שתף קטע נבחר

"לקבינט הדיור יש אינטרס להוזיל הדירות"

בכנס לשכת השמאים הגן מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו, על האוצר והבהיר כי לקבינט בראשות השר יאיר לפיד "יש אינטרס חד ומובהק להוריד את מחירי הדיור". נציג הקבלנים ציין שהמחירים יירדו אם מכרזי המדינה לבניית יחידות דיור לא יהיו פתוחים ליזמים ספקולנטים - אלא רק לקבלנים שבטוח יבנו

רוח גבית לתוכנית הדיור של שר האוצר, יאיר לפיד, מצד משרד הבינוי והשיכון. "בניגוד למה שחושבים, לקבינט הדיור יש אינטרס חד ומובהק להוריד את מחירי הדיור" - כך אמר אתמול (ג') שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד השיכון. לדבריו, "יש 100 אלף יחידות דיור שנמכרות בשנה ו-23 אלף יחידות דיור מתוכן הן דירות מקבלן. אנחנו משפיעים על המחירים של דירות מיד שנייה - באמצעות דירות מיד ראשונה", הסביר.

 

 

את הדברים אמר בן אליהו בכנס לשכת שמאי המקרקעין שנערך באילת. בפאנל שעסק בשאלה "מי אשם במחירי הדיור?" השתתף גם נסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, שציין כי הורדת מחירי הדירות תתבצע אם מכרזי הבנייה של המדינה לא יהיו פתוחים לכולם (כלומר ליזמים וספקולנטים) - אלא רק לקבלנים שברור שיבנו. "המחירים יהיו נמוכים, כאשר המכרזים יהיו פתוחים רק לקבלנים שיבנו, כמו בימיו של אריק שרון", הסביר.

 

ד"ר רינה דגני, מנכ"לית מכון גיאוקרטוגרפיה שהשתתפה אף היא בפאנל, התייחסה לסוגיית ההתחדשות העירונית בישראל, וציינה כי מבדיקת המכון עולה קיים פער משמעותי בין התמורה שמקבלים אזרחים במרכז מביצוע תמ"א 38 לבין התמורה שמקבלים אזרחים בפריפריה. לדבריה, בעוד שברמת השרון, תל-אביב וקריית אונו ערך הדירה עולה במיליון שקל, בעפולה ערך הדירה מטפס ב-200 אלף שקל בלבד. "תמ"א 38 הוא החוק הכי אנטי-חברתי שהיה בישראל אי פעם", אמרה דגני.

 

משתתפי הפאנל אתמול. מימין לשמאל: ד"ר רינה דגני, אוהד דנוס, שלמה בן אליהו, נסים בובליל, עופר פטרסבורג ולירן סהר (צילום: מרסלו אילת) (צילום: מרסלו אילת)
משתתפי הפאנל אתמול. מימין לשמאל: ד"ר רינה דגני, אוהד דנוס, שלמה בן אליהו, נסים בובליל, עופר פטרסבורג ולירן סהר(צילום: מרסלו אילת)

 

הציבור מאשים את התקשורת בעליית המחירים?

בהמשך הציגה דגני מחקר שערך המכון ובחן מי אשם במחירי הדיור. מהמחקר עלה כי 9% מכלל הציבור עוקבים אחר מדורי הנדל"ן בתקשורת על בסיס יומי ו-25% עוקבים אחריהם באופן קבוע. לדברי דגני, רק 20% חושבים שהתקשורת אובייקטיבית, 60% סבורים שהתקשורת מונעת מאינטרסים.

 

בהקשר זה אמר בובליל כי "לא צריך להרוג את השליח. התקשורת עושה את תפקידה. האינטרס שלה למכור עיתונים - אבל זה לא הופך אותה לאשמה". בפאנל, שאותו הנחה כתב ביזפורטל לירן סהר, השתתף גם עופר פטרסבורג, כתב "ידיעות אחרונות", שציין כי התקשורת משקפת מציאות, אך כולם מסכימים שאין לה כל אפשרות להוזיל את המחירים. לכן, לדבריו, לא הגיוני להסיט את האש נגדה במקום נגד האחראים לכך.

  

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאים, סיכם את הדברים כשאמר כי הוא עוקב אחר הידיעות בתקשורת ומודאג. "יש שיח אלים בציבור של קבוצות אינטרסנטיות שונות", אמר, "הגיעו ואיימו עליי באופן אישי כדי שאפסיק (לדון בנושא מחירי הדיור - א.ש). הדביקו את השמאים לקבלנים - אבל לנו אין אינטרס, אנחנו משקפי שוק ולא אינטרסנטים. אם משרד השיכון יקיים את כל מה שהוא מתכנן, זה יעזור לציבור לכלכל את צעדיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
מומלצים