שתף קטע נבחר

השרים אישרו: חופשת לידה קצרה לאבות

ועדת שרים לחקיקה אישרה הצעת חוק של ח"כ תמר זנדברג לפיה אבות יוכלו לקבל חופשת אבהות מיד לאחר הלידה: 3 ימי חופשה בתשלום ו-5 ימי מחלה על חשבון המעסיק

אבות יוכלו לקבל חופשת לידה של 8 ימים, מיד לאחר הלידה ובמקביל לזו של האם. כך קובעת הצעת חוק שאושרה היום (א') בועדת השרים לחקיקה. ההצעה עברה לקריאה טרומית בכנסת.

 

לכתבות נוספות בערוץ קריירה

 

הצעת החוק, שהוגשה על ידי ח"כ תמר זנדברג (מרצ), מבקשת להעניק לאבות חופשת אבהות מיד לאחר הלידה, שתכלול 3 ימי חופשה בתשלום ו-5 ימי מחלה על חשבון המעסיק. בהצעת החוק מצוין, כי "מחקרים רבים עמדו על מעורבותם של אבות בטיפול בילדים ומצאו קשר ברור בין מעורבות בגידול ובחינוך הילד ללקיחת חופשת אבהות.

 

"ישראל אינה מזכה כיום גברים בחופשת אבהות, זאת למרות שישראל היא המדינה עם שיעור הילודה הגבוה ביותר בעולם המערבי, מה שהופך כל יום חופש ליקר ערך למשפחות. בכל העולם המערבי ישנה התקדמות לעבר מודל של הורות שוויונית והצעת חוק זו באה לעגן בחקיקה זמן משותף של זוג הורים בעת הולדת התינוק או התינוקת".

 

"ישראל נמצאת מאחור"

מדובר בהצעת חוק שכבר הוגשה בעבר על ידי שר השיכון אורי אריאל ועברה בכנסת ה-18 בקריאה ראשונה. ח"כ זנדברג הגישה אותה מחדש בהתאם להסכמות שהושגו עם משרד הכלכלה והאוצר ובתמיכה של סיעות האופוזיצה והקואליציה. "ישראל מתקדמת בכל הנוגע לזכויות נשים בהיריון ובלידה, אבל בכל הקשור לחופשה לאבות אנחנו נמצאים מאחור", אמרה זנדברג. 

 

"הורות היא זכות משותפת של שני ההורים ואינה רק המשימה של האמא", הוסיפה. הצעת החוק הזו תאפשר לאבות לסייע ולעזור ובעיקר להתחיל את הקשר עם הילד או הילדה שלהם. בכל העולם המערבי מעודדים את המודל של הורות שוויונית ותמיכת הממשלה בהצעה היא צעד ראשון בכיוון של שינוי תפיסת ההורות בעולם העבודה בישראל".

 

שר האוצר יאיר לפיד התנגד בדיון לחוק, בשל עלויותיו הגבוהות. שר הפנים גדעון סער, שחוקק לפני 6 שנים את הארכת חופשת לידה בתשלום ל-14 שבועות, השיב ללפיד, כי העלויות הללו יתקזזו עם ימי מחלה וחופשה. "ברור שבימים האלה, האבות צריכים להיות בבית וצריך ליצור את התשתית החוקית שמאפשרת להם לעשות את זה", אמר סער.

 

השר אריאל בירך על ההצעה. "מדובר בחוק חשוב שמסייע לאלפי זוגות, ומאפשר לאבות לסייע לנשותיהם ברגעים החשובים של חייהם המשותפים עם הרחבת התא המשפחתי", אמר. "הפניות הרבות מצד זוגות רבים מעידים על חשיבות החוק. צר לי שלא הצלחתי לקדם את החוק בכנסת הקודמת ואשמח לעשות הכל על מנת לסייע ולקדם את החוק במהרה ביחד עם ח״כ זנדברג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים