שתף קטע נבחר

בנותיו של צ'ייני בריב פומבי על נישואים גאים

משפחתו של סגן הנשיא האמריקני לשעבר נחשבה למלוכדת מאוד. אבל כעת, בתו ליז, שרצה לסנאט במדינת וויומינג השמרנית, התבטאה נגד נישואי זוגות מאותו מין. אחותה, מרי, לסבית גאה, מיהרה לגנות אותה: "את פשוט טועה"

ימים קשים עוברים על משפחתו של סגן הנשיא לשעבר דיק צ'ייני : בנותיו של מי שהיה סגנו של ג'ורג' בוש הבן, באחד הממשלים השמרניים ביותר בתולדות ארצות הברית, שופכות אור על  המחיר המשפחתי הכבד של המאבק נגד ובעד נישואי זוגות מאותו המין. השתיים החלו לריב באחרונה מעל דפי פייסבוק בנושא. מרי, אחת הבנות, לסבית גאה ונשואה לאישה, והשנייה, ליז, הטרוסקסואלית, מצויה בעיצומו של מסע בחירות סוער למושב בסנאט מטעם המדינה השמרנית וויומינג.

 

עוד חדשות מהעולם:

בוקו חראם חוטף נוצריות: תתאסלמי או תמותי

טקסס: אריה הרג לביאה לעיני מבקרי הספארי

'איראני בכלא אזרי: עבר ליד שגרירות ישראל'

 

דיק צ'ייני עצמו, דור שלישי בוויומינג שהיה ציר בית הנבחרים מטעמה בוושינגטון, כבר מזמן הביע תמיכה בנישואים גאים. אבל מדינת וויומינג נשארה מאחור, וליז מואשמת בכך שעמדותיה אינן שמרניות מספיק כדי לייצג את המדינה, ולכן היא חשה צורך להצהיר בפומבי שהיא מתנגדת לנישואי זוגות מאותו המין.

הפוסט של מרי בפייסבוק נגד אחותה ()
הפוסט של מרי בפייסבוק נגד אחותה

בנותיו של צ'ייני גדלו בפרבר של וושינגטון הבירה, בשעה שאביהן שימש בשורת תפקידים בכירים בממשלים רפובליקניים, כשר ההגנה בממשל בוש האב וסגן הנשיא בתקופת בוש הבן. כעת, ליז החליטה לרוץ לסנאט והיא "שבה הביתה" כדי להדיח בפריימריז את הסנאטור הרפובליקני המכהן, מייק אנזי, שנחשב בעבר לחבר של דיק צ'ייני.

 

הדבר עורר שאלות רבות בוויומינג, והדבר האחרון שהיא הייתה צריכה היה מחלוקת נוספת בנושא הקהילה הגאה. אבל ביום ראשון האחרון היא התראיינה לרשת "פוקס" ואמרה שהיא מאמינה בהגדרה המסורתית של נישואים - כלומר מתנגדת לנישואי זוגות מאותו מין. "אני אוהבת את מרי מאוד, אבל זהו נושא שאנחנו לא מסכימות עליו", אמרה.

"זה לא רק נושא שאנחנו לא מסכימות עליו", מרי צ'ייני (מימין) ואחותה ליז (צילום: AP) (צילום: AP)
"זה לא רק נושא שאנחנו לא מסכימות עליו", מרי צ'ייני (מימין) ואחותה ליז(צילום: AP)
  

בוויומינג אולי מרוצים מההצהרה השמרנית, אבל במשפחה בהחלט לא. זמן קצר לאחר הראיון הגיבו מרי צ'ייני ובת זוגה, הת'ר פו, בפייסבוק לדבריה של ליז. מרי כתבה לה: "ליז, זה לא רק נושא שאנחנו לא מסכימות עליו. את טועה ואת בצד הלא נכון של ההיסטוריה". ואילו הת'ר, זוגתה של מרי, היכתה במלוא העוז כשכתבה בפייסבוק ש"ליז הייתה אורחת בביתנו, בילתה איתנו בחגים עם ילדינו".

 

"כשמרי ואני התחתנו ב-2012, היא לא היססה לומר לנו כמה היא שמחה עבורנו", הוסיפה הת'ר פו. "לשמוע אותה אומרת עכשיו שהיא לא תומכת בזכותנו להתחתן זה מעליב. אני לא יכולה לחשוב איך ליז הייתה מרגישה לו הייתה עוברת ממדינה אחת לאחרת ומגלה שהמשפחה שלה מוגנת במדינה אחת אבל לא מוגנת באחרת. חשבתי תמיד שחופש פירושו חופש לכולם. כן, ליז, ב-50 המדינות ובמחוז קולומביה. את גיסתי".

 

ליז צ'ייני נתבקשה להגיב לדברים וכתבה: "אני אוהבת את אחותי ומשפחתה, ותמיד ניסיתי להיות רחומה כלפיהם. אני מאמינה שזוהי הדרך הנוצרית להתנהג".

 

משפחת צ'ייני, שנחשבה מלוכדת ביותר, חווה כעת שריפה ציבורית צורבת. בעבר סיפרה מרי על אחותה ש"אנחנו קרובות עד כמה שאחיות יכולות להיות". אבל מאז הקיץ האחרון הן לא ממש מדברות, לאחר שליז הכריזה בחודש אוגוסט על ריצתה למשרת הסנאטור בוויומינג והצהירה כבר אז שהיא מתנגדת לנישואים של זוגות מאותו המין.

 

אבל מרי בת ה-44, שעמדה בזמנו בראש מטה הבחירות של אביה ויודעת דבר או שניים על קמפיין בחירות, פוגעת במכוון במסע הבחירות של אחותה בת ה-47, מסיבות מובנות. היא אמרה היום בראיון לכלי התקשורת בארצות הברית: "מה שמדהים אותי זה שהיא אומרת שהיא רצה כי צריך דור חדש של מנהיגים", בריצה שלה מול סנאטור אנזי, בן ה-69, "ואני לא בטוחה איך היתקעות בעמדות מלפני 30-20 שנה תורמת לכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מרי צ'ייני (מימין) ואחותה ליז, בימים טובים יותר
צילום: איי פי
מומלצים