שתף קטע נבחר

"זיהינו חיבור בין ארגוני הפשע לשלטון"

בדיון בכנסת בעקבות החיסול באשקלון, חשף ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה כי בחודשיים האחרונים "סיכלנו בשעת מעשה לפחות 6 ניסיונות של ארגוני פשע להכות זה בזה". הוא סירב למנות את שמות הארגונים, "כדי לא להאדיר אותם"

דין וחשבון על הטיפול בעבריינים הכבדים: חמישה ימים לאחר פיצוץ המטען ברכב באשקלון, שהביא למותו של ג'קי בניטה ולפציעתו של אבי ביטון, התכנסה הבוקר (יום ד') ועדת הפנים של הכנסת כדי לדון בהיערכות המשטרה לטיפול בארגוני הפשיעה. בדיון השתתף ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, שסיפר על ניסיון חבירה של עבריינים לשלטון. ynet העביר את הדיון בשידור חי.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הדרה בחסות עיריית י-ם: ספרייה רק לגברים

פועל נהרג בהרצליה, נהג משאית נמלט ונתפס

 

ניצב יצחקי התייחס במהלך הדיון לסוגיית הקשר שבין ארגוני הפשיעה לשלטון. "זו סוגיה מאוד עדינה, שגם מסוכן לי לענות עליה", ציין יצחקי. "במקרים מסוימים זיהינו ניצנים של ניסיונות חיבור, ובמקרים האלה נכנסנו הכי חזק שאפשר כי זו משימה שהיא בשורשי המדינה. לא המתנו, לא חיכינו, כי הבנו מה האיום. המשטרה גדעה ניצנים של קשרים בין ארגוני הפשיעה לבין השלטון המקומי".

 

"איך פספסתם?", שאלה אותו יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב, בנוגע לאי מניעת החיסול באשקלון - וניצב יצחקי אמר כי "אי אפשר לצפות למאה אחוז, אני יכול רק לומר שזה אירוע קשה שאנחנו מתחקרים. אנחנו כל הזמן קובעים לעצמנו יעדים כדי שלא נגיע לזה, ומדי יום אנחנו מסכלים אירועים. אנחנו לא מצפים לטפיחה על השכם, אבל צריכים את הרוח הגבית על מנת להמשיך לסכל".

"אנחנו במלחמה". זירת החיסול באשקלון בשבוע שעבר (צילום: אלירם משה) (צילום: אלירם משה)
"אנחנו במלחמה". זירת החיסול באשקלון בשבוע שעבר(צילום: אלירם משה)

הקצין הבכיר במשטרה ציין כי ב-2012, מינואר עד אוקטובר, אירעו 12 אירועים שבהם חוסלו 13 גורמים בעולם התחתון ואילו בתקופה המקבילה השנה אירעו שמונה אירועים עם 10 קורבנות. הוא גם אמר כי בחודשים האחרונים הצליחה המשטרה לסכל שישה מקרים של ארגוני הפשע לפגוע זה בזה. עם זאת, יצחקי סירב למנות את שמות הארגונים ואמר: "אני לא רוצה להאדיר אותם".

 

יצחקי סיפר בוועדה כי המשטרה סימנה קבוצות פשע. לדבריו, "לא תמיד הייתי מכנה אותם ארגונים, כשמדברים על ארגון מבינים שיש היררכיה מסודרת. אנחנו נוברים במודיעין ומנסים לבנות תמונה מסודרת. הארגונים עוברים מצד לצד ועושים חברויות בהתאם לאינטרסים. לשמחתי, בצורה ברורה, הרבה מאוד מהמקרים אנחנו מסכלים. מתחת לרדאר יש אירועים שלא בשליטתנו".

 

"אנחנו במלחמה" 

ראש אגף החקירות והמודיעין ציין גם כי במשטרה מכירים "קבוצות ומנהיגים של ארגונים" שעברו למדינות אחרות. "אנחנו במלחמה מול אותם ארגונים וקבוצות", הדגיש יצחקי. "חילטנו 250 מיליון שקל מארגונים בשנה האחרונה. הקמנו יחידה שמתעסקת רק עם מטעני חבלה, אנחנו מזהים את סוג המטענים ואת הטכניקה של בניית המטען".

 

קצין המודיעין של יחידת להב 433, ניצב משנה קובי זריהן, אמר בדיון כי "המסר שלנו לארגוני הפשיעה הוא חד וברור. אנחנו מזהים את האמירות אצל הארגונים ש'אוי ואבוי אם להב 433 תטפל...' ואת ה'ברכות' שאנחנו מקבלים מאותם ראשי ארגונים שרק לא נתקרב אליהם. עכשיו קיימים 10 ארגונים, ויש חלוקה מאוד ברורה של תחומי היחידות מול הארגונים". זריהן ציין גם שאחרי החיסול האחרון באשקלון, הבהירה המשטרה לארגוני הפשיעה כי מבחינתה פיצוץ ברכב בלב עיר באמצע היום הוא חציית קו אדום.

 

הפיצוץ באשקלון עורר חששות כבדים במשטרה לאפשרות של גל חיסולים בעולם התחתון. מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, אמר השבוע בהתייחסו לנושא: "אנחנו לא קוסמים ואף משטרה בעולם לא יודעת למנוע אירועים מהסוג הזה".

 

דנינו אמר עוד כי "אנחנו מתעסקים בזה יום יום, שעה שעה. כשיש רצף אירועים כזה הוא פוגע בתחושת הביטחון של הציבור ולכן החלטנו לפעול בנחישות כדי שרצף האירועים ייפסק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלירם משה
הרוג ופצוע אנוש בפיצוץ באשקלון
צילום: אלירם משה
צילום: אוהד צויגנברג
ניצב יצחקי
צילום: אוהד צויגנברג
יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב
מומלצים