שתף קטע נבחר

אלפי סיסמאות דלפו - בדקו את שלכם

מדי כמה שבועות עד חודשים דולפת רשימה זו או אחרת של סיסמאות של גולשים ישראלים. בצינור לילה מדווחים כי רשימה כזו עם 13,000 חשבונות מסתובבת בימים אלה ברשת. לא כל החשבונות פעילים, אך מומלץ לוודא ולהחליף סיסמה במייל ובפייסבוק ליתר בטחון

רשימה של יותר מ-13,000 כתובות מייל של גולשים ישראלים וסיסמאות דלפה לרשת לפני מספר חודשים, והחלה לצוץ בימים אלה ברשת, כך מדווחים בתוכנית צינור לילה. על פי התאריך המופיע ברשימה באחד הפרסומים היא ככל הנראה דלפה כבר בחודש יוני ומיוחסת לקבוצת האקרים אנטי-ישראלית, אולם היא צצה מחדש עכשיו.

 

רובן המוחלט של הסיסמאות אינן פעילות בפייסבוק וחלק מהגולשים שפרטיהם דלפו כלל אינם רשומים ברשת החברתית. ובכל זאת, ישנם חשבונות פעילים ולכן מומלץ לבדוק אם אתם מופיעים ברשימה (חלק א', חלק ב'), ולשנות את הסיסמה בפייסבוק, במייל ובכל שירות רשת אחר.

 

בדקו והחליפו סיסמה ()
בדקו והחליפו סיסמה

 

לא לבחור ב-123456

חברת אבטחה שניתה סיסמאות שדלפו באירוע אחר גילתה כי הסיסמאות הנפוצות הן 123456 ודברים דומים פשוטים מדי. על אף שקשה יותר לזכור ככה, חשוב לבחור סיסמה שקשה לזהות ומורכבת מאותיות גדולות וקטנות, מספרים ואף תווים. מומלץ מאוד לא לבחור ברצף מקשים על המקלדת, בימי הולדת, במספרי טלפון, בפרטים גלויים אחרים או בסיסמאות פשוטות מסוג זה שקל לפצח. חשוב מאוד לבחור סיסמה שתהיה ייחודית לפייסבוק ולא סיסמה כללית לכלל השירותים שרשומים אליהם.

 

סביר להניח שמקור הרשימה אינו דליפה מפייסבוק עצמה, אלא באתר אחר שפחות מוגן. אך אם משתמשים בסיסמה זהה בכל האתרים, אז הפורצים נעזרים בה כדי לפרוץ לשירותי רשת גדולים ומוכרים, ואף לשחזר סיסמאות באמצעות המייל.

 

פייסבוק: לא דלף מאיתנו

מפייסבוק נמסר בתגובה "בדקנו את הדיווח ויש בו סתירות משמעותיות. מרבית הרשומות הללו לא כוללות סיסמאות פייסבוק, ולא מצאנו שום ראיה לכך שהשרתים שלנו נפרצו. בהתאם למדיניות אבטחת המידע שלנו, נתריע בפני האנשים שחשבונותיהם עלולים להיות בסכנה, ונבקש מהם להחליף סיסמה ולשקול אמצעי אבטחה נוספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהוד קינן
החליפו את הסיסמה
צילום: אהוד קינן
מומלצים