שתף קטע נבחר

למען המדינה: חרדי בשירות לאומי

אנחנו שומעים לא אחת על המלחמות של החרדים בחוק טל, על יחס החילונים לדתיים כשזה מגיע לשירות המדינה - חזי כרמי לא ויתר, למרות התגובות משני הצדדים, ובחר לשרת עם נוער בסיכון, עבודה אותה הוא ממשיך גם כיום

לפני כ-3 שנים נחשפתי בפעם הראשונה למושג "שירות אזרחי" - ניגש אלי חבר והציע לי לעשות שירות אזרחי לאומי כתחליף לשירות צבאי. אחרי מספר בירורים הגעתי למסקנה שזה בדיוק מה שחיפשתי והחלטתי להתנדב ליוזמה ברוכה זו.

 

להזכירכם, לפני כ-5 שנים אושר בכנסת "חוק טל", המאפשר לכל בן ישיבה אשר "תורתו אומנותו" להחליף את שירותו הצבאי בשירות אזרחי, שיעשה אותו בתוך הקהילה, או בגורמי הצלה שונים, כגון: מד"א הצלה מכבי אש וכו'.

 

רציתי מאוד לעשות את השירות מכמה סיבות: א. רציתי לתרום למדינה. ב.חיפשתי מקום שיתאים לדעותיי והשקפת עולמי - ואכן מצאתי את מקומי בשירות האזרחי. תחילה היו "שהרימו גבה" בנוגע לרצון שלי להשתלב בשירות אזרחי, והיו אף כאלה בסביבתי שניסו להניע אותי מכך בטענה שאין זה שייך שבחור חרדי שכמוני יבטל תורה ויעסוק בדברים אחרים. אולם לאחר שהם הבינו שאני רציני בכך, ושאני רואה זאת בתור מטרה חשובה, הם קיבלו זאת, למרות שלא הסכימו עמי.

 

התנדבתי ברשות העירונית למלחמה בסמים ואלימות אשדוד עם נוער בסיכון, ריכזתי את כל המתנדבים וחילקתי אותם ל-4 קבוצות: סיירת הורים, יחידת איתור, משאלה חוויתית, ומדריכי מוגנות - שכולם עובדים בשיתוף פעולה לאתר בני נוער בסיכון, גם מהמגזר הדתי, והמשך עזרה עד לפתרון של מציאת מסגרת והמשך קשר. ראינו תוצאות ברוכות, וכל ילד שעזרנו לו והצלנו היה בשבילנו עולם ומלואו, משם הגיע סיפוק גדול, בעיקר כשאתה מקבל טלפון מההורים שהתקשרו לומר תודה על העזרה לילד, אחרי שהם כבר הרימו ידיים. כבוד גדול היה גם לקבל את אות הנשיא במעמד מכובד שהתקיים בבנייני האומה מול מאות אנשים ואנשי תקשורת.

 

אני שומע לא אחת על צעירים שרוצים להצטרף לשירות, והנני מכוון אותם לגורמים הרלוונטיים. יש לציין את העובדה שהיתה הסכמה של רבנים על השירות האזרחי, אך לצערי לאחרונה יש ירידה ברצון להתגייס לשירות. עם עלייתו של יאיר לפיד עם מפלגת יש עתיד, "יש תחושה" ברחוב החרדי שבבסיסו כל רעיון ששייך לממסד, יש את הרצון להוציא את הבחורים והאברכים ממעגל לומדי התורה.

 

בסיום השירות ביקשו ממני ברשות העירונית למלחמה באלכוהול אשדוד שאצטרף אליהם בתפקיד רכז מגזר חרדי ברשות העירונית, ואני ממלא תפקיד זה עד היום וממונה על כל תחום הדת ברשות, לרבות שירות אזרחי ונושרי ישיבות.

 

ברצוני להודות למנכ"ל הרשות העירונית למלחמה באלימות אשדוד, הגברת סימונה מורלי, על פועלה הרב ברשות ובפרט בתחום הנוער והשירות האזרחי. תהא משכורתה מעם ה'. כמו כן, ברצוני להודות למנכ"ל מנהלת השרות האזרחי, מר שר שלום ג'רבי, שפועל גדולות ונצורות למען השרות האזרחי עד לפרטים הקטנים ה' ישלם פועלו הרב

 

  • חזי כרמי, בן 34 נשוי ואב ל-3 ילדים, מתגורר באשדוד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים