שתף קטע נבחר

אחרי תורי הענק: מערכת הביטחון תמליץ להפסיק ייצור ערכות מגן

רק לפני חודשיים זרמו המונים לתחנות לחלוקת הערכות נוכח אפשרות לתקיפה בסוריה - וכעת מציע שר הביטחון להפסיק את החלוקה ולצמצם את הייצור. גורמים ביטחוניים נימקו: ההרתעה של ישראל חזקה וסוריה מתפרקת מהנשק הכימי

לקראת סיום חלוקת ערכות המגן? שר הביטחון משה (בוגי) יעלון יביא בימים הקרובים לאישור הקבינט את המלצת מערכת הביטחון להפסיק את חלוקת ערכות המגן לציבור הרחב כבר בשבועות הקרובים. בהמשך צפוי להגיע לאישור הקבינט גם צמצום הייצור של הערכות למינימום ההכרחי לכוחות צה"ל ולגופי הביטחון.

 

עוד חדשות בארץ:

 

ההמלצה מגיעה בתום דיונים שהתקיימו בנושא בפיקוד העורף ולאחר הערכת מצב בשבועות האחרונים על בסיס איום הייחוס העדכני שניצב בפני ישראל. גורמים במערכת הביטחון אמרו כי "אם זו אכן תהיה ההמלצה, זו החלטה אמיצה של השר יעלון". 

 

מפעל לייצור מסכות אב"כ בקריית גת       (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפעל לייצור מסכות אב"כ בקריית גת (צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

רק לפני שלוש שנים החליטה הממשלה לחדש את חלוקת הערכות לאזרחים, אולם גורמים ביטחוניים הסבירו כי ההרתעה החזקה שישראל מפגינה אל מול האיום בנשק כימי לצד תחילת התפרקותה של סוריה מנשקה הכימי, הובילו להחלטה כעת.


ממהרים לעמדות החלוקה באוגוסט        (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
ממהרים לעמדות החלוקה באוגוסט (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הגורמים ציינו עוד כי מטרה משנית של ההמלצה נוגעת לאפקט ההיסטריה שנוצר בציבור בימי מתיחות ביטחונית בזירה הצפונית, כפי שאירע לפני כחודשיים, אז עלתה האפשרות לתקיפה אמריקנית בסוריה. באותם ימים, בסוף אוגוסט, הורגשה בהלה רבה, המונים נהרו לתחנות החלוקה ברחבי הארץ, ונרשמו עומסים כבדים ואף קטטות, ויכוחים והפרות סדר.

הצבא אף פרש את סוללות ההגנה האווירית, כיפת ברזל והפטריוט, בצפון הארץ ובמרכזה.

 

אמנם לפי ההערכות הצטמצם הסיכוי לתקיפה כימית בישראל, אולם השנה עדיין הוקדש תרגיל העורף "נקודת מפנה" לאיום הבלתי קונבנציונלי, ובפיקוד העורף אף תרגלו לראשונה צפירה ייעודית ונפרדת לאיום זה. בנוסף, במשרד להגנת העורף נערכה בשנה החולפת עבודת מטה שסקרה את האיום הבלתי קונבנציונלי, את הפערים ואת המענים הקיימים לאיום. ממצאי הדו"ח פורסמו לראשונה ב-ynet לפני כמה חודשים.

 

שר הביטחון חוזר כמעט בכל הופעה פומבית שלו, כולל בימים האחרונים, על הקווים האדומים שישראל הגדירה ואוכפת: מניעת זליגת נשק כימי מסוריה לחיזבאללה ומניעת הפרת הריבונות הישראלית ברמת הגולן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
יעלון. "החלטה אמיצה"
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים