שתף קטע נבחר

"זה בסיסי לאסוף מידע על מנהיגים זרים"

כך אמר ראש המודיעין הלאומי האמריקני בעדותו בשימוע מול ועדה בקונגרס. ג'יימס קלפר ציין כי סוכנויות הביון האירופיות הן שסיפקו מידע לארה"ב. ראש ה-NSA: מדינות באיחוד האירופי עוקבות גם אחר מנהיגים אמריקנים

פרשת הציתותים של ה-NSA מסתעפת: ראש מנהל המודיעין הלאומי האמריקני ג'יימס קלפר אמר אתמול (יום ג') בשימוע מול ועדת המודיעין של בית הנבחרים כי במשך 50 שנותיו במודיעין "מעקב אחר מנהיגים זרים זה דבר בסיסי. אנחנו אוספים מידע עליהם ומנתחים אותו".

 

עוד על פרשת הציתותים:

"כך נראה מתקן הריגול של ארה"ב בברלין"

ארה"ב: אוספים מידע כי צריך, לא כי יכולים

ידע על הציתותים? אובמה מתחמק: זה סודי  

 

הוא הוסיף כי סוכנויות הביון האירופיות הן שסיפקו מידע לאנשי הסוכנות שלו. לדבריו, הטענות שדווחו בהרחבה בעולם בשבוע האחרון הן "שקריות לגמרי". קלפר הבהיר כי כולם מרגלים אחר כולם. "זה כמו בסרט קזבלנקה. למדתי בשנת 1963 שצריך לבחון אם מה שמנהיגים זרים אומרים בפומבי תואם את מה שהם עושים מאחורי הקלעים. זה חשוב לנו להבין מדיניות ואיך זה משפיע עלינו. זה לא רק המנהיגים, אלא גם הסובבים אותם", העיד.

"הפסיקו לרגל אחרינו", מחאה בוועדה בבית הנבחרים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"הפסיקו לרגל אחרינו", מחאה בוועדה בבית הנבחרים(צילום: EPA)

קלפר ציין כי גם בעלות ברית של ארצות הברית עוקבות אחר מנהיגים אמריקנים ובכלל זה גם האיחוד האירופי. "כוונות של מנהיגים זרים זהו מרכיב רציני של מקבלי ההחלטות. הוא הוסיף כי "הגילויים האחרונים גורמים נזק ביטחוני". הוא קבל על כך ש"בחודשים האחרונים התפרסמו פרסומים בלתי נכונים ומזיקים". לדבריו, "הבית הלבן מודע לפעילות אבל אנחנו לא בהכרח מפרטים לו על הציתותים. זה נעשה בדרגים נמוכים יותר". במהלך השימוע הפגינו פעילים נגד הריגול והחזיקו שלטים: "הפסיקו לרגל אחרינו".

 

גנרל קית אלכסנדר, ראש הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA), השיב בחיוב לשאלה אם בסוכנויות הביון במדינות-חברות מנסים לרגל אחר מנהיגים אמריקנים, בהן במדינות מהאיחוד האירופי. "הפעילות של ריגול נגדי היא עקבית ואנחנו צריכים להיות עירנים גם מול מדינות ידידות".

ראש ה-NSA אלכסנדר: צריכים להיות עירנים גם מול מדינות ידידות (צילום: AP) (צילום: AP)
ראש ה-NSA אלכסנדר: צריכים להיות עירנים גם מול מדינות ידידות(צילום: AP)
 

גנרל אלכסנדר הגדיר את הדיווחים בעיתונות הגרמנית, צרפתית וספרדית באחרונה כ"כוזבים לחלוטין". הוא הבהיר שסוכנות הביון שהוא עומד בראשה "אנחנו לא אוספים מידע על אזרחים במדינות אלו. איסוף המידע הוא לא באירופה אלא בחו"ל נגד יעדים במלחמה של נאט"ו". הוא השיב בחיוב לשאלת חבר בוועדה ששאל אם חלק מהמאמץ המודיעיני הוא לאתר

 ניסיונות חדירה של רוסיה ואל קאעידה למערכות של האיחוד האירופי.

 

מוקדם יותר דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל" מפי בכירים אמריקנים כי סוכנויות הביון של צרפת וספרד הן אלה שביצעו מעקב אחר אזרחים זרים ולא הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA). לפי הדיווח, רשומות הטלפון נאספו על ידי האירופים עצמם, באזורי מלחמה ובאזורים אחרים מחוץ לגבולותיהם, וחלקו אותן עם ה-NSA, כחלק מהמאמצים להגן על אזרחים, חיילים אמריקניים וחיילי ברית נאט"ו.

 

לפי העיתון האמריקני, המידע שנחשף מוכיח כי רשויות המודיעין באירופה עבדו בצמוד ל-NSA והיו מעורבים במעקב אחר אזרחים בגלובוס. דובר מטעם שירות הביון הספרדי מסר בתגובה לעיתון: "החוק הספרדי מונע מאיתנו לדבר על ההליכים, השיטות והיחסים שלנו עם סוכנויות ביון אחרות". דובר הבית הלבן ג'יי קרני סירב הערב להשיב ישירות לשאלה אם ה-NSA מצותת לראש הממשלה בנימין נתניהו ולראשי מדינות אחרות.


פורסם לראשונה 29/10/2013 21:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים