שתף קטע נבחר

מאסר ללוחמי גולני שתקפו פלסטיני אזוק

השניים תקפו פלסטיני שחדר לשטח ישראל מעזה במאי 2011. הם נידונו ל-5.5 ו-6.5 חודשי מאסר בפועל. בנוסף יורדו לדרגת טוראי. השופטים: "תדמיתו של צה"ל נפגעה כצבא מוסרי"

בית הדין הצבאי ביפו גזר היום (ג') חמישה וחצי ושישה וחצי חודשי מאסר בפועל על שני חיילים ששירתו בחטיבת גולני, ותקפו פלסטיני בעת שהיה אזוק תחת משמורתם במוצב בגזרת עזה במאי 2011. הפלסטיני נעצר לאחר שחדר לישראל מגבול הרצועה. בנוסף קבע בית הדין כי השניים יורדו לדרגת טוראי.

 

עוד דיווחים בחדשות ynet:

חשד: שוטר ביקש שוחד מיצאנית והיכה אחרת

דיווח בצרפת: נעצר מבצע מסע הירי בפריז

 

התקיפה נחשפה באקראי רק לפני כמה חודשים, כחלק מחקירה אחרת של המשטרה הצבאית. אנשיה מצאו סרטון בטלפון הנייד של אחד הלוחמים.

 

על פי כתב האישום, שהגישה הפרקליטות הצבאית, הפלסטיני נעצר ערב קודם לאירוע לאחר שהסתנן לישראל. הוא הושם במשמורת עד שיועבר לחקירה ולמחרת הוכה על ידי ארבעה חיילים בחדר סגור במחנה יפתח שבעוטף עזה. שני החיילים הנאשמים בעטו בו פעמים רבות עד שהתבקשו להפסיק על ידי אחד הנוכחים. חייל נוסף שמר על דלת הכניסה וחברו צילם את האירוע כשהוא מוודא כי פני המעורבים אינן מופיעות בסרטון. עם זאת הפלסטיני לא אותר ולא נחקר בפרשה.

 

העבירות שיוחסו לנאשמים בכתב אישום מתוקן לאחר עסקת טיעון, הן תקיפה בנסיבות מחמירות. "גורלו של אותו פלסטיני היה נתון בידי חיילי הגדוד. הוא היה כפות במצב של חוסר אונים והנאשמים ניצלו מצב זה להכותו", כתבו השופטים עת נימקו את אישור הסדר הטיעון. "האירוע נותק מפעילות מבצעית ולא נטען בפנינו כי ברקע היה מתח מבצעי מצטבר. התארגנותם לעשות המעשים מהווה סיבה מחמירה. בעקבות המעשים תדמיתו של צה"ל נפגעה כצבא מוסרי".

 

יחד עם זאת השופטים ציינו לטובה את שני הנאשמים: "הראשון היטיב להשתפר ומפגין יכולות גבוהות כלוחם בעוד חברו גילה מוטיבציה גבוהה לאורך שירותו, יוזמה ונחישות". בפנותם לבית הדין אמר הנאשם הראשון כי הוא "מצטער על מה שקרה. הייתי צעיר באותה תקופה. זה היה טמטום מצדי. מתנצל מאוד על מה שקרה".

 

הנאשם השני הביע חרטה עמוקה והגדיר עצמו כי היה "חסר אופי וחושש מתגובת חבריו. אני מודה על הזכות שניתנה לי לרצות את העונש ומקווה שיתאפשר לי להרצות לחיילים צעירים על חומרת מעשיי". סנגרו של אחד הנאשמים, עו"ד בני קוזניץ הוסיף: "אנו לא מקלים ראש בחומרת העבירה, אבל מדובר באירוע קצר וישן, ללא תלונה וללא הוכחה לנזק כלשהו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים