שתף קטע נבחר

למען עתיד טוב יותר - למען צדק חברתי

המאבק לצדק חברתי עלה לכותרות עם המחאה החברתית הגדולה ונדמה שמאז כאילו נעלמה, אך לא כך - מדי שנה פועלים ארגונים רבים לשינוי למען עתיד טוב יותר בארצנו, מתוכם נבחרו שישה מועמדים לפרס דרור, הכירו אותם

מדי שבוע אנחנו שומעים סיפור נוסף על אי צדק חברתי, על מאבקים למען חיים טובים יותר בתחומים שונים, וברוב המקרים אנחנו כועסים יחד עם מי שכועס וחושבים שצריך שינוי. פרס דרור, על שמו של דרור שטרנשוס ז"ל ונוסד לפני ארבע שנים כדי לתמוך בקמפיינים לצדק חברתי, שלום וזכויות אדם, מעלה לכותרות את אותם אנשים וקבוצות הפועלים למען צדק חברתי, שלום וזכויות אדם.

 

השנה הוגשו 33 מועמדויות שונות לפרס דרור, שנבחנו על ידי ועדת הפרס, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון בדימוס ונשיאת מועצת העיתונות, הגב' דליה דורנר. מבין כל המועמדויות נבחרו שישה קמפיינים מובילים, רובם ככולם עוררו סערה תקשורתית לא קטנה והצליחו להוביל להישגים משמעותיים:

 

הקואליציה להעסקה ישירה

הקואליציה להעסקה ישירה נוסדה לפני כשלוש שנים במטרה להתמודד עם התרחבות התופעה של העסקה קבלנית ועקיפה על ידי חברות כוח אדם. הקואליציה פועלת למען העסקתם הישירה של עובדי הקבלן באמצעות לחץ ישיר על מקבלי ההחלטות והעלאת המודעות הציבורית לנזקים של העסקה קבלנית. זאת באמצעות פעילות במרחב הציבורי, קמפיינים אינטרנטיים ותמיכה בעשרות מאבקים של עובדי קבלן.

 

פעילות הקואליציה בכנסת לקראת עליית הצעת החוק להעסקה ישירה במליאת הכנסת ביוני 2013: 

 

 

תא העיתונאיות

תא העיתונאיות הוקם לפני כשנתיים ביוני 2011  על מנת להתמודד עם הבעיות הייחודיות לנשים בעולם התקשורת. מיד עם הקמתן יזמו חברות התא קמפיין שקרא לנשים לדווח על הטרדות מיניות במקום עבודתן. בזכות הקמפיין שעשה שימוש נרחב ברשתות החברתיות הצטברו עשרות תלונות של נשים מכלי תקשורת שונים. הסערה התקשורתית שנוצרה בעקבות התלונות הובילה לשתי כתבות תחקיר בעיתון הארץ נגד העיתונאי עמנואל רוזן. בעקבות הכתבות נפתחה חקירת משטרה שהובילה להמלצה לכתב אישום נגד רוזן.

  

הנוער העובד והלומד

עיסוקו העיקרי של ארגון הנוער העובד והלומד הוא הקמת התאגדויות עובדים ויצירת שיח ציבורי בנוגע לשוק העבודה של בני הנוער כדי להביא בשיפור משמעותי בתנאי העסקתם בשוק פרוץ זה. השנה לאחר קמפיין תקשורתי מסיבי הצליח הארגון להקים כעשרה התאגדויות חדשות ברשתות מזון מהיר, אולמות אירועים ומסעדות. בין ההתאגדויות המשמעותיות שנרשמו לזכות הארגון הם ההתאגדויות ברשתות המזון בורגראץ' ומק'דונלדס שלוו במאבק סוער ומתמשך מול הנהלות הרשתות. בבורגראץ' העובדים בליווי הארגון אף הצליחו להביא לחתימה של הסכם קיבוצי מרשים לאחר מאבק של כשנה.

 

קמפיין בית בקהילה - מפתח לחיים

קמפיין בית בקהילה - מפתח לחיים נוצר השנה על ידי עמותת 'בזכות', במטרה להוביל לסגירתם של מוסדות סגורים לאנשים עם מוגבלויות ולמען שילובם בתוך הקהילה. הקמפיין התמקד בחשיפת תנאיהם הקשים של החוסים במוסדות אלו ובמסגרתו נערכו תשדירי רדיו וטלוויזיה בכיכובם של השחקנית קרן מור והשף חיים כהן. הקמפיין עורר סערה תקשורתית ותוך זמן קצר מנכ"ל משרד הבריאות הצהיר כי יסגור את כל המוסדות הפרטיים לאנשים עם מוגבלות נפשית. מיד לאחר מכן שר הרווחה, מאיר כהן, הודיע כי יפטר מנהל מעון לבעלי מוגבלויות בירושלים בעקבות כתבת תחקיר שהעלתה את היחס מחפיר שהעניק לדיירי המעון. 

 

 

פורום תג מאיר

פורום תג מאיר נוסד לפני כשנתיים במטרה להוקיע תופעות של גזענות, פשעי שנאה תגי מחיר ברחבי הארץ. במסגרת הפעילות חברי הפורום מבקרים בכל מקום בו בוצע פשע שנאה, יוצרים קשר עם נפגעי האירוע ויוזמים פעילויות שונות. כך ביקרו חברי הפורום באבו-גוש ובית צפאפא. שנערכו בהם פעולות תג מחיר. במאי האחרון ביקרו את התינוקת אדל ביטון שנפצעה קשה מאוד מאבן שנזרקה לעברה סמוך לאריאל על ידי ערבים.

 

פעילי תג מאיר מתגייסים לשפץ את הדירה של זוג אריתראים שנשרפה במחנה יהודה בדצמבר 2012: 

 

"האקדח על שולחן המטבח"

הקמפיין נולד כתוצאה ממחקר ראשון בישראל שחשף את הקשר בין תופעות הרציחות הביתיות, בעיקרן נשים כתוצאה משימוש של נשק אבטחה. את הקמפיין הוביל המרכז הפמיניסטי 'אישה לאישה' במטרה לצמצם את השימוש בנשק אבטחה במרחב הביתי. במסגרת הקמפיין המרכז קרא לציבור לשתף תמונות של שולחנות הבית במטבח הם ההצהרה "אצלי על השולחן אין אקדח". הקמפיין זכה לתהודה רבה כאשר גם חברות כנסת שיתפו פעולה עם הקמפיין והעלו את תמונות שולחנות המטבח שלהם לרשת. הצלחת הקמפיין הובילה לשר לביטחון פנים להורות לאכוף את החוק הקיים בנושא ולדיונים רבים בכנסת.  

 

 

 

  • ביום שישי הקרוב, יוכרז בפעם הרביעית הזוכה בפרס "דרור" לשינוי חברתי. הפרס מוענק על שמו של דרור שטרנשוס ז"ל. בכל שנה מוגשות עשרות מועמדויות לזכייה בפרס שעומד על 25,000 ש"ח להמשך המאבק החברתי

 

  • דרור שטרנשוס היה פרסומי מצליח ויועץ אסטרטגי מוערך שפעל רבות למען קידום השלום וצדק חברתי. בשנים האחרונות שימש יו"ר בהתנדבות של ארגון אג'נדה, לשילוב אוכלוסיות מודרות בשיח התקשורתי. לפני חמש שנים, בהיותו בן 51, נפטר ממחלת הסרטן והותיר אישה, מיכל, ארבעה ילדים: דניאל, כרמל, יעל ויובל, את הוריו קלייר וקורט, ואחות - חגית. בעקבות מותו החליטו משפחתו, חבריו הקרובים וארגון אג'נדה לייסד פרס על שמו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
יוצרים שינוי למען צדק חברתי
צילום: index open
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים