שתף קטע נבחר

חלק מהמשפחה: לגדל ילד עם שיתוק מוחין

יואל ויטרבו נולד עם שיתוק מוחין ומרותק לכסא גלגלים, זה לא מונע ממשפחתו לצאת וליהנות ממה שיש לחיים להציע. אביו, אלכס, מספר בטור אישי על האתגרים, הקשיים וכמובן על הרגעים הנפלאים בחברת יואל

יואל נולד לפני 19 וחצי שנים עם פגיעה מוחית קשה שנבעה מחוסר הספקת חמצן למוח במהלך הלידה. מהר התברר לנו שהנזק המוחי משפיע על כל התפקודים של יואל שהיום מרותק לכיסא גלגלים וזקוק לעזרה בכל.

 

מאז לידתו של יואל ועם בירור מצבו הקשה, כל המשפחה התגייסה לשיקומו של יואל ושיפור איכות חייו. ביחד עם אשתי ובעזרתה של בתי עדינה לא חסכנו מאמצים כדי לקדם את יואל. עברנו במהלך השנים כל דבר שעולה על הדעת: פגישות, בדיקות, אבחונים, חיפוש אחרי שיטות טיפול או אביזרים מתאימים.

 

החיפושים האלה הביאו אותנו לצעד קדימה, חלק מהמשפחה כבר 16 שנים. מגיל 3 יואל נמצא במסגרות השונות של העמותה, גדל איתה והפך לנער שאומנם מרותק על כיסא גלגלים, אבל חי את הסביבה ומעורב בכל מה שקורה. היום יואל עדיין לומד במסגרת החינוך המיוחד של העמותה ומשתתף באופן פעיל בתוכניות של צעד קדימה לנערים בגיל שלו: כמו דירת אימון ומחנה קיץ.

 

חי את הסביבה כמו כולם (צילום: משפחת ויטרבו) (צילום: משפחת ויטרבו)
חי את הסביבה כמו כולם(צילום: משפחת ויטרבו)

 

מעבר לשעות הפעילות אנו מערבים את יואל בחיי התרבות והאמנות על-ידי השתתפות בהופעות מוסיקליות, בילוי בשעות הפנאי ככל האדם ועוד. יואל הוא שותף פעיל בכל מה שקשור לחיי המשפחה ויש לו דעות מגובשות לגבי נושאים כגון הזמנת אורחים, יציאה למסעדה, בחירת בית הכנסת ועוד.

 

היציאות עם יואל הפכו לאירוע קבוע בסדר יום שלנו: היינו בקיסריה, בכנסת, במועדוני לילה, במסעדות נחשבות, התחברנו לזמרים, פגשנו אומנים מהשורה הראשונה ואנשי ציבור ידועים.

 

מעבר לעבודה יומית עם יואל ולעבודה רגילה במשרה מלאה בתחום המעבדות הרפואיות, אני פעיל בהתנדבות מלאה במסגרת צעד קדימה בתפקידים שונים בהנהלה, בוועדות שונות, בארגון של אירועים וכנסים ובגיוס כספים ותמיכה.

 

בשנים האחרונות עמלתי רבות כדי לרקום יחסים של שיתוף פעולה עם מוסדות איטלקיים ועם הקהילות היהודיות באיטליה ע"מ להפיץ את הרעיונות של "צעד קדימה" בחינוך ושיקום. לאורך הזמן נרשמו חילופי משלחות רבות, מפגשים מקצועיים, ביקורים הדדיים, במסגרת הסכם תלת שנתי בינלאומי.

 

אלכס בעת קבלת הפרס (צילום: משפחת ויטרבו) (צילום: משפחת ויטרבו)
אלכס בעת קבלת הפרס(צילום: משפחת ויטרבו)

 

כמו כן, פעלתי רבות לארגון פעולות שונות לטובת ילדי העמותה כגון מפגשים עם ספורטאי צמרת איטלקיים, ביקורים של מבקרים שונים במרכזים של צעד קדימה. שגרירות איטליה הייתה שותפה פעילה לאורך השנים ועודדה את הקשרים שנרקמו בין צעד קדימה למוסדות ואישים איטלקיים.

 

ב- 16 באוקטובר קיבלתי את פרס "קרן דיליאגרו לעיתונות ולמחקר סוציאלי" שהשנה הוקדש לנושאים הקשורים לבריאות וטיפול בנזקקים. הפרס שקיבלתי סמלי בלבד והוא ניתן כל שנתיים, לשלושה אנשים בלבד וכבוד גדול נפל בחלקי בקבלתו השנה.

 

הטכס התקיים באוניברסיטה הגרגוריאנית הנוצרית ברומא שבאיטליה. בטכס השתתפו ראש מחוז רומא, ראש עיריית רומא, דיקן הפקולטה של האוניברסיטה ואישים שונים מעולם העיתונות ומהעולם הנוצרי ובראשם יו"ר הקרן, ד"ר דיליאגרו וחבר השופטים המלא שכלל אנשי כמורה בכירים ואנשי מקצוע מעולם האקדמיה. האירוע היה מרגש ומיוחד בגלל הנסיבות והמקום. כמובן שנכחו בני משפחתי, וחברים ותומכים בעמותה.

 

העיתוי היה משמעותי מאוד: באותו יום ברומא הקהילה היהודית ציינה 70 שנה לשואת יהודי העיר בשנת 1943 במהלך הכיבוש הגרמני. זה שנציג מדינת ישראל שקמה ב 1948 על חורבות השואה לאחר כל כך הרבה הרס וסבל, מקבל הכרה מגוף בינלאומי נוצרי, זו נקודה משמעותית ומרגשת. הפרס ניתן בהמלצת שגרירות איטליה בישראל כהוקרה על הפעילויות שלי במסגרת עמותת צעד קדימה.

 

  • "צעד קדימה" הינה עמותת הורים אשר נוסדה ב-1987 ומאז פועלת נמרצות לקידום שירותי חינוך ושיקום לילדים עם שיתוק מוחי עפ"י עקרונות גישת "החינוך המדריך". המרכזים החינוכיים-שיקומיים והתכניות השונות הינם בפיקוח משרד החינוך, משרד הרווחה ומשרד הבריאות. המרכזים והתכניות פרוסות בכל הארץ, מכרמיאל בצפון ועד אילת בדרום ונותנים שירותים לכ-400 ילדים ובוגרים מידי שנה במעונות יום, כיתות גן ובית ספר, מועדוניות, דירות אימון, הדרכה להורים ובני משפחה ותכנית הכשרה למורים בחינוך המיוחד

 

  • צעד קדימה" מקיימת ב 17 בנובמבר ערב התרמה מיוחד בחוות רונית עם הופעה של להקת אתניקס. פרטים במייל  admin@tsadkadima.org.il בטלפון 03-9672388 או בטלפון 054-2341198

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משפחת ויטרבו
אלכס ויואל
צילום: משפחת ויטרבו
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים