שתף קטע נבחר

יישובי עוטף עזה בלי אבטחת צה"ל: "מפחדים"

המחאה לא הצליחה וצה"ל הסיר את האבטחה מ-13 יישובים בסמוך לגבול. למרות הפרידה המרגשת מהחיילים מזהירים התושבים: "הרי ברור שבקרוב יתרחש אירוע קשה ויצטרכו לחקור מי קיבל את ההחלטה השערורייתית". אם לשלושה: "הילדים מפחדים מאיום החדירה והם שואלים שאלות"

עכשיו זה רשמי: למרות פעולות המחאה, הבוקר (ה') הסתיימה האבטחה הצה"לית ב-13 יישובים בעוטף עזה. החיילים עזבו את עמדות השמירה והעבירו את האחריות על האבטחה לידי התושבים. לפני כן הם ארזו את חפציהם, "קיפלו" את עמדות השמירה, נפרדו מהמשפחות שעליהן שמרו ועלו על האוטובוסים. אתמול הפגינו במושב נתיב העשרה נגד המהלך והחזירו במחאה את הנשק של כיתת הכוננות. היום הם כבר ערכו טקס פרידה מרגש מהחיילים, ואחד מהם, מיכה ביטון, אמר: "זה יום עצוב אבל בעיקר מפחיד. אנחנו לא יודעים מה יקרה מעכשיו, אנחנו מרגישים מופקרים וחוששים לגורלנו".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

את ההחלטה על הסרת האבטחה מיישובים הסמוכים לגבול עזה וסיני קיבל שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בספטמבר האחרון. עלות אבטחת היישובים נאמדת מדי שנה בעשרות מיליוני שקלים, אך ההחלטה, על פי גורם בכיר בצבא, נשענת על שיקולים מבצעיים בלבד.

 

עידית אביסרור, אם לשלושה ילדים, אמרה: "עד היום ידענו שיש מי שישמור עלינו, אבל כרגע אנחנו מרגישים לבד. הילדים שלנו שואלים שאלות. הם יודעים מהו איום החדירה ומה ההשלכות שלו, והדמיון שלהם עובד שעות נוספות. העובדה שאין פה יותר חיילים מפחידה אותם והם שואלים שאלות. אנחנו משתדלים למנוע מהם את האינפורמציה כדי לא לפתח עוד ועוד חרדות. אני מבקשת ממערכת הביטחון לשקול שוב את המהלך כי שום דבר במצב הביטחוני לא השתנה".

 

רכז הביטחון של היישוב, זיו וולק: "כואב לי להיפרד מהם אבל כואב לי עוד יותר שמכאן ואילך אנחנו חשופים לפגיעה. אני מקווה מאוד שלא נצטער על היום הזה ושלא נצטרך להיווכח לדעת שנעשתה כאן טעות בקבלת ההחלטות".

 

תושב אחר, שייקה שקד, הוסיף: "מבחינתי אפשר כבר עכשיו להקים את ועדת החקירה שתבדוק מדוע התקבלה החלטה שערורייתית כזאת, כי ברור שיום אחד אנחנו נמצא את עצמנו עומדים בפני אירוע מאוד קשה ונשאל את עצמנו מדוע אין כאן אבטחה של חיילים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
המחאה במושב נתיב העשרה. "זה יום עצוב ומפחיד"
צילום: רועי עידן
מומלצים