שתף קטע נבחר

"אני אולי לוזר בבחירות אבל ווינר בדברים אחרים"

אצל השר לפיתוח אזורי הכל כרגיל. הבוקר הוא כבר כינס את מקורביו לשיחה הקבועה של יום ג' - והחל לתכנן את הקרב על השלום, עד לבחירות המתקרבות לדעתו

השר שמעון פרס, נשיא מדינת הפרשנים, יצא הבוקר מביתו שבשכונת נווה אביבים, בשעה 7:30, בחליפה כחולה ופנים חתומות. גם תמיכת המאות שהגיעו אל ביתו אמש כדי למחות על התוצאה בהצבעה על הנשיאות, לא שיפרו במשהו את הרגשתו, אבל כלפי חוץ העסקים אצל פרס כרגיל.
שמעון פרס ידע בחייו הפוליטיים הפסדים רבים המתחרים זה בזה על מידת חשיבותם. הוא הפסיד את השלטון ליצחק שמיר ולנתניהו, והפסיד את מפלגת העבודה לרבין.
עד כה, תמיד דחה פרס את תווית המפסידן, הלוזר שהודבקה לו. "אני לוזר?" שאל ב-97' במרכז מפלגת העבודה, בקול צרוד מעלבון (ונענה בקיראות 'כן' מהדהדות). היום, בראיון לגלי צה"ל, הודה שמעון פרס, אולי לראשונה, שיש דברים בגו. "אני אולי לוזר בבחירות", אמר "אבל אני אעז לומר שאני ווינר בהרבה תחומים אחרים. זה משטר דמוקרטי, יותר נוח לא התמודד, כי אז גם לא מפסידים. כל החיים אני מתמודד, הרבה הצלחתי, וגם הפסדתי. גם במשפחה זה כאב לכולם. שוחחנו כמה רגעים על העניין ומהר מאוד עברנו לדבר על עניינים אחרים".
הבוקר, כמידי יום שלישי, נועד השר פרס במשרדו שבבית אמות משפט בתל אביב, עם שורת אישים, בהם יוסי ביילין, כרמי גילון, אורי סביר ומשה תאומים, בפגישה שזכתה לכינוי "פורום יום ג'".
מהראיון עם פרס הבוקר עולה כי הוא כבר נושא את עיניו אל העתיד למערכת הפוליטית, ההפסד לקצב הוא מבחינתו החדשות של אתמול. פרס מעריך כי בתוך שלושה חודשים יתקיימו בחירות וב-90 הימים הבאים הוא יפעל לסגירת תוכנית להסכם שלום עם הפלסטינים, כדי שהבחירות יתפקדו כמשאל עם. "יש 90 יום להשלים את התהליך. אם נחתום על הסכם, ואם לא, עדיף שתהיינה בחירות. כדאי להשלים את התוכנית וללכת אל העם ולהגיד 'זו התוכנית, אתה יכול להצביע בעד או נגד'...אלו 90 ימים מכריעים. אהוד ברק עשה מלאכה עם הרבה אומץ בקמפ דייויד, והשאלה היא מה עושים ב-90 הימים כדי שתהליך השלום לא ישמט מידינו. מה יקרה אם בבחירות תנצח קואליציה שלא תומכת בשלום?".
שלא כהרגלו שיתף פרס הבוקר את התקשורת בתחושה הקשה שמקיפה אותו, ולו במשפט אחד. "זה בשבילי בוקר בהחלט עצוב וקשה", אמר השר לפיתוח אזורי, ומייד חזר לתכנן את הקרב על השלום, בו הוא משוכנע שלא יפסיד.
שר המשפטים, יוסי ביילין, המלווה את פרס שנים ארוכות, היה ממובילי הקמפיין במשכן הכנסת בחודש האחרון, ופעל לגיוס תומכים בפרס, בהצבעה לנשיאות. הבוקר הוא עזב את משרדו של פרס מאופק ושקט אפילו למעלה מבדרך כלל. בשיחה שקיים עם השר בשעת בוקר מוקדמת, שוב מצא עצמו ביילין מופתע נוכח הזריזות בה התרומם פרס מהקרשים אליהם הופל אתמול. "שמעון פרס הוא אחד האנשים היותר חזקים נפשית שאני מכיר", אומר ביילין. "הוא ניצח, הוא הפסיד, והוא הפסיד כי הוא רץ. אם לא היה רץ ממילא לא היה מפסיד. אני חושב שהוא אחד המנצחים הגדולים בפוליטיקה הישראלית, ואני שמח לראות אותו עם עוז רוחו, עובד על קידום השלום והנורמליזציה. היום הוא אחד הפופולריים בציבור, למרות שהכנסת אמנם אמרה את דברה אתמול, ואין לבוא אליה בטענות".
חבר הכנסת אורי סביר תולה את ההפסד של פרס לקצב בברית חדשה-ישנה, בין החרדים לימין, שהכתה באכזריות גם את מי שנחשב לידיד אמת של החרדים בשמאל. "החרדים אכזבו, והם צריכים לשאול את עצמם אם הם לא אכזבו את העם שתמך בו ב-70%", אמר סביר. לא אסתיר שהיה עצב ולא מצב רוח טוב, בפגישה הבוקר. פרס הוא איש חזק מאוד, הוא שונה במצבים כאלה ממך וממני. אני הייתי מרגיש במצב כזה עגום יותר. לא הייתי מאמין שבבוקר כזה 80% מזמן הפגישה יוקדשו לעניינים הקשורים למדינה".
את שאר יומו מבלה פרס בעבודה בלשכתו בתל אביב, עדיין השר לפיתוח אזורי בממשלת ברק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
"פרס איש חזק". אורי סביר
צילום: דודו פריד
דודו פריד
גם פרס וגם הפועל הפסידו. משה תאומים
דודו פריד
דודו פריד
"הוא הפסיד כי הוא רץ". יוסי ביילין
דודו פריד
דודו פריד
"אולי אני לוזר". שמעון פרס
דודו פריד
מומלצים