שתף קטע נבחר

עונת החגים בפתח

בעקבות מגמת הקניות בתקופה זו של השנה, צפויה עלייה בחובות הצרכנים, כאשר הקנדי הממוצע מחזיק חוב של 25 אלף דולר

מנתונים חדשים עולה שחוב הצרכן בקנדה עומד בימים אלה על 25,597 דולר. מגמת העלייה ניכרת ברבע השלישי של השנה, עם שתי יוצאות דופן: טורונטו וונקובר. ברבעון השלישי של השנה חוב הצרכן הממוצע בקנדה עלה ב-225 דולר ל-27,355 דולר, עליה של 0.83% מן הרבעון הקודם. זאת על פי המדד של חברת "טראנס-יוניון" החוקרת מגמות באשראי של צרכנים. נתונים מצביעים על כך שברבעון השלישי של השנה – יולי-אוגוסט-ספטמבר – החוב הממוצע עלה משנה לשנה ב-2.19%, זאת לעומת עליה של 3.47% בין הרבעון הראשון לשני בין שנה לשנה.

 

עם זאת, נראה שבטורונטו ובוונקובר הצליח הצרכן הממוצע לרסן את עצמו לעומת ערים אחרות. בטורונטו למשל, נרשמה ירידה של 0.25% בחוב הממוצע ברבעון השלישי לעומת הרבעון הקודם, וירידה של 0.05% לעומת אותה תקופה אשתקד. בוונקובר הצליח הצרכן הממוצע להקטין את החוב שלו ב-0.59% לעומת הרבעון השני, וחלה ירידה של 1.57% משנה לשנה.

 

תומאס היגינס, סגן-נשיא המחלקה האנליטית של TransUnion, צופה, עם זאת, "עליה משמעותית" בחוב הממוצע לצרכן מכאן ועד סוף השנה, בעקבות מגמת הקניות שעולה בתקופת החגים ולקראת חג המולד. נראה שהקנדי הממוצע איננו ממהר לסגור את החוב, כך לפי יועצי אשראי אחדים: "הגיע הזמן שקנדים יתעוררו", אמר נשיא ויו"ר האגודה לייעוץ אשראי (Credit Counselling Society) בוונקובר, סקוט האנה. "שיעורי החוב הקנדים גבוהים, החסכונות נמוכים, חסכונות הפנסיה נמוכים באופן מצער והצרכנים פשוט אינם משתפרים. בנוסף לכך, הכלכלה שלנו עדיין במצב שברירי".

 

"מאכזב במקצת לראות שהחובות ממשיכים לגדול", אמר המנהל הראשי של Consolidated Credit Counselling Services, ג'פרי שוורץ. "שיעורי החיסכון אינם במקום שהם צריכים להיות". ובנוגע לעליה ברכישת בתים בטורונטו ובוונקובר שנרשמה הקיץ, אמר: "קשה להבין איך אנשים עומדים בכך מבחינה פיננסית, עם שיעורי חוב כאלה גבוהים במספר השנים האחרונות".

 

ואילו דיאנה פטרמאלה, כלכלנית בבנק "טורונטו דומיניון" נוקטת פרספקטיבה שונה: "ההכנסות גדלות במהירות גדולה יותר מאשר החובות, והדבר מסייע לאזן את היחס בין הכנסות וחובות. בינתיים, החוב האישי צומח בשיעור הנמוך ביותר ב-30 השנים האחרונות".

 

על פי הדוח של "טראנס יוניון", אלברטה וססקצ'ואן רשמו את הגידול הגבוה ביותר בחובות מכל שאר מחוזות קנדה. כך למשל, בססקצ'ואן גדל חוב הצרכן ב-15.49% ברבעון השלישי של 2013 לעומת אותה תקופה אשתקד, ובאלברטה חלה צמיחה של 7.46%. באונטריו הצליחו הצרכנים להוריד את החוב הממוצע ברבעון השלישי השנה ב-0.03% ובבריטיש קולומביה ירד השיעור ב-0.40% משנה לשנה. בקוויבק חלה עליה של 2.72% משנה לשנה. האנה הסביר שאנשים באלברטה ובססקצ'ואן אופטימיים לגבי השיפור במקורות הנפט, כך שהם מרגישים שהם יכולים ללוות עוד ועוד. "אנשים במחוזות האלה רוכשים המון רכבים חדשים", הוסיף.

 

טראנס יוניון היא חברה לחקר שוק הצרכן המתמחה במגמות אשראי. החברה משרתת כ-45 אלף בתי עסק וכחצי מיליון צרכנים ברחבי העולם. זוהי לשכת נתוני האשראי השלישית בגודלה בארה"ב, כאשר המתחרות שלה הן "אקוויפקס" ו"אקספיריאן". בשנת 2011 נאמד הון החברה בכ-1.024 מיליארד דולר. ב-4 בספטמבר, 2013, טראנס יוניון רכשה את e-Scan Data Systems Inc., חברת שירות המסייעת לבתי חולים ולאנשי מקצוע בתחום הרפואה לייעל את עלויות מתן שירותי הבריאות שלהם כחלק מתוכניות לניהול ההון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים