שתף קטע נבחר

שקית מביה"ח: עצם מגולגולת הבן שנהרג

שנה וחצי אחרי שקברו את בנם שנהרג בתאונה, קיבלו הוריו של בן יפרח מכתב מבית החולים בילינסון ובו בקשה: בואו לקחת חלק מהגולגולת שנשמרה לאחר הניתוח שלא צלח. אמו: "איך דבר כזה קורה?". בילינסון: טעות אנוש מצערת

הוריו של בן יפרח (18) ז"ל, שנהרג בתאונת אופנוע באוגוסט 2011, הוכו בתדהמה. בינואר השנה קיבלו ההורים מכתב מבית החולים בילינסון בפתח תקווה. במכתב נאמר כי עליהם לסור לבית החולים על מנת לקבל לידיהם עצם שהוסרה מגולגולת בנם במהלך הניתוח שלא צלח להצלת חייו. שלושה חודשים לאחר מכן הגיעו ההורים מקריית מלאכי לבית החולים וקיבלו שקית שקופה עם החתיכה שהוסרה מהגולגולת. "זה היה מזעזע", אמרה אמו של בן.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

רק בגין השוד: רוצח דרק רוט יוסגר לישראל

הצעת חוק: להתיר עישון והחזקת מריחואנה

 

ההורים הזועמים הגישו היום (ד') לבית משפט השלום בפתח תקווה תביעת פיצויים נגד בית החולים בסך שני מיליון שקלים וחצי. בתביעה דורשים ההורים לפצות אותם על הסבל הנפשי שעברו. "מדובר ברשלנות פושעת של בית החולים בילינסון והצוות הרפואי שטיפל במנוח", אמר עו"ד דניאל שריד ממשרד עורכי הדין אדלשטיין-שריד ושות' שהגיש את התביעה. "במשך שנה וחצי שכבה בבית החולים חתיכה משמעותית מהגולגולת של המנוח וזאת ללא ידיעת בני משפחתו".

 

אחרי שבן נפצע בתאונת האופנוע, נאבקו הרופאים בבית החולים על חייו. במהלך הניתוח הסירו הרופאים חלק מן הגולגולת על מנת לנקז את הלחץ שהצטבר במוח, אך הוא נפטר למרות המאמצים והועבר לקבורה. ההורים שבורים מהאובדן, שבו לביתם וניסו להתגבר על הטרגדיה, אך שנה וחצי לאחר מכן התקבל המכתב שבישר להם על כך שהעצם שהוסרה נשמרה בבית החולים. במכתב צוין כי בכוונת בית החולים להעביר את העצם לקבורה, אלא אם כן ההורים יגיעו לקחת אותה בתוך 30 יום.

בן יפרח ז"ל. "לא פייר שגילינו את זה במכתב" ()
בן יפרח ז"ל. "לא פייר שגילינו את זה במכתב"

מאז מועד הקבורה היו בטוחים ההורים כי החתיכה שהוסרה הועברה לקבורה. עם הגעתם לבית החולים, קיבלו ההורים ללא אזהרה או הכנה מוקדמת את החתיכה הגדולה בשקית הניילון השקופה. "זה גרם לי להלם והחזיר אותי אחורה, זה לא פייר שגיליתי את זה ככה במכתב", אמרה אמו של בן.

 

ההורים לקחו את עצם הגולגולת שקיבלו, אך נאלצו לקבור אותה לצד המצבה של בנם מכיוון שלא יכלו להרשות לעצמם לשבור אותה ולבנות מצבה חדשה. "קברנו אותו בלי החלק הזה וזה היה חשוב לנו שהוא ייקבר שלם", אמרה האם. "לא קיבלתי שום טלפון ושום התנצלות, אני כל הזמן חושבת איך הבן שלי היה מונח ככה בלי החתיכה הזאת, זה לא יוצא לי

מהראש איך קרה כזה דבר. אני ממש שבר כלי מאז".

 

בא כוחם של ההורים, עו"ד שריד, הוסיף כי "בכך נגרמה פגיעה בלתי הפיכה בכבוד המת, שהרי גופתו הוטמנה שלא במלואה. מדובר במקרה שעומד בניגוד גמור לכל חוק וסדר תוך זילות מוחלטת של כבוד האדם וכבוד המת. הגופה הועברה לקבורה ללא החלק שהוסר ולא מובן מדוע בית החולים לא העביר אותה בצירוף החלק. מטרת התביעה היא למנוע פעולה במחשכים ללא פיקוח וללא השגחה או ביקורת מקצועית או משפטית".

 

עו"ד איתן אדלשטיין, שמייצג אף הוא את ההורים בתביעה, אמר כי "המקרה הוא חריג וקיצוני במיוחד ומצדיק החלת הפיצוי העונשי כך שהפיצויים שייפסקו בגין כאב וסבל יהיו מוגדלים במיוחד וזאת במטרה להרתיע ולמנוע מחדלים דומים בעתיד".

 

מבית החולים בילינסון נמסר בתגובה כי אי העברת החלק שהוסר מהגולגולת היא "טעות אנוש מצערת". בבילינסון אמרו כי הם משתתפים בצערה של המשפחה ומסרו: "כיוון שהפצוע סבל מדימום תוך גולגלתי, נאלצו הרופאים לכרות חלק מהגולגולת כחלק מהליך רפואי מוכר והכרחי להצלת חיים הנעשה במצבים קשים מסוג זה. למרות מאמצי הרופאים, הפצוע נפטר יומיים מאוחר יותר. ככלל, חלקי גולגולת המוסרים בניתוחים נוירוכירורגיים נשמרים בבנק עצמות, במקרר ייעודי ומיוחד, שפועל בבית החולים ברישיון משרד הבריאות. הליך שמירת העצם קיים כיוון שלחלק גדול מהחולים מחזירים את החלק שהוסר למקומו בניתוח נוסף כעבור זמן".

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפח נפש להורים. בן יפרח ז"ל
עו"ד דניאל שריד
עו"ד אדלשטיין
מומלצים