שתף קטע נבחר

פעיל אל-קאעידה עצור בישראל יותר מ-3 שנים

ל-ynet נודע שד"ר סאמר אל-ברק, יליד כוויית ממוצא פלסטיני שלקח חלק בפרויקט הביולוגי של הארגון, הגיע ב-2010 למעבר אלנבי ומאז נמצא תחת מעצר מנהלי. הוא פעל באפגניסטן ובפקיסטן ובעברו היה עצור גם על ידי האמריקנים בגואנטנמו וגם ע"י הירדנים. גורם פלסטיני: "הוא מסוכן ביותר"

סאמר עבד א-לטיף אל-ברק, פעיל אל-קאעידה ממוצא פלסטיני המתמחה בנשק ביולוגי, עצור בישראל תחת צו מנהלי מאז 2010 - כך נודע ל-ynet. המדינה לא מאפשרת את שחרורו מחשש שהדבר יהווה "נקודת אל-חזור לפיתוח תשתית ג'יהאד משמעותית באזור". בימים הקרובים צפוי לפוג תוקפו של הצו המנהלי, אבל מערכת הביטחון תבקש להאריך אותו בחצי שנה. גורם במנגנון הביטחון הפלסטיני שמכיר את אל-ברק אמר ל-ynet: "הוא איש מסוכן ביותר".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

אסיר בכלא גואנטנמו. "אל-ברק מקורב לראשי הארגון העולמי" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אסיר בכלא גואנטנמו. "אל-ברק מקורב לראשי הארגון העולמי"(צילום: רויטרס)

אל-ברק (39), שנולד בכוויית למשפחה פלסטינית, הוא ד"ר לביולוגיה שבעבר היה עצור על פעילותו הן על ידי האמריקנים והן על ידי הירדנים. על פי המדינה, בתקופה שבה גר בפקיסטן הוא עסק בייצור פצצה ביולוגית, ובשני העשורים האחרונים היה מקורב לראשי אל-קאעידה, בהם אוסמה בן לאדן ואיימן א-זוואהרי, ראש הארגון הנוכחי, שהיה זה שגייס את אל-ברק.

 

בחודש שעבר עתר אל-ברק לבג"ץ נגד צו המעצר המנהלי בדרישה להשתחרר לשטחים, והדיון בעתירה יתקיים בקרוב. המדינה

תטען שהמעצר מוצדק ואין דרך אחרת למנוע את הסיכון הרב לאזור ולשלום הציבור שטמון בשחרורו. המדינה מציגה את עמדת גורמי הביטחון שלפיה מדובר באדם מסוכן שצפוי להוות איום על אינטרסים ישראליים גם בעת שהותו במדינות אחרות, קל וחומר ביהודה ושומרון או בעזה, שם יוכל לסייע בפתיחת מעבדות לפיתוח נשק ביולוגי.

 

עו"ד מחאמיד סלאח, שמייצג את אל-ברק, מסר בתגובה: "מרשי לא הכחיש שלמד בפקיסטן ועסק בפעילות הומניטרית. לראיה, גם האמריקנים שחררו אותו אחרי שלושה חודשים. האבסורד הגדול הוא שישראל ביקשה לבחון אם יש מקום להעמיד אותו לדין ולקחה אותו לידיה, וכעת היא לא יודעת כיצד להיפטר ממנו".

 

לטענת עו"ד סלאח, בעבר התקבלה הסכמה עקיפה דרך השגרירות הפקיסטנית במצרים, שלפיה אל-ברק ישוחרר לקהיר ויועבר לפקיסטן, אך הסכמה זו לא כובדה בסופו של דבר על ידי ישראל: "על רקע זה חודש המעצר המנהלי. אבל אנחנו בטוחים שבג"ץ יפסיק את העוול הזה של שלוש השנים במעצר מנהלי. גם בית הדין הצבאי הבהיר למדינה שזה לא יכול להימשך יותר. זאת שפיטה ללא משפט. המדינה צריכה להחליט: או לשחרר אותו לקלקיליה או למקום אחר".

 

היסטוריה של פעילות טרור

אל-ברק נולד ב-1974 בכוויית ומשפחתו עזבה את המדינה בשנות ה-90, אחרי מלחמת המפרץ הראשונה. משם היא עברה לירדן ולאחר כמה שנים לקלקיליה. מאז 1995 למד אל-ברק לתארים ראשון ושני בביולוגיה בפקיסטן, ובמקביל, הודה בחקירתו, יצא לתקופות של אימונים צבאיים באפגניסטן. מחקירתו עלה שמאז ועד תחילת שנות ה-2000 הוא עסק במקביל בפעילות באל- קאעידה, בניסיונות לשכנע פלסטינים להצטרף לארגון, וליזום פגיעה בישראלים ויהודים המבקרים בירדן. הוא גם הסכים לאמן שלושה פלסטינים בהכנת חומרים רעילים למטרת פיגועים בישראל.

 

ב-2003 הוא נעצר על ידי האמריקנים ונכלא למשך שלושה חודשים בכלא גואנטנמו שבקובה, ולאחר ששוחרר נכלא למשך חמש שנים בירדן בגלל חברותו בארגון הטרור העולמי.

 

ב-2010 הוא הורחק מירדן ונעצר על ידי כוחות הביטחון הישראליים עם הגעתו לאזור מעבר אלנבי. הוא נחקר בישראל בין היתר על תכנון פיגועים, אבל אף שניתן היה להעמיד אותו לדין על בסיס התשתית הראייתית הרחבה נגדו, הפרקליטות הצבאית לא עשתה זאת ונימקה את ההחלטה בזמן שחלף מאז ביצוע העבירות והגדירה זאת "חוסר עניין לציבור". אלא שלמרות זאת, הוחלט להשאיר אותו תחת מעצר מנהלי. אל-ברק כבר עתר בעבר נגד המדינה לבית המשפט העליון אך עתירתו נדחתה.

 

על מידת מסוכנתו ניתן ללמוד מקביעת בית המשפט הצבאי ביולי האחרון, אז הוחלט בפעם האחרונה להאריך את מעצרו: "המשיב הוא פעיל אל-קאעידה בכיר בעל קשרים אישיים וישירים למפקדי הארגון הנוכחיים. לא ניתן לחלוק על המסוכנות המיוחדת הנשקפת ממנו, ועל כך שחזרתו לשטח תניע פעילות צבאית של הג'יאהד הסלפי נגד מדינת ישראל".

 

יחד עם זאת ציין בית המשפט את הקושי הרב בכך שאל-ברק נתון כבר שלוש שנים במעצר מנהלי, ויהיה קשה להמשיך להחזיקו באופן זה.

 

במעצרו המנהלי שוהה אל-ברק בעיקר עם אסירי חמאס אך מביע רצון לשוב לפקיסטן. הוא גם לקח חלק בשביתת הרעב של האסירים הפלסטינים שנפתחה במהלך השנה החולפת. גורם ביטחוני פלסטיני סיפר ל-ynet שאל-ברק מוכר היטב למנגנונים הפלסטיניים. לדבריו הוא היה עצור אצל המודיעין הכללי הירדני והם אלו ש"שחררו אותו", מתוך ידיעה שיגיע למעבר באלנבי. "הוא איש מסוכן ביותר", אמר הגורם.

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-ברק. שחרורו - נקודת אל-חזור
עו"ד מחאמיד סלאח
מומלצים