שתף קטע נבחר

"פטריוטים ישראלים, אבל אוהדי אורוגוואי"

כמה מאות מאוהדי הנבחרת הדרום אמריקנית בארץ ייצאו ב-13 בנובמבר לירדן ויעודדו את ה"סלסטה" בפלייאוף על העלייה למונדיאל. האם הם פוחדים מהנסיעה לעמאן ומה הם מתכננים לעשות לברזיל בטורניר הגמר? צפו בכתבת הווידאו

אוהדי נבחרת אורוגוואי בישראל מחכים שנים רבות להזדמנות שכזו: ביום רביעי 13 בנובמבר הם יוכלו לצפות בדייגו פורלאן, לואיס סוארס ואדינסון קבאני מקרוב. מחזיקת הקופה אמריקה תתארח באותו יום בעמאן במשחק מול ירדן בפלייאוף על העלייה למונדיאל.


עוד ב-ynet ספורט:

 

כמה מאות מאוהדיה הישראלים של ה"סלסטה" רכשו חבילות למשחק ומתכוננים לצאת לשכנה ממזרח על מנת לעודד את הנבחרת. חבילות הכוללות נסיעה באוטובוס לאצטדיון, לילה אחד במלון בעמאן, ארוחות וכרטיס כניסה למשחק נמכרו בשבועות האחרונים ב-1,400 שקל (חלק מהן כוללות טיול לעמאן ולפטרה). האוהדים מקווים לא רק לראות את הנבחרת מנצחת ומתקרבת להבטחת מקומה בברזיל 2014 (משחק הגומלין יתקיים ב-20 בנובמבר ב"סנטנריו" במונטווידאו), אלא גם לזכות בפגישה עם השחקנים בבית המלון.

 

באורוגוואי עצמה לא יודעים כמעט דבר על ירדן והעיתונאים עשו מאמצים ללקט כל פיסת מידע על הנבחרת האלמונית מהמזרח התיכון. הדברים

 הגיעו לידי כך שכפרשן לענייני הכדורגל הירדני זומן לרדיו באורוגוואי לא אחר מאשר הבלם כריסטיאן גונסאלס, רק בגלל ששיחק בעבר במכבי תל אביב, בית"ר ירושלים ומ.ס אשדוד.

 

התרגשות רבה מורגשת בקרב הקהילה האורוגוואית בישראל וחבריה לא מפסיקים לדבר על הנסיעה, הן בפורומים בפייסבוק והן בשיחות הפרטיות. לא רק בתוך הקהילה בארץ ממקד הנושא תשומת לב, גם בעיתוני אורוגוואי נכתבו כתבות על התמיכה לה יזכו שחקני הסלסטה מהאוהדים שיגיעו משכנתה של ירדן. לקראת האירוע הפגשנו כמה מהם.

 

"רק חבל שהם לא מגיעים לארץ". אוהדי אורוגוואי במפגש הפסגה (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
"רק חבל שהם לא מגיעים לארץ". אוהדי אורוגוואי במפגש הפסגה(צילום: עוז מועלם)

 

יהושוע מיטלמן (73), מאוהדיה הוותיקים של אורוגוואי המתגורר כבר 50 שנה בישראל, טוען: "זו הזדמנות חד פעמית. פעם בחיים אתה מקבל הזדמנות כזו לראות את נבחרת אורוגוואי קרוב לפה. לא לשכוח שהיא הגיעה למקום הרביעי במונדיאל האחרון ושיש לה את שני החלוצים הכי טובים בעולם היום, סוארס וקבאני".

 

"חייתי באורוגוואי שמונה שנים ואני אוהד אותם מלידה", מספר רועי אורלן (26), בן להורים אורוגוואים. "זה חלום שמתגשם לראות אותם קרוב לפה וחבל שזה לא בארץ. לפחות שיהיה לנו חלק בהגשמת החלום הזו - לעלות למונדיאל. זה לא סיפור זול, אבל שווה כל רגע".

 

מגשימים חלום. האורגוואיים בפארק הלאומי בר"ג (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
מגשימים חלום. האורגוואיים בפארק הלאומי בר"ג(צילום: עוז מועלם)

 

פביאן קליין (31) מרמת גן, שעלה לישראל מאורוגוואי לפני תשע שנים, סיפר: "זה מרגש, כי זה לא קורה כל יום. למרות שראיתי את הנבחרת כמה פעמים באורוגוואי, זה לא אותו הדבר כמו לראות את השחקנים קרוב לבית שלי כאן".

 

למרות שהם יעודדו את אורוגוואי, סביר להניח שלא מעט ירדנים יידעו מהיכן מגיע חלק גדול מהקהל שיישב ביציע של האורחים (אוהדים נוספים אמורים להגיע מרחבי אירופה). את פביאן שור (28) מרמת גן, המתגורר חמש שנים בארץ, זה לא מפחיד: "הצרות שלנו יכולות להגיע בגלל הכדורגל, לא בגלל שאנחנו ישראלים".

 

אוהדי נבחרת ירדן. לא מפחידים את הישראלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אוהדי נבחרת ירדן. לא מפחידים את הישראלים(צילום: AFP)

 

אורלן: "נכון, אולי תהיה בעיה אם ננצח 0:7 או 1:8". מיטלמן: "אין מה לפחד, יש תיירות ישראלית לירדן. נניף את דגל אורוגוואי שם ואני לא חושב שיש להם משהו נגד אורוגוואי. את דגל ישראל אני משאיר בבית וכשאחזור שוב אהיה ישראלי".

 

פביאן קליין חושב אחרת: "אני מפחד יותר מהקטע שאני ישראלי מאשר שאני אורוגוואי, אבל ישראלים נוסעים לשם בדרך כלל ולא צריכה להיות בעיה. אנחנו נוסעים עם אבטחה וסומכים על כל הארגון. יהיה בסדר".

 

דייגו פורלאן. מעורר התרגשות בקרב הישראלים-אורוגוואים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דייגו פורלאן. מעורר התרגשות בקרב הישראלים-אורוגוואים(צילום: AFP)

 

זה בכלל יהיה כוחות?  

מיטלמן: "נדמה לי שירדן במקום ה-66 בעולם (מדורגת 70 בדירוג פיפ"א, ארבעה שלבים אחרי ישראל) ואורוגוואי שישית. זה לא אומר הכל וגם

 יש משחק גומלין אחר כך במונטווידאו, אז אני שקט".

 

אורלן: "ב-2010 אורוגוואי שיחקה בפלייאוף נגד קוסטה ריקה, שגם לא הייתה נבחרת מי יודע מה ונגמר 1:1 בקוסטה ריקה. בסוף אורוגוואי ניצחה בבית, אבל אי אפשר לזלזל בשום יריבה".

 

קליין: "אנחנו כאורוגוואים לא יכולים לזלזל באף אחד, זה חלק מהתרבות שלנו. לא ניצחנו בשום משחק לפני שהוא התחיל וגם הפעם לא נזלזל".

 

אורוגוואי עם קופה אמריקה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אורוגוואי עם קופה אמריקה(צילום: AFP)

 

אורוגוואי מחזיקת הקופה אמריקה וסיימה רביעית במונדיאל האחרון, אבל תמיד מגיעה לפלייאוף במוקדמות. איך האוהדים מקבלים את זה?

מיטלמן: "אנחנו רגילים לסבול, אבל יודעים שבסוף אנחנו תמיד מגיעים למונדיאל. תראו שכמו לפני ארבע שנים, כך גם יהיה עכשיו. אל תשכח שקבעו

 שאורוגוואי ראש בית במונדיאל עוד לפני שעלתה".

 

קליין: "יותר קשה לנו להגיע למונדיאל מאשר לשחק בו. הפעם זה עוד יותר מוזר, כי ברזיל לא השתתפה במוקדמות ובכל זאת אנחנו במקום החמישי, אבל אנחנו אוהבים לסבול עד הדקה האחרונה".

 

בהנחה שתעלה, אורוגוואי יכולה שוב להגיע רחוק ולעשות עוד "מקרנאסו" בברזיל כמו ב-1950?

 מיטלמן: "כן, זה מאוד יכול להיות. יש צעירים מאוד מוכשרים וכולם משחקים באירופה. אף אחד לא משחק באורוגוואי. השחקנים נחשבים לאלילים ואתמול דיברתי עם סגן נשיא אורוגוואי שנמצא בארץ. הצטלמתי איתו ואמרתי לו שאשים את התמונה ליד התמונות של קבאני וסוארס. הוא אמר לי שזה יהיה כבוד גדול בשבילו".

 

אוהדי ברזיל. "אין יריבות כל כך גדולה" (צילום: AP) (צילום: AP)
אוהדי ברזיל. "אין יריבות כל כך גדולה"(צילום: AP)

 

על היריבות עם האוהדים של ארגנטינה וברזיל סיפר מיטלמן: "עם הברזילאים אין יריבות כל כך גדולה, עם הארגנטינאים כן. רצות הרבה בדיחות על הארגנטינאים באינטרנט. עכשיו שמעתי שיש אזהרה של משרד החוץ לא לטייל בירדן, בטח ארגנטינאי שלא רוצה שניסע פירסם את זה".

 

בקופה אמריקה האחרון זכיתם בארגנטינה וסיימתם לפניהם ולפני ברזיל במונדיאל. לפני שנתיים היתה תחושה שאורוגוואי היא הנבחרת מספר 1 ביבשת. הסתכלתם עליהם מלמעלה אחרי הרבה שנים?

מיטלמן: "לא, אנחנו האורוגוואים צנועים. אנחנו קטנים, אבל מגיעים רחוק".

 

תסריט דמיוני: ישראל מגיעה למונדיאל ומתמודדת נגד אורוגוואי, איך תרגישו?

מיטלמן: "אני פטריוט ישראלי, אבל מצטער, בכדורגל אני אורוגוואי וכך היה ב-1970 כשאורוגוואי ניצחה את ישראל במונדיאל במכסיקו. יש 20 אלף אורוגוואים בארץ וכולם יעודדו את אורוגוואי במקרה כזה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
אוהדי אורוגוואי
צילום: עוז מועלם
מומלצים