שתף קטע נבחר

המדינה: פעיל אל-קאעידה שעצור "עוד מסוכן"

יותר משלוש שנים מאז שנעצר, קוראת מערכת הביטחון להמשיך ולהחזיק בסאמר אל-ברק במעצר מנהלי, ושוקלת להעמידו שוב לדין. פרקליטו: אם הוא כה מסוכן, מדוע ארה"ב וירדן שחררו אותו?

סאמר אל-ברק, פעיל אל-קאעידה שעצור בישראל יותר משלוש שנים, מהווה סכנה המצדיקה מעצר מנהלי ארוך יותר, כך טענה היום (ב') המדינה. במהלך דיון בעתירת אל-ברק לבג"ץ, שחלקו התנהל בדלתיים סגורות, הציגו השופטים עדנה ארבל, עוזי פוגלמן ודפנה ברק-ארז שאלות נוספות בנושא ובעקבותיהן תבחן הפרקליטות את העמדתו לדין.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

מהם שמות הילדים הפופולריים ביותר בישראל?

אפריקה פינת המבורג: כנסייה של תקווה

 

אל-ברק בן ה-39, שהיותו פעיל אל-קאעידה שנמצא במעצר מנהלי כבר שלוש שנים נחשף ב-ynet בעקבות עתירה לבג"ץ, נולד בכוויית למשפחה פלסטינית. הוא ד"ר לביולוגיה שבעבר היה עצור הן על ידי האמריקנים והן על ידי הירדנים. על פי המדינה, בתקופה שבה גר בפקיסטן הוא עסק בייצור פצצה ביולוגית, ובשני העשורים האחרונים היה מקורב לראשי אל-קאעידה, בהם אוסמה בן-לאדן ואיימן א-זוואהרי, ראש הארגון הנוכחי שגם גייס אותו. הוא כלוא בארץ במעצר מנהלי מאז 2010 וטען בעתירתו כי הוא עצור לשווא וכי יש לשחררו לשטחים.

אביו של אל-ברק ותמונתו ()
אביו של אל-ברק ותמונתו

תמלילי חקירתו של אל-ברק ()
תמלילי חקירתו של אל-ברק
 

לגרסת המדינה, שנשענת על מערכת הביטחון, מדובר באדם מסוכן שצפוי להוות איום על אינטרסים ישראליים גם בעת שהותו במדינות אחרות, קל וחומר ביהודה ושומרון או בעזה, שם יוכל לסייע בפיתוח מעבדות לפיתוח נשק ביולוגי.

במהלך הדיון בבג"ץ, טען עו"ד ענר אלמן מפרקליטות המדינה כי המסמכים שנחשפו בפרשה מעידים רק על חלק ממסוכנותו של העציר. הוא הסביר כי מתקיים איזון בין תקופת המעצר הממושכת ובין מסוכנותו של אל-ברק, והוסיף כי החודשים הארוכים שבהם שהה במעצר לא ימנעו בקשות נוספות מצד המדינה להארכתו.

 

פרקליטו של אל-ברק, עו"ד מחאמיד סאלח, אמר מנגד כי הוא לא מסוכן כפי שטוענת המדינה. "ישנה טענה מגוחכת שהוא הפך מסוכן עוד יותר במעצר", אמר. הוא הצביע על חקירותיו בארצות הברית ובירדן, הדגיש את שחרורו אחריהן ותהה "אם היו משחררים אותו למרות שהוא היה יד ימינו של הבכיר ביותר באל-קאעידה".

 

כווית-ירדן-פקיסטן-אפגניסטן

משפחתו של אל-ברק עזבה את כוויית בשנות ה-90, לאחר מלחמת המפרץ הראשונה. היא עברה לירדן ולאחר כמה שנים לקלקיליה. מאז 1995 למד אל-ברק לתארים ראשון ושני בביולוגיה בפקיסטן, ובמקביל, הודה בחקירתו, יצא לתקופות של אימונים צבאיים באפגניסטן. מאז ועד תחילת שנות ה-2000 הוא עסק במקביל בפעילות באל-קאעידה, ובמסגרתה ניסה לשכנע פלסטינים להצטרף לארגון וליזום פגיעה בישראלים ויהודים המבקרים בירדן. הוא גם הסכים לאמן שלושה פלסטינים בהכנת חומרים רעילים למטרת פיגועים בישראל.

 

ב-2003 הוא נעצר על ידי ארצות הברית ונכלא למשך שלושה חודשים בכלא גואנטנמו שבקובה. לאחר ששוחרר, נכלא למשך חמש שנים בירדן בגלל חברותו בארגון הטרור העולמי.

 

ב-2010 הוא הורחק מירדן ונעצר על ידי כוחות הביטחון הישראליים עם הגעתו לאזור מעבר אלנבי. הוא נחקר כאן על מעורבותו בתכנון פיגועים, אך אף שניתן היה להעמידו לדין על בסיס תשתית ראייתית רחבה, הפרקליטות הצבאית לא עשתה זאת ונימקה את ההחלטה בזמן שחלף מאז ביצוע העבירות והגדירה זאת "חוסר עניין לציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים