שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נכשלתם בטסט? היכונו לשלושה חודשי המתנה

  הניגשים למבחן מעשי על מכונית או אופנוע ונכשלים בניסיון הראשון, צפויים להמתנה ארוכה פי כמה מהנהוג עד היום. משרד התחבורה: זמן ההמתנה עומד על ארבעה עד שישה שבועות

  אם אתם צריכים לגשת החודש למבחן מעשי לקבלת רשיון נהיגה (טסט), כדאי מאוד שתעבור אותו כבר בניסיון הראשון. שאם לא כן, אתם צפויים לגלות שזמן ההמתנה לטסט הבא עלול להגיע לשלושה חודשים, או אף יותר מכך.

   

  יש להזכיר כי רק לפני כארבעה חודשים (ב-1.7) הודיע משרד התחבורה כי הוא מאריך את תקופת ההמתנה בין טסטים משבועיים לשלושה. הנימוק: תלמידים באים לא מוכנים לטסט משום שאין די זמן למורים לתקן להם שגיאות. לדברי מורי הנהיגה כבר אז, השינוי נועד במטרה לבטל מבחנים בימי שישי כדי לחסוך בבוחנים.

   

   

  מורי נהיגה שקיבלו כעת את הקצאת המבחנים לחודש נובמבר, נדהמו לגלות כי לפי ההקצאה החדשה צפוי זמן ההמתנה לטסט למי שנכשל בניסיון הראשון להתארך לכדי שלושה חודשים ואף יותר, לעומת שלושה שבועות עד חודש בתקופות רגילות. בטסטים לכלי דו-גלגלי המצב חמור יותר, ועלול להגיע לארבעה חודשים ויותר.

   

  מורי הנהיגה טוענים כי אין שום הצדקה להתארכות זמן ההמתנה, בעיקר מכיוון שתקופת החגים והחופשות הסתיימה זה מכבר. בין היתר הם חוששים כי תלמידי הנהיגה יאשימו אותם בדחיית טסטים כדי להרוויח עוד שעורי נהיגה.

   

  אחת הסיבות העיקריות לזמן ההמתנה הארוך יותר, הוא צמצום מבחני הנהיגה בימי שישי. לפי הנחיית משרד התחבורה שהתקבלה על רקע לחצי האוצר, צומצם מספר בוחני הנהיגה בימי שישי בעשרות אחוזים, מ-120 ל-25 בלבד. מאחר שכל בוחן עורך שני מבחנים בשעה, משמעות הקטנת מספר הבוחנים היא הקטנת מספר הטסטים הנערכים ביום זה מדי שעה מ-240 ל-50 בלבד, בכל רחבי הארץ.

   

  בעקבות כך הורה ועד בוחני הנהיגה לכל הבוחנים שלא להתייצב כלל למבחני נהיגה בימי שישי, ובנוסף הוחלט להשבית מדי יום את מבחני הנהיגה למשך שעה אחת. צעדים שאושרו על-ידי ההסתדרות. הבוחנים טוענים לסחבת מכוונת במו"מ עמם מצד משרדי התחבורה והאוצר, ומאיימים כי ימשיכו בעיצומים עד מציאת פתרון.

   

  לטענת ראשי ועד הבוחנים, אמורה היתה להתקיים היום (ה') פגישת מו"מ אשר תואמה בין הגורמים לפני כחודש וחצי, ומשרד התחבורה הודיע כי הוא מבטל את המפגש ודחה אותו למועד לא ידוע. עוד מציינים בוועד העובדים כי במהלך תשע השנים האחרונות מתקיימת סחבת בכל הנוגע להסדרת תנאי העסקת העובדים במסגרת הסכם קיבוצי.

   

  יו"ר ועד בוחני הנהיגה של משרד התחבורה, אייל אביאב אומר היום: "אנו קוראים להנהלת משרד התחבורה להיכנס איתנו למו"מ מידי ואינטנסיבי להסדרת תנאי העסקת העובדים במסגרת הסכם קיבוצי".

   

  ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "זמן ההמתנה למבחנים המעשיים (טסטים) עומד כיום על ארבעה עד שישה שבועות לכל היותר. יצויין כי תלמידים רבים רשומים כ"ממתינים", אך אינם מוכנים למבחן המעשי, שכן עליהם לבצע מינימום של שיעורי נהיגה ולעמוד במבחני נהיגה פנימים של ביה"ס לנהיגה. התקנה המאפשרת להיבחן בגיל 16 ותשעה חודשים אומנם הגדילה את מספר הממתינים לטסטים, אך למרות זאת זמן ההמתנה הממוצע למבחן לא חרג משישה שבועות לכל היותר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: קובי קואנקס
  טסט - זמן ההמתנה ארוך משמעותית
  צילום: קובי קואנקס
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים