שתף קטע נבחר

סוף לתעלומה: נמצאה אמה של הילדה מריה

פרשת הילדה שריתקה את העולם: הרשויות בבולגריה הודיעו כי בדיקות DNA הוכיחו שסשה רוסב, שסיפרה כי היא חושדת שמריה היא הבת שהותירה מאחוריה ביוון, היא אכן אמה של הילדה. היא טענה כי מסרה אותה כיוון שלא יכלה לדאוג לה בגלל העוני

הסוף לפרשת מריה: הרשויות בבולגריה הודיעו הערב (יום ו') כי האישה הצוענייה מבולגריה שטענה אתמול כי היא אמה של מריה, הילדה שנמצאה ברשותם של בני זוג צוענים ביוון ועוררה סערה עולמית, היא אכן אמה. בדיקות DNA הוכיחו את הקשר בין האישה בת ה-35, סשה רוסבה, לבין הילדה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

פרשת מריה עשתה כותרות ברחבי העולם מאז סוף השבוע שעבר. במהלך פשיטה של משטרת יוון על מחנה של צוענים במרכז המדינה מצאו אנשי הרשויות ילדה בלונדינית תכולת עיניים ברשות זוג הורים שכלל לא היו דומים לה. חשדם התעורר, והילדה נלקחה מבני הזוג אף שהם התעקשו כי היא בתם הביולוגית והחוקית.

 

האם הבולגרייה עם בת אחרת שלה, אתמול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
האם הבולגרייה עם בת אחרת שלה, אתמול(צילום: EPA)

הזוג הצועני שברשותו נמצאה מריה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הזוג הצועני שברשותו נמצאה מריה(צילום: EPA)

 

בהמשך הוכיחו בדיקות DNA כי לילדה אין קשר גנטי לזוג הצועני או למי שנטען כי הם אחיה, וההורים שינו לפתע את גרסתם וטענו כי קיבלו את הילדה מאמה. דבריהם עוררו חשש כי מריה הקטנה נפלה למעשה קורבן לרשת סוחרי ילדים וכי מוצאה במדינה מזרח-אירופית כלשהי. תמונתה נחשפה לציבור והרשויות ביוון קיבלו מאות שיחות מרחבי העולם של הורים לילדים נעדרים, שביקשו לבדוק אם מדובר בבתם. לדברי משטרת יוון יש ראיות לכך ש"הוריה" של מריה השתמשו בתעודות זהות מזויפות כדי לרשום אותה כבתם, בטענה שהיא נולדה בבית.

 

אתמול חל מפנה בפרשה, כשפורסם כי הרשויות בבולגריה זימנו לחקירה בני זוג שטענו כי הם הוריה של מריה מיוון. האישה, סשה רוסבה, אמרה כי העוני שבו היא מצויה גרם לה להשאיר מאחוריה תינוקת שילדה ביוון, ואמרה כי מריה עשויה להיות אותה תינוקת. "יש דמיון, אך איך אוכל לדעת שהיא שלי או לא", אמרה אתמול רוסבה לעיתונאים בעודה מחבקת פעוטה בת שנתיים ששיערה צבוע אדום ושדומה במידה רבה למריה.

 

בתחנת משטרה בעיירה גורקובו שבמרכז בולגריה סיפרה אז כי היא אינה יודעת אם מריה היא אכן בתה. "לא אכלתי ואני מרגישה חולה מאז שתמונותיה של מריה הופיעו בכלי התקשורת", העידה. לדבריה, בזמן שהותה ביוון, שם עבדה כמלקטת זיתים, ילדה תינוקת, וכשהייתה בת שבעה חודשים מסרה אותה לאישה אחרת. היא הכחישה כי קיבלה כסף בתמורה לילדה, אך הרשויות עדיין חוקרות זאת.

 

מחפשים את אמה של מריה, השבוע ביוון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחפשים את אמה של מריה, השבוע ביוון(צילום: רויטרס)

 

המחנה הצועני ביוון שבו נמצאה הילדה ()
המחנה הצועני ביוון שבו נמצאה הילדה

 

לפי כלי תקשורת בולגריים, לרוסבה ובעלה אטאנס רוסב יש שמונה עד עשרה ילדים, חמישה מהם בלונדינים ובעלי חזות חיצונית הדומה למריה שנמצאה ביוון. אתר חדשות יווני דיווח כי לפני הרישומים במדינה, רוסבה אכן ילדה בסוף ינואר 2009 תינוקת בעיירה למיה, 150

קילומטרים מהמחנה שבו נמצאה ביום רביעי שעבר מריה.

 

בדיקות ה-DNA שתוצאותיהן פורסמו היום הוכיחו גם שבעלה של רוסבה הוא אביה הביולוגי של הילדה. בני הזוג הצוענים, שכל ילדיהם בני

שנתיים עד 20, חיים בעוני קשה בבית רעוע עם רצפת בוץ וגג חלקי בעיירה ניקולאבו, כ-280 קילומטרים מזרחית לסופיה. "כולנו חיים בחדר אחד - בעלי, אני והילדים", סיפרה רוסבה לכתבים אתמול.

 

בעקבות פרשת מריה אירעו בימים האחרונים ברחבי אירופה כמה תקריות דומות של ילדים שהופרדו מהוריהם הצוענים על-ידי הרשויות, כולל מקרה אחד נוסף ביוון. באירלנד הוציאו הרשויות בשני מקרים נפרדים ילדים מהוריהם הצוענים בשל החשד כי מדובר בילדים חטופים, אולם בהמשך הושבו הילדים להוריהם. לפחות במקרה אחד הודתה המשטרה כי בדיקות DNA הוכיחו שמדובר בהורים הביולוגיים. הדבר הביא לאזהרות מצד ארגוני זכויות אדם נגד התנכלות לצוענים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הילדה מריה שעשתה כותרות בכל העולם
צילום: רויטרס
צילום: EPA
האם הביולוגית מבולגריה עם בת נוספת שלה
צילום: EPA
מומלצים