חדרים בשטח של 45 מ"ר בקומה השנייה ברחוב עציון נמכרה ב-334 אלף שקל. העסקה היקרה ביותר בוצעה באפריל 2013, אז בית פרטי עם שמונה חדרים, בשטח של 280 מ"ר על מגרש בשטח של 2,256 מ"ר ברחוב הדרים, נמכר ב-5.5 מיליון שקל.

 

יצוין כי שכונת חורשת האקליפטוס ביישוב מוקמת בימים אלה על ידי חברת באמונה, וכוללת 84 יחידות דיור המיועדות לאוכלוסיית הכיפות הסרוגות. מחיר דירת ארבעה חדרים חדשה בשכונה עומד על כמיליון שקל.

 

פרדס חנה-כרכור (צילום באדיבות חברת באמונה) (צילום באדיבות חברת באמונה)
פרדס חנה-כרכור(צילום באדיבות חברת באמונה)

 

אלקנה ושערי תקווה: 1.48 מיליון שקל ל-4 חדרים

אלקנה היא התיישבות ישראלית איכותית על קו התפר, בסמוך לראש העין ולמקורות הירקון. המדד החברתי-כלכלי של היישוב הוא 8 מתוך 10, כאשר כ-52% מכלל התושבים בו אקדמאים. מפלגת הבית היהודי זכתה ל-80.2% מקרב ציבור הבוחרים ביישוב.

 

היישוב מאופיין בבתים צמודי קרקע, ובחצי השנה האחרונה בוצעו בו שלוש עסקאות מקרקעין. העסקה הזולה ביותר בוצעה באפריל 2013, אז קוטג' עם חמישה חדרים בשטח של 120 מ"ר נמכר ב-1.535 מיליון שקל. העסקה היקרה ביותר בוצעה אף היא באפריל השנה, אז נמכר קוטג' עם שמונה חדרים, בשטח בנוי של 257 מ"ר על מגרש בשטח של 415 מ"ר, ב-2.05 מיליון שקל.

 

היישוב הצמוד שערי תקווה מעורב עם אוכלוסייה חילונית ומאופיין ב-26% אקדמאים מכלל התושבים. מפלגת הבית היהודי ביישוב זכתה בכ-35.8% מקולות הבוחרים. בחצי השנה האחרונה דווח על 32 עסקאות מקרקעין ביישוב, רובן של דירות חדשות.

 

בית דו משפחתי חדש עם שישה חדרים נמכר ב-1.785 מיליון שקל. בית מיד שנייה עם שישה חדרים נמכר ב-1.87 מיליון שקל. העסקה הזולה ביותר ביישוב בוצעה באפריל 2013, אז קוטג' עם ארבעה חדרים, בשטח של 150 מ"ר, נמכר ב-1.48 מיליון שקל. העסקה היקרה ביותר בוצעה במאי 2013, אז קוטג' עם שישה חדרים, בשטח של 180 מ"ר על מגרש בשטח של 300 מ"ר, נמכר ב-2.4 מיליון שקל.

 

לסיכום, קצרה היריעה מלסקור את כל השכונות שמרכזות התעניינות בקרב המגזר הדתי-לאומי. בין היישובים הבולטים שלא נמנו בכתבה ניתן למצוא את היישוב חריש, שמסתמן להיות מאופיין ברוב דתי-לאומי. גם חלקים גדולים בעיר מודיעין שייכים למגזר הכיפות הסרוגות, במיוחד בשכונת בוכמן. וכמובן שיישובי גוש עציון, הנחשבים יוקרתיים ואיכותיים, מאופיינים באוכלוסייה דתית-לאומית. לצדם ניתן לציין גרעינים תורניים של חרד"לניקים (זרם של דתיים-לאומיים חרדים) בערים נתיבות, ירוחם ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
איזו שכונה ברחובות מועדפת על דתיים-לאומיים?
צילום: אבי מועלם
מומלצים