שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סוריה "חיסלה" את מנהיג הג'יהאד וחזרה בה
  הממשל הסורי התגאה בתקשורת הממלכתית שחיסל את ראש אחד מארגוני הג'יהאד העולמי הפעילים ביותר במדינה, שאחראי להתקפות על מוסדות ממשל וקשור לאל-קאעידה. בהמשך נמחק הדיווח ללא הסבר. ארגון המורדים מכחיש את הפרסום: "מצבו של אל-ג'לאני טוב, הדיווח שקרי"

  הטלוויזיה הממלכתית של סוריה הודיעה אמש (יום ו') כי בהישג גדול לצבא אסד, חוסל מפקד ארגון המורדים "ג'בהת א-נוסרה", אבו מוחמד אל-ג'לאני. אחר כך הוסר הדיווח מאתר סוכנות הידיעות הרשמית, וארגון המורדים הכחיש את החיסול.

   

  עוד חדשות ב-ynet:

   

  הדיווח על התנקשות באל-ג'לאני בפרברי לטקייה פורסם באתר הממלכתי SANA. זמן קצר לאחר מכן נמחק הפרסום מהאתר, מבלי לספק הסברים. "מה שטען ערוץ אחד בלבד, לפיו מנהיג חזית ההצלה נהרג, הוא שקר", מסר "ג'בהת א-נוסרה". לדברי הארגון מצבו של אל-ג'לאני טוב.

   

  "ג'בהת א-נוסרה" ("חזית ההצלה") הוא ארגון מורדים שלוחמיו הם למעשה ג'יהאדיסטים המשתייכים לאיסלאם הקיצוני, ולא לקבוצות המורדים שהחלו את ההתקוממות נגד אסד כמרד עממי להפלת משטר העריצות שלו. הארגון קשור לאל-קאעידה, והוא אחד מכמה ארגון ג'יהאד עולמיים המיישמים את משנתו בסוריה. בשנתיים האחרונות הצליחו אנשי "ג'בהת א-נוסרה" להשיג דריסת רגל משמעותית בסוריה ורבים מהמורדים בחרו להצטרף לשורותיו על רקע יעילותו, הישגיו בשטח והקושי של ארגוני המורדים המתונים יותר להשיג סיוע מהמערב.

   

  הארגון הוקם בשלהי שנת 2011 והצטרף ללחימה המזוינת נגד אנשי אסד כתשעה חודשים לאחר תחילת המהפכה בסוריה. יש לו צביון סוני מובהק, כמו לרוב המורדים נגד אסד, אולם בניגוד להם - הוא אינו נתפס בעין יפה בקהילה הבינלאומית בכלל ובארה"ב בפרט, בשל אופיו הג'יהאדיסטי והעובדה שרבים מאנשיו משתייכים לזרם האיסלאמי הסלפי הקיצוני. הארגון פועל בעיקר בחלב ובדמשק, ובמערב חששו במשך תקופה ארוכה שהוא מכשיר את הקרקע עבור אל-קאעידה, המעוניין להפוך את סוריה לבסיס אם שלו כפי שעשה בעבר באפגניסטן ובסומליה.

   

  רק בסוף השנה שעברה עוד מחו גורמים בארגון המורדים המרכזי של סוריה - "צבא סוריה החופשי" - על הכנסת "ג'בהת א-נוסרה" לרשימת

  ארגוני הטרור בארה"ב. ראש המטה הכללי של הארגון, סלים אידריס, אף טען כי ארגון "ג'בהת א-נוסרה" מסתמך על צעירים סורים משכילים שאינם קיצונים וששוקדים על הגנת המולדת מפני "כנופיותיו של אסד", והביע תרעומת על היעדר התמיכה של המערב בו. הוא הוסיף גם כי "אם המערב היה מנהל דיאלוג עם צעירי הארגון, הוא היה מוצא את ההפך ממה שהוא חושב", והדגיש: "לא כל מי שמגדל זקן הוא טרוריסט".

   

  אלא שבאפריל השנה הוסרה המסכה, והארגון הודה כי יש לו ברית עם אל-קאעידה וכי הוא נאמן למנהיגו של ארגון הג'יהאד העולמי, איימן א-זווהירי, שהחליף לפני כשנתיים את אוסמה בן-לאדן שחוסל.

   

  אל-ג'לאני על פי פרסומים שונים היה מהראשונים שנטלו חלק בלחימה בצבא ארצות הברית בעת כיבוש עיראק, והיה אחראי מטעם אל-קאעידה על אבטחת הדרכים בתוך סוריה ללוחמי ג'יהאד הרוצים להשתתף בלחימה בעיראק.

   

  אחרי פרוץ המשבר בסוריה אל-ג'לאני נשלח על ידי השלוחה של אל-קאעידה בעיראק במטרה להקים את "ג'בהת א-נוסרה". בינואר 2012 אותו פעיל בכיר פרסם סרטון שבו הוא הכריז על הקמת הארגון ועל ג'יהאד נגד המשטר הסורי. באותו סרטון הבהיר אל-ג'לאני, שרק קולו נשמע בו בדומה לסרטונים נוספים, כי היעד הסופי הוא יישום ההלכה האסלאמית בסוריה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  איש ארגון ג'בהת א-נוסרה בסוריה
  צילום: רויטרס
  מומלצים