שתף קטע נבחר

משבר זוגי: מותק, הנושים רוצים את הדירה

גבר חתם ערבות לחבר שנמלט מהארץ והשאיר אותו להתמודד עם החובות. הנושים ביקשו את למכור את הדירה המשותפת של הערב ורעייתו, אבל בהימ"ש קיבל את טענת האישה: החוב הוא של הבעל, אשתו לא תינזק

אדם חתם על ערבות לחברו ולא סיפר לאשתו. כמה חודשים לאחר מכן ברח החייב לחו"ל והותיר לחברו להתמודד עם הנושים. אלה תבעו את חובם מהבעל, שבשלב זה כבר נפתחו נגדו הליכי פשיטת רגל. כשניסו להפקיע את דירתם של בני הזוג לשם כיסוי החוב, נעמדה האישה על הרגליים האחוריות והחליטה: עד כאן.

 

עוד פסקי דין מעניינים – בעמוד המשפט של ynet

 

בישראל מוגדרים בני זוג כישויות משפטיות נפרדות. כאשר הבעל, למשל, נכנס להליך פשיטת רגל, חובותיו לא מוחלים באופן אוטומטי על אשתו, והיא אינה נחשבת פושטת רגל. עם זאת, עולה שאלה בעניין זכויותיה וחובותיה בנכסים המשותפים, ובעיקר בדירת מגורים.

אילוסטרציה. החוב לא חל אוטומאטית גם על האישה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. החוב לא חל אוטומאטית גם על האישה(צילום: shutterstock)
 

ערבה בעל כורחה

כאשר דירת המגורים רשומה על שם שני בני הזוג יכולים נושיו של הבעל להגיש בשמו תביעה לפירוק השיתוף בנכס ולמכירתו בשוק החופשי (בכפוף לאישור בית המשפט הדן בהליכים בתיק). אלא שהפסיקה מראה שפירוק השיתוף לא שולל

מהאישה את ההגנה הקנויה לה לפי חוק הגנת הדייר להמשיך ולהתגורר בנכס כדיירת מוגנת.

 

הפסיקה והחוק מגנים על זכויות בני הזוג בנכסים המשותפים וקובעים שנכסים שנצברו על ידי בני הזוג במהלך חייהם המשותפים שייכים לשניהם יחד. אלא שלצד שיתוף בזכויות, ההלכה הפסוקה מכירה גם בשיתוף בחובות שנוצרו במהלך החיים המשותפים.

 

עם זאת, להלכה זו יש חריגים, וכאשר הנושים רצו את הבית, היה על האישה להוכיח שחובותיו של הבעל הם בעלי אופי אישי מובהק, שכן אז השיתוף אינו חל עליהם והבית יהיה מוגן. בית המשפט קבע שהכוונה לחובות שלא תרמו לתא המשפחתי המשותף ושמקורם בפעולה חריגה מצד בן הזוג: הימורים, הוצאה על מאהבת או ביצוע "מניפולציה כספית" כגון ערבות שחתם אחד מבני הזוג. יתרה מזאת: הפיכתה של האישה ל"ערבה" לחוב בעל כורחה מנוגדת להוראותיו של חוק הערבות.

 

לא מעט זוגות מנהלים תא כלכלי נפרד לחלוטין, שבו אין לאף צד חזקה על רכושו של הצד האחר. הלכת השיתוף - הן בזכויות והן בחובות - לא תחול עליהם במקרה כזה. עם זאת, כאשר יוצרים בני הזוג הסדר קנייני של שיתוף נקודתי ספציפי בנכס מסוים - בין אם ברכישתו, אחזקתו או שיפוצו - הרי שנכס זה יוחרג ממצבת נכסיו של החייב, ובת הזוג תוכל לעמוד על זכויותיה בנכס, מבלי שתוחל על הנכס האמור חזקת השיתוף בחיובים.

 

גם כאשר בן הזוג נכנס להליך פשיטת רגל, אין זה סוף העולם. דיני פשיטת הרגל מקנים לחייבים ולבני זוגם זכויות גם במצב מורכב זה, וניתן לנקוט בצעדים משפטיים מונעים ומגנים על מנת למזער את הפגיעה. הצעד הראשון יהיה לשמור על קור רוח.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים