שתף קטע נבחר

הרעלת ערפאת: "ישראל היא האשמה"

עבור הפלסטינים מאשש הדו"ח האחרון של נתיחת ערפאת את מה שטענו כבר מזמן: ישראל היא האחראית למותו. כך טען ראש ועדת חקירה מטעם הרשות לאחר פרסום הממצאים על כמות הפולוניום בגופתו

"ישראל היא האשמה הראשונה, המרכזית והיחידה בחיסולו של יאסר ערפאת". כך קבע הבוקר (ו') חבר הוועד המרכזי של פתח, תאופיק טיראווי, לאחר שפורסם דו"ח החקירה, לפיו הכמות הגבוהה של פולוניום שנמצאה בגופתו של יאסר ערפאת מעידה על הרעלה מכוונת. במסיבת עיתונאים ברמאללה התייחסו הבכירים הפלסטינים לראשונה לממצאים.

 

חדשות ynet - עדכונים נוספים:

רצף תקריות ביו"ש: זוג נפצע מבקבוק תבערה

סימולציה איראנית: טילים על נתב"ג ועזריאלי

 

טיראווי, העומד בראש ועדת חקירת נסיבות מותו של ערפאת מטעם הרשות הפלסטינית, אמר במסיבת העיתונאים כי "הדו"חות הרוסי והשווייצרי מאששים את המסקנות של החקירה המתמשכת. ראשית, ערפאת לא מת בגלל גילו המופלג. שנית, הוא לא מת ממחלה, ושלישית - לא מת מוות טבעי". הוא הסביר כי הדו"חות הנוכחיים מהווים חלק מהחקירה, והיא תסתיים רק כאשר תיחשף האמת במלואה.

 

הוא נשאל במסיבת העיתונאים לגבי הקשר בין מות ערפאת לבין הצהרותיהם של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ושר הביטחון שאול מופז, כי יש להיפטר מערפאת. הוא השיב כי לא רק הם אחראים לכך באופן פרסונלי, אלא כל הפיקוד הצבאי וההנהגה הביטחונית בישראל. למסקנה זו הגיעו ברשות תוך מעקב אחר "הצהרות מנהיגים ומשיחות הטלפון שהוקלטו ממשרדו על ידי הישראלים", הסביר. "החקירות קירבו אותנו מאוד לזהותו של מי שרצח את ערפאת", אמר. והבטיח כי "מי שעשה זאת יצטרך לתת על כך את הדין".  

ערפאת. שאריות פולוניום בגופתו (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
ערפאת. שאריות פולוניום בגופתו(צילום: גטי אימג'בנק)
 

עבדאללה בשיר, יו"ר הוועדה הרפואית של ועדת החקירה, אמר כי ערפאת לא סבל בעת מותו ממחלת לב או ממחלה אחרת. "אנחנו שוקדים על בחינת הדו"חות", אמר. "גם ועדת החקירה הפלסטינית הסיקה כי החולי של ערפאת נבע מחומר רעיל".

 

החוקרים, שפרסמו אתמול את מסקנותיהם במסיבת עיתונאים בלוזאן שבשווייץ, אמרו שאינם יכולים לאשר או לשלול את האפשרות שמותו של ערפאת נגרם מהרעלת פולוניום רדיואקטיבי, אבל הוסיפו: "אתה לא סופג כזו כמות של פולוניום בטעות או מתוך רצון - זה לא משהו שנחשפים אליו בסביבה".

 

"אי אפשר לומר שהפולוניום היה הגורם למוות של ערפאת, אולם אי אפשר לשלול את זה", אמר פרופ' פרנסואה בושו. "הממצאים שלנו מאששים את התיאוריה של הרעלה". ד"ר פטריס מנגין, מנהל המרכז בבית החולים לוזן ובושו, מנהל המכון לקרינה שניהלו את החקירה על נסיבות מותו של ערפאת, העבירו אמש את הדו"ח המסכם בעניין לנציגי הרשות ולבאי כוחה של אלמנתו, סוהא. אחרי קבלת הדו"ח לידיה, טענה האלמנה כי מדובר בהתנקשות פוליטית באמצעות פולוניום רדיואקטיבי.  

 

בדו"ח נכתב כי כמות לא טבעית של פולוניום רדיואקטיבי נמצאה בשרידי גופתו של ערפאת, בצלעותיו ובאגן הירכיים שלו וכן באדמה שנאספה במתחם קברו בעת לקיחת הדגימות. על פי הערכות מומחים, הסיכוי להרעלתו עומד על 83%.

 

עוד ציינו כותבי הדו"ח כי החוקרים איתרו כמות פולוניום 210 גדולה פי 18 מהנורמלי. הממצאים תואמים גם את רוח תחקיר הרשת שפורסם בשנה שעברה, ולפיו שרידים של החומר הקטלני אותרו על חפציו האישיים, וכן את הסברה הרווחת בקרב פלסטינים, שמשוכנעים כי ישראל עומדת מאחורי ההידרדרות במצבו הרפואי של ערפאת - ומותו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים