שתף קטע נבחר

מעקב ה-NSA: 'רוצים לדעת אם נפעל באיראן'

לפי ראש המוסד לשעבר דני יתום, בקריה לא צריכים להיות מופתעים מהדיווח ב"ניו יורק טיימס" שלפיו ארה"ב האזינה למטרות צבאיות ישראליות. לדבריו, "המעקב נועד לגלות מה ישראל מתכוונת לעשות עם הכלים שברשותה". סגניתו של מזכיר המדינה קרי התחמקה בראיון לערוץ 10: "נתייעץ כיצד להמשיך הלאה"

המעקב האמריקני אחרי צה"ל לא הפתיע את ישראל? הדיווח הלילה (יום א') ב"ניו יורק טיימס" שלפיו ארה"ב האזינה גם למטרות צבאיות ישראליות לא הרים הבוקר גבות בקריה, כך מעריך ראש המוסד לשעבר, אלוף במיל' דני יתום. לדבריו, "האזנה זו אינה מעשה חריג ולא מפתיע. מצד אחד האמריקנים באים בטענות כשהם חושבים שמדינות ידידותיות כמו ישראל מנסות לחשוף מידע הקשור אליהם ומצד שני משתוללים באופן חסר רסן בהאזנות שהם מבצעים למדינות ידידותיות. מי שמאזין לקנצלרית מרקל, מאזין גם לישראל, למנהיגיה ולצבאה".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

אשקלון בקו האש במלחמה בין ארגוני הפשע

חמינאי עדיין חי: "ישראל היא משטר מנוול"

 

"המעקב הזה לא נעשה בהכרח בגלל שהם חייבים להשיג מידע על הפיתוחים הישראליים, אלא לדעת מה ישראל מתכוונת לעשות עם אותם כלים", מעריך יתום, "מעקב אחר הכלים הללו נועד לדעת מהן כוונות המנהיגות הישראלית, למשל בכל הנוגע לתקיפה אפשרית באיראן או מהן העמדות האמיתיות של ישראל לגבי המו"מ עם הפלסטינים, אל מול מה שישראל מצהירה בפניהם. הרי בכל הקשור למל"טים הם משיגים אותנו בפיתוחים והיכן שלא, המידע עובר אליהם בלאו הכי".

 

לפי הפרסום בארה"ב, המעקב של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA) נעשה בין היתר אחרי מערכות המטוסים ללא טייס של חיל האוויר הישראלי ומערכת הטילים "אנקור" מתוצרת ישראל, שבה מערכת הביטחון משתמשת כטילים המדמים טילי אויב בניסויים של מערכות יירוט, דוגמת ה"חץ".

 

הניסוי האחרון שבו נעשה שימוש באנקור נחשף על ידי רוסיה בימי השיא של המתיחות סביב האפשרות שארה"ב תתקוף את סוריה לפני חודשיים. מטוס של חיל האוויר שיגר את ה"אנקור" בשמי הים התיכון כדי לבדוק אם מערכת מכ"מים מתקדמת תזהה אותו.

 

יצוין כי בשנים האחרונות מרבית שעות הטיסה המבצעיות של חיל האוויר מוקדשות לשימוש בכלים הבלתי מאוישים וזאת לעומת השימוש במטוסי הקרב או הביון המאוישים. מערכת הביטחון הישראלית וחיל האוויר נחשבים לחלוצים בתחום, אך חלק גדול מהפיתוחים בנושא המל"טים, כך גם הניסוי האחרון וקודמיו שבהם נעשה שימוש ב"אנקור" - נעשו בשיתוף פעולה ישיר עם האמריקנים, או בהחלפת מידע, ידע וטכנולוגיות.

מעקב צמוד אחרי צה"ל? מטה ה-NSA (צילום: AP) (צילום: AP)
מעקב צמוד אחרי צה"ל? מטה ה-NSA(צילום: AP)
 

יתום אמר עוד כי "סיבה נוספת למעקב היא שלא כל הדברים שאחריהם האמריקנים עוקבים הם עושים זאת כי הם חייבים או צריכים, אלא כי הטכנולוגיה שלהם קיימת. השאלה

 שהם מנסים לענות עליה, היא מה ישראל תעשה עם אותם מל"טים. יצוין כי בחלק מהמקרים יש לישראל יכולת לסכל את אותן האזנות ובחלק אחר לא".

 

יתום ששימש כמזכירו הצבאי של ראשי הממשלה יצחק רבין ושמעון פרס, העיד בשיחה עם ynet כי ההאזנות של האמריקנים בישראל היו ידועות בשנים עברו: "היו לנו יותר מחשדות, אלא גם עדויות, שהאמריקנים מאזינים לתשדורות ישראליות. הדברים היו ידועים מאוד, שמערכת האנטנות הגדולה על גג בניין שגרירות ארה"ב שברחוב הירקון מאזינה ומיועדת לקלוט תשדורות מכל המינים והסוגים. למיטב זיכרוני דברים אלו לא עלו במפגשים מקצועיים או במפגשים בין מנהיגים כחלק מכללי המשחק של הסכמה בשתיקה, ולכן זהו משחק מכור. למיטב הבנתי המידע שאליו האמריקנים האזינו נשאר אצלם ולכן לא נגרם נזק לביטחון ישראל".

 

באותו עניין נשאלה בראיון לערוץ 10 תת-שר החוץ האמריקני, ונדי שרמן, והשיבה כי "נצטרך לדון בדברים הללו ביחד כי כולנו מתמודדים עם האתגרים הללו ביחד - כיצד נבטיח שבעולם האינטרנט, הטלקומוּניקציה והיכולות העצומות נבטיח שאין הגזמות, שאנחנו מכבדים זה את זה, שאנחנו מכבדים את השותפות, את יחסי הידידות ומערכות היחסים שיש לנו. אז אנחנו מצפים בכליון-עיניים לעבודה המשותפת על נושא זה".

 

כשנשאלה אם היא לא מכחישה ולא מאשרת, ענתה שרמן: "אני לא חושבת שזה יהיה ממש ראוי עבורי להגיב על העניין בראיון הזה. אני חושבת שמה שחשוב הוא מה נשיא ארה"ב אמר וזה שהוא בוחן את תפישת הריגול של ארה"ב, שהוא רוצה לוודא שכל מה שאנחנו עושים הוא הולם. אני בטוחה שנתייעץ עם ישראל, שותפה חזקה ביותר של ארה"ב בתחום המודיעין, כיצד נתקדם הלאה". הראיון המלא ישוד הערב בחדשות 10.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"לא נגרם נזק". מטה ה-NSA
צילום: AP
צילום: אבישי זיגמן, ניצן דרור ויוגב אטיאס
"האזנה זו אינה מעשה חריג". יתום
צילום: אבישי זיגמן, ניצן דרור ויוגב אטיאס
מומלצים