שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  טוהר עשתה החייאה לבנה התינוק והצילה את חייו

  במשך ארבעה חודשים נלחמו הרופאים על חייו של אלרואי הקטן בפגייה בקפלן, אבל המאבק לא הסתיים גם כשהשתחרר לביתו: ימים ספורים לפני המסיבה לכבודו הוא הפסיק לנשום. אמו החלה לבצע החייאה בעצמה - והצילה אותו, מדווח "ידיעות אחרונות"

  אלרואי הקטן נלחם על חייו כבר מהנשימה הראשונה. 850 גרם בתוך אינקובטור בפגייה. דווקא לאחר שהשתחרר לביתו, כמה ימים לפני המסיבה שתכננו הוריו, הוא הפסיק לנשום. אמו, טוהר קרנית צנגאוקר, לא נלחצה, החלה לבצע החייאה בעצמה - והצילה את חייו.

   

   

  ידע מציל חיים:

   

  אלרואי נולד במאי בשבוע ה־27 להיריון. הוא אושפז בפגייה של בית־החולים קפלן למשך ארבעה חודשים. השחרור מבית־החולים סגר עבור צנגאוקר את המעגל שנפתח ביום שבו היא עצמה השתחררה ללא בנה. "הרגשתי לא טוב כי לא יצאתי בידיים מלאות‭,"‬ היא מספרת. "אבל ביום שבו הוא השתחרר זו הייתה מתנה עצומה שאי־אפשר לתאר במילים‭."‬

   

  מעט לפני שהשתחרר, עברה אמו הדרכה בפגייה ולמדה כיצד לבצע החייאה.

   

  "חשבתי שאשב שבעה

  "הרגשתי שמשהו מוזר איתו‭,"‬ משחזרת צנגאוקר את הרגעים שבהם הפסיק לנשום. "הרמתי אותו והוא היה לבן וקר לגמרי, ממש קפוא. הלשון שלו הייתה למעלה, ודבר ראשון הכנסתי את האצבע והורדתי אותה למטה. ניגשתי לבעלי ואמרתי לו שהילד לא מגיב, הוא ניסה להרגיע אותי שהוא ישן, אבל אמרתי שצריך להזמין אמבולנס. מה שרץ לי בראש באותו רגע זה שבמקום לחגוג לו במסיבה, אני הולכת לשבת עליו שבעה".

  תוך כדי שהתקשרו למד"א, שיחזרה טוהר קרנית את מה שלמדה בקפלן. "השתמשתי אפילו במחולל החמצן שקיבלנו כשהשתחררנו. כעבור כמה דקות הוא התחיל לבכות. זה היה בשבילי כמו נצח‭,"‬ היא מספרת. "לא חשבתי שאצליח לתפקד במצב כזה, אבל עלו לי התמונות מבית־החולים וזכרתי מה לעשות‭."‬

   

  את ההדרכה היא קיבלה בקפלן כחלק משגרת ההדרכות בפגייה. אורלי וטנברג, אחות בפגייה כבר 33 שנה, שהייתה אחת מיוזמות הרעיון לפני 12 שנים, מספרת שהמטרה היא בעיקר להעלות את המודעות לכך שדבר כזה עלול לקרות ולהטמיע את סדר הפעולות הנכון.

   

  "אני חושבת שכל הורה צריך לדעת לעשות החייאה כדי להציל את החיים של הילד שלו‭,"‬ אומרת צנגאוקר. "אי־אפשר לדעת מה יקרה ומתי".‬

   

  מדריך מקוצר להחייאת תינוקות

  1. פתיחת דרכי אוויר

  פתחו את פיו של התינוק ובדקו אם הצטברו הפרשות שחוסמות את גרונו. הפכו אותו בעדינות כדי לסלק נוזלים. השכיבו את התינוק על גבו והטו קלות את ראשו.

   

  2. הנשמה 

  החלו בהחייאה: יש לעטוף לחלוטין את פה התינוק ואת אפו בפיכם ולנשוף שתי נשיפות. להנשים רק את נפח הלחיים. בעת הנשיפה יש לוודא שבית החזה מתרומם.

   

  3. עיסוי לב

  לאחר שתי הנשמות עברו לביצוע 30 עיסויים בקצב מהיר. את הלחיצות מבצעים במרכז בית החזה בין שתי הפטמות, באמצעות שתי אצבעות. המשיכו עד להגעת מד"א.

   

  נתונים: מד"א ובית־חולים קפלן
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים