שתף קטע נבחר

ג'ון קרי מודה: ה-NSA פעלה על טייס אוטומטי

מזכיר המדינה האמריקני אמר שסוכנות הביטחון הלאומית הרחיקה לכת בכמה מקרים, כפי שנודע רק לאחרונה לו ולבכירים נוספים, בהם הנשיא אובמה. הוא הסביר שלא הייתה פגיעה בחפים מפשע, ועם זאת הבטיח שהנושא ייחקר. ראש ה-NSA: פעלנו לפי הנחיות של מקבלי ההחלטות

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודה הלילה (ו') שארה"ב "הרחיקה לכת" בכמה מקרים של ציתותים שמאחוריהם עמדה הסוכנות לביטחון לאומי, NSA. "אני מודה שבכמה מהפעולות הללו הרחיקו לכת", אמר קרי והבהיר שהממשל עורך בחינה נרחבת של פעילות הביון האמריקני. הוא אמר כי ה-NSA פעלה "כטייס אוטומטי" ולא תחת בקרה מלאה של הממשלה: "לבכירים בממשל, בהם הנשיא ואני, נודע לאחרונה על כמה מקרים שהתרחשו כ'טייס אוטומטי' כי הטכנולוגיה והיכולות אפשרו זאת לאורך זמן". כך דיווחה רשת סקיי.

 

ידיעות נוספות בנושא:

 

קרי אמר בשיחת ועידה מוושינגטון עם משתתפי כינוס שהתקיים בלונדון בהשתתפות שר החוץ הבריטי ויליאם הייג כי מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001 הגבירו ארה"ב וזרועות המודיעין של בעלות בריתה את פעילותם נגד טרור. "הצלחנו למנוע פיצוץ מטוסים ובניינים ורצח אנשים כי יכולנו ללמוד מבעוד מועד על התוכניות", הסביר.

 

קרי. מודה       (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרי. מודה (צילום: AFP)

מרקל. קורבן להאזנות?        (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מרקל. קורבן להאזנות? (צילום: AFP)

 

קרי הצהיר שבתהליך הזה של איסוף מידע לא הייתה פגיעה בפרטיות של חפים מפשע, "אבל בכמה מקרים הגזמנו בצורה בלתי נאותה", הודה קרי, ולא פירט. "הנשיא ואני נחושים לנסות ולהבהיר את הדברים כדי שאנשים לא יחושו נפגעים".

 

מזכיר המדינה הכחיש פרסומים בעיתונים אירופאים על ציתותים לעשרות מיליוני צרפתים וספרדים. "היו דיווחים בעיתונים על האזנה ל-70 מיליון אנשים. זה לא נכון. זה לא קרה. יש שם דיווחים מוגזמים. אנחנו מנסים לאתר איומים, ואני מודה שכמה מהפעולות הללו הרחיקו לכת. אנחנו מתכוונים לחקור את המקרים ולהבטיח שהם לא יישנו בעתיד".

 

בקמביל האשים ראש ה-NSA, גנרל קית' אלכסנדר, את מקבלי ההחלטות האמריקנים, ואמר כי הם אלה שביקשו לצותת למנהיגי מדינות זרות. כך דיווח "הגרדיאן" היום. הוא הוסיף כי הסוכנות אספה מידע לפי בקשת בכירים "כדי לעמוד על כוונותיהן של מדינות זרות".

 

שלשום דווח שה-NSA פרצה למרכזי הנתונים של Yahoo ו-Google ברחבי העולם. הדיווח התבסס בעיקר על מסמכים שאסף המדליף אדוארד סנואודן. במקביל דווח באיטליה שגם הוותיקן ואולי אף האפיפיור פרנסיסקוס הראשון היו יעד לציתותים.

 

לפני כשבוע הודיע דובר ממשלת גרמניה שלמדינה יש מידע שלפיו ייתכן שארה"ב צותתה לטלפון הנייד של הקנצלרית אנגלה מרקל. לדבריו, מרקל התקשרה לברק אובמה כדי לקבל הבהרות. בהמשך אישרו גורמים אמריקנים רשמיים כי וושינגטון צותתה ל-35 מנהיגים, בהם מרקל. לדבריהם, רק אחרי חמש שנים כנשיא למד אובמה על הציתותים, והורה לחדול מרובם.

 

כמה ימים קודם לכן נודע שהשגריר האמריקני בפריז צ'רלס ריבקין זומן לשיחה בעקבות הפרסום שלפיו ה-NSA יירטה 70.3 מיליון שיחות טלפון ומסרונים של אזרחים צרפתים בתקופה של חודש ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים