שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  השער למזרח: כדאי להקים חברה בהונג קונג?

  הונג קונג היא יעד מועדף עבור ישראלים להקמת חברות, ומשמשת לא פעם כשער לפעילות עסקית במזרח, בעיקר בזכות משטר מס אטרקטיבי. משתלם?

  למרות שהונג קונג היא חלק מסין, היא ישות אוטונומית עם מערכת משפטית נפרדת. להונג קונג יש יתרונות רבים עבור חברות, בין היתר הטבות מס והגנה על זכויות קניין רוחני. הבנת היתרונות של הונג קונג, לצד תכנון מס מוקדם, יכולים לחסוך לישראלים הפועלים שם כסף רב.

   

  טורים נוספים של אבי נוב בערוץ הכסף שלי :

   

  מהם היתרונות של הונג קונג? היא ממוקמת בלב אסיה, ומהווה שער כניסה נוח במיוחד לסין. בנוסף, היא גובלת בשנזן ובאזור ב-Pearl River Delta, שמהווה את המרכז היצרני של סין. היא ידידותית לעסקים ונחשבת לכלכלה החופשית ביותר בעולם, מהווה אזור סחר חופשי ומרכז פיננסי עולמי. כמו כן, הונג קונג נחשבת עיר בינלאומית, והאנגלית בה היא שפה רשמית, ויש בה מערכת משפטית יעילה ומערכת ומערכת מיסוי אטרקטיבית - כמפורט להלן.

   

  מהי שיטת המיסוי בהונג קונג?

  מס חברות: בהונג קונג נהוגה שיטת מיסוי טריטוריאלית. שיעור מס החברות הוא 16.5% לחברה המפיקה הכנסות בהונג קונג. אולם, חברה תושבת הונג קונג המפיקה הכנסות מחוץ להונג קונג, פטורה לחלוטין מתשלום מס הכנסה.

   

  מס רווחי הון: בעיקרון, לא מוטל מס רווחי הון. אולם, חברה שעיסוקה במכירת נכסי הון, תהיה כפופה למס חברות.

   

  ניכוי מס במקור על דיבידנד: דיבידנדים המשולמים לחברה זרה אינם כפופים לניכוי מס במקור.

   

  נדל"ן: מוטל מס רכוש על נדל"ן בשיעור 15% על רווחי ההשכרה השנתיים של הנדל"ן. ההוצאות אינן מותרות בניכוי.

   

  האם יש יתרונות נוספים לחברות היי-טק וביו-טק?

  ממשלת הונג קונג מנסה לקדם פיתוח של תעשיית היי-טק והיא משקיעה בכך משאבים רבים. ישנן כמה הטבות משמעותיות. למשל, מתן הלוואות או מענקים בסכומים שנעים בין 100 אלף דולר הונג קונג (כ-12,500 דולר אמריקאי) ל-12 מיליון דולר הונג קונג (כ-1.5 מיליון דולר אמריקאי).

   

  כמו כן, ניתן שימוש בחממה טכנולוגית הכוללת שלושה סוגים של תוכניות: למפתחי אפליקציות (18 חודשים), היי-טק (3 שנים) וביו-טק (4 שנים). חברות המתקבלות לתוכנית נהנות משטח משרדים במחיר מסובסד, סיוע בפיתוח טכנולוגי כולל שימוש במעבדות, סיוע בפיתוח עסקי וסיוע שיווקי ומענקי סיוע.

   

  לסיכום, ישראלים המעוניינים לפעול בסין באמצעות חברה מהונג קונג, חייבים לבחון את כל השלכות המס, לרבות הכללים לעניין מיסוי חברה נשלטת זרה, תושבות התאגיד, ואת אופן קביעת מחירי ההעברה בעסקאות הבין-חברתיות. באמצעות קבלת ייעוץ משפטי מתאים, ניתן כיום להקים בהונג קונג מבנה החזקות יעיל מבחינה עסקית ומיסויית.

   

  הכותב הוא עורך דין לדיני מסים ומיסוי בינלאומי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הונג קונג. ישות אוטונומית
  צילום: shutterstock
  ד"ר אבי נוב
  מומלצים