שתף קטע נבחר

ציאניד ופיגועים. חקירתו של פעיל אל-קאעידה

הגיוס על ידי המנהיג א-זוואהירי, ניצול כישוריו כד"ר לביולוגיה, תכנון הפיגועים נגד ישראלים בירדן. לידי ynet הגיעו תמלילי חקירתו של סאמר אל-ברק, פלסטיני שהיה חבר ה"פרויקט הביולוגי" של אל-קאעידה וכלוא בארץ מ-2010

ב-1998 היה סאמר אל-ברק סטודנט לתואר ראשון בביולוגיה בפקיסטן כשהחליט להיות "אעדאר" ולהתכונן למלחמת ג'יהאד שהאמין שתפרוץ בשנים הקרובות. הוא יצא למחנה צבאי של לוחמים איסלאמיים באפגניסטן וגם ניסה לשכנע כמה מחבריו להצטרף אליו. זה היה מחנה האימונים הראשון שלו, אחד מבין כמה שבהם השתתף בשנים הבאות ושהפכו אותו ללוחם טרור. לידי ynet הגיעו התמלילים מחקירתו במערכת הביטחון בישראל, שנערכה מאז נעצר במעבר אלנבי ב-2010 חבר "הפרויקט הביולוגי" של אל-קאעידה.

 

עוד כתבות בערוץ החדשות:

המלצת הפרקליטות: לסגור תיק עמנואל רוזן

הגשם חזר ואיתו הברקים. ממטרים גם מחר

הוקרה לקצין שעצר המחבל בעפולה: 'גאים בך'

 

התמלילים שופכים אור על הדרך שעבר מאז, וכיצד ניצל את השכלתו האקדמית כדי להפוך מלוחם איסלאמי מן המניין לחבר באותו פרויקט מסתורי. כבר בפעם הראשונה שהגיע למחנה באפגניסטן למדו אל-ברק וחבריו כיצד לתפעל כלי נשק וכיצד לייצר רעלים כגון ציאניד ולהשתמש בהם. את הניסויים, הוא סיפר, ביצעו חניכי המחנה על כלבים.  

תמלילי החקירה של סאמר אל-ברק ()
תמלילי החקירה של סאמר אל-ברק

סאמר עבד א-לטיף אל-ברק (39) הוא יליד כוויית ממוצא פלסטיני שמשפחתו חזרה באותה תקופה להתגורר בירדן ובגדה המערבית. הוא העיד שכבר אחרי שסיים את אימוניו במחנה הראשון, בקיץ 1998, בדרכו חזרה לפקיסטן שוחח לראשונה על האפשרות לבצע פיגוע בישראל.

 

בשנים הבאות, אחרי כל נסיעה למחנה אימונים, התחזק מעמדו של אל-ברק והוא פנה לגייס סטודנטים פלסטינים נוספים שלמדו באוניברסיטה שלו כדי להכשיר אותם, ואז לשלוח אותם בחזרה לגדה המערבית כדי שיאמנו חברים פוטנציאליים נוספים לארגון. כשנשאל על כך בחקירה הוא סיפר: "כן, זה נכון. התכנון היה לערוך אימונים צבאיים לאנשים נוספים בגדה על מנת שתהיה להם היכולת להגן על עצמם במקרה של מתקפה ישראלית נגדם".

 

באחת הנסיעות שלו לאפגניסטן ב-2001, בעת ששהה במה שהגדיר כ"בית הארחה מיוחד לפעילי המוג'הדין", פנו אליו שני פעילים מקומיים וסיפרו לו שאיש אל-קאעידה איימן א-זוואהירי – אז בכיר בארגון וכיום המנהיג שלו (מאז חיסול אוסמה בן-לאדן) – מתעניין בפעילות שלו ורוצה שהוא יעבוד איתו. "אחד מהם סיפר לי שא-זוואהירי מחפש לאל-קאעידה אדם עם התמחות כמו שלי", סיפר. "הסכמתי. הבנתי שאני הולך לפעול בתחום המיקרוביולוגיה עם הארגון".  

אל-ברק סיפר כי מנהיג אל-קאעידה היה מעוניין לעבוד איתו. איימן א-זוואהירי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אל-ברק סיפר כי מנהיג אל-קאעידה היה מעוניין לעבוד איתו. איימן א-זוואהירי(צילום: EPA)
 

אתמול (א') נחשף ב-ynet שאל-ברק נמצא במעצר מנהלי בישראל במשך יותר משלוש שנים – מעצר שאמור לפוג בקרוב. בג"ץ אמור להחליט היום אם לקבל את עתירתו נגד המדינה ולשחרר אותו. מערכת הביטחון טוענת מנגד ששחרורו יהווה "נקודת אל-חזור לפיתוח תשתית ג'יהאד משמעותית באזור". בישראל משוכנעים שבעקבות הניסיון שלו באל-קאעידה הוא בעל רקע רב בתחום הנשק הבלתי קונבנציונלי, בדגש על נשק ביולוגי.

 

מחפשים ישראלים בירדן

על הכוונה שלו לפגוע בישראלים וביהודים סיפר אל-ברק לחוקריו בפרוטרוט. במחנה באפגניסטן במהלך 2001 הוא סיפר לאחד הנוכחים על חבר שלו, אדם בשם חליל, שמשמש מדריך תיירים עבור ישראלים המגיעים לירדן. האדם שאיתו שוחח פער עיניים. "זה חשוב מה שאתה מספר", אמר לאל-ברק. "אני מכיר מישהו שמחפש בדיוק מישהו כמו חליל".

 

אותו אלמוני התכוון לאבו מוסעב א-זרקאווי, טרוריסט מבוקש ממוצא ירדני שלימים חוסל על ידי האמריקנים בעיראק. לגמרי במקרה, א-זרקאווי שהה באותו זמן בבית הארחה לא רחוק מהמקום שבו השתכנו לוחמי ג'יהאד צ'צ'נים. "הסכמתי לפגוש אותו והלכנו לבית ההארחה", סיפר אל-ברק בחקירה.

אביו של סאמר אל-ברק ()
אביו של סאמר אל-ברק

א-זרקאווי שמח מאוד לפגוש את אל-ברק וביקש שהוא יקשר בינו לבין חברו חליל בירדן. "סיפרתי לו בפירוט שהחבר שלי לוקח תיירים ישראלים ממעבר הגבול עם ישראל לבתי מלון בירדן, ושהוא יודע בדיוק היכן הם מתאכסנים", סיפר בחקירה. "הוא אמר לי שהוא מעוניין להכיר את חליל כדי לבצע פיגוע נגד יהודים בירדן".

 

החתן יגיע וידאג לחתונה גדולה

א-זרקאווי ביקש ממנו לנסוע לירדן ולגייס את חליל. "לאחר שהסכמתי לכך קיבלתי ממנו 1,500 דולר לשימושי הוצאות והוא מסר לי הוראות לגיוס. הוא אמר שהוא ישלח אנשים מטעמו לבצע את הפיגוע. הוא אמר לי שהוא רוצה לחשוב על הדרך שבה הוא רוצה לבצע את הפיגוע... קניתי בגדים כדי שאיראה כמו סוחר... נפגשתי עם חליל וסיפרתי לו שאני פונה אליו לשם גיוסו לצורך ביצוע פיגוע בשם המוג'הדין ברשותו של אבו מוסעב א-זרקאווי והסברתי לו שהמטרה היא פיגוע נגד התיירים הישראלים בירדן... הוא אמר לי שהם שוהים במלון א-ספיר ובמלון אמבסדור בעמאן. חליל שמע אותי והסכים להשתתף בפיגוע".

 

בהמשך נסעו השניים לעקבה כדי לחפש מקום נוסף, אך לדבריו לא מצאו שם יהודים. הם השתמשו בשפת קוד, ומדי פעם קיבל אל-ברק הודעה כגון "החתן אמור להגיע ועליך לשכור אולם חתונות על מנת שתהיה חתונה גדולה". הוא פירש: "החתן הוא מבצע הפיגוע ואולם החתונות זה מקום ביצוע הפיגוע. הכוונה בחתונה גדולה זה פיגוע גדול".

 

במשך חודשים שוב ושוב נכשלו הניסיונות לבצע את הפיגוע, עד שהגיע 11 בספטמבר, א-זרקאווי ירד למחתרת אחרי שהפך לאחד האנשים המבוקשים בעולם, והמשימה הוקפאה.

 

אביו של אל-ברק: הירדנים מסרו אותו לישראל

אביו של סאמר אל-ברק, חילמי, המתגורר בכפר ג'יוס ליד קלקיליה שוחח עם ynet וסיפר על הדרך שעבר בנו מאז עזב את המשפחה ב-1995 ונסע ללמוד ביולוגיה בפקיסטן. לדבריו, בנו סיים שם שני תארים ולאחר סיום לימודיו עבד כמורה למדעים בבית ספר בעיר קראצ'י שקשור לשגרירות הסעודית במדינה. במהלך שהותו שם הוא נישא לאישה פקיסטנית.

 

הקשר עם הבן נותק ב-2002, ורק שנה לאחר מכן הוא התקשר וסיפר לבני משפחתו שהיה כלוא במשך שמונה חודשים במתקן של המודיעין הכללי הירדני. לאחר תקופה קצרה נכלא שוב בירדן, הפעם לחמש שנים – מ-2003 עד 2008. לטענת חילמי, לאורך כל התקופה היה בנו עצור ללא משפט בשל השתייכותו לארגון איסלאמי קיצוני. חרף ההודאה של בנו בחקירה, האב לא יודע על השבועות שבהם היה סאמר אל-ברק עצור בכלא האמריקני גואנטנמו שבקובה.

 

האב משוכנע שמאז שוחרר ב-2008 שב בנו לחיים נורמטיביים ועבד במעבדות רפואיות בירדן, ולמרות זאת עצרו אותו השלטונות שם כמה פעמים בין 2009 ל-2010,

ולטענתו אחרי המעצר האחרון הוא הועבר לכוחות הביטחון בישראל – ולא הגיע למעבר אלנבי מרצונו החופשי.

 

רעייתו הפקיסטנית, בעלת דרכון של מדינה שלא מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל, לא הורשתה לבקר אותו ולפיכך חזרה מאז למולדתה.

 

האב ידע לספר שבמהלך השהות של בנו בכלא שבת סאמר רעב כמה פעמים במחאה על מעצרו המנהלי, ושבני המשפחה פנו למוסדות בינלאומיים כדי לפעול לשחרורו. גורמים פלסטיניים אישרו ל-ynet שבמהלך אחת משביתות הרעב ב-2012 התקיימו מגעים מול ישראל לגרש אותו למצרים, אולם אלה לא הבשילו לבסוף.

 

גורם ביטחוני פלסטיני מסר ל-ynet כי אל-ברק מוכר היטב למנגנוני הביטחון ברשות. בניגוד לאב, הוא טוען שאל-ברק היה עצור על ידי המודיעין הכללי בירדן ושוחרר מתוך ידיעה שינסה להיכנס לגדה המערבית דרך מעבר אלנבי. הגורם הגדיר את אל-ברק "איש מסוכן ביותר".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 17/11/2013 23:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים