שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  למרות הקרינה: Wi-Fi ב-75 אחוז מבתי הספר

  בתשובה לעתירה לבג"ץ שעסקה בסכנה העלולה להיגרם מאינטרנט אלחוטי, נאלצה המדינה לחשוף נתונים ממוסדות החינוך. חרף המלצה של ועדה בין-משרדית, הרשת הותקנה ברוב בתי הספר: "אם תלמיד יתלונן, נטפל בו"

  סכנה בלימודים: המדינה חשפה היום (ג') שבניגוד להמלצות מומחים החוששים מהשפעת קרינה, כ-75 אחוז מבתי הספר בישראל מחוברים לאינטרנט אלחוטי. עם זאת טוענת המדינה שלא הוכח קשר מדעי בין אינטרנט אלחוטי לבין רגישות לקרינה בלתי מייננת.

   

  כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

   

  תשובת המדינה הגיעה בעקבות עתירה שהגישה ביולי הנהגת ההורים הארצית, שיוצגה על ידי עו"ד דפנה טחובר, בשיתוף פורום החברות הסלולריות. העתירה הייתה נגד התקנת אינטרנט אלחוטי בבתי ספר, מאחר שהקרינה עלולה לסכן תלמידים.

   

  שופטי בג"ץ דרשו מהמדינה לברר כמה בתי ספר מחוברים לאינטרנט אלחוטי, כמה מחוברים ברשת חוטית, מה מספרם של הילדים הרגישים באופן מיוחד לקרינה בלתי מייננת, ומה נעשה - אם בכלל - לאיתור ילדים אלה. הנתונים שנחשפים היום בתשובת המדינה מדאיגים.

  ארכיון. למצולמות אין קשר לכתבה (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
  ארכיון. למצולמות אין קשר לכתבה(צילום: עופר עמרם)

  הכנסת הרשת האלחוטית לבתי הספר החלה לפני כמה שנים, בתמיכת משרד החינוך, במקביל להכנסת פרויקטים למחשבי לוח לבתי הספר. בשל התנגדות של גורמים שונים הוקמה ועדה בין-משרדית כדי לבחון את הסוגיה. היא המליצה להימנע במרבית המקרים מהתקנת אינטרנט אלחוטי במוסדות החינוך מחשש לבריאות התלמידים.

   

  אלא שהיום חשפה המדינה שההמלצות לא יושמו. המדינה בדקה 71.3 אחוז ממוסדות החינוך בישראל (2,278) ומצאה ש-1,691 מהם (כ-75 אחוז) מחוברים לרשת אלחוטית. מתוכם, 1,517 מוסדות מחוברים במקביל גם לרשת חוטית. הבדיקה בנוגע לכלל בתי הספר בישראל תושלם בעוד כחודש וחצי.

   

  להודעת המדינה צורף תצהיר של מנהלת מרכז הידע בנושא קרינה בלתי מייננת, פרופ' סיגל סדיצקי. היא הזכירה שעמדת ארגון הבריאות העולמי היא שהרגישות לקרינה בלתי מייננת אמנם קיימת ומסוכנת "עד כדי פגיעה בתפקוד", אך לא נמצא בסיס מדעי לכך שהרגישות נגרמת מחשיפה לקרינה שמקורה באינטרנט אלחוטי בלבד. היא הוסיפה שבמקרה של גילוי רגישות לקרינה כזו יש לבדוק דווקא את רמת זיהום האוויר וגורמים סביבתיים אחרים.

   

  בהתאם להערכה זו, שאומצה גם על ידי משרד הבריאות בישראל, טענה המדינה שהיא לא יכולה להשיב לשאלת בית המשפט לגבי מספר הילדים הרגישים לקרינה בלתי מייננת,

  "שכן אין אבחון רפואי לתופעה וממילא לא יכול להישמר מידע על אודות תסמינים לא מוכרים".

   

  מהו בכל זאת הפתרון של המדינה לחוסר הוודאות? אם תלמיד יתלונן שהוא סובל מהתופעה, לאחר קבלת המלצות מרופא "יונחו מנהלי בית הספר לטפל בעניינו בהתאם להמלצות הרפואיות".

   

  המדינה ציינה עוד שרק במחצית השנייה של שנת הלימודים יחל משרד החינוך ביישום הנוהל בעניין והטמעתו. תשובה זאת צריכה להדיר שינה מההורים, לפי דבריה של פרופ' סדיצקי עצמה בתצהיר, "מובן שאנו תומכים ביישום עקרון הזהירות המונעת בנושא קרינה בלתי מייננת, ובהפחתת החשיפה לקרינה סביבתית למינימום האפשרי, תוך איזון בין בריאות האוכלוסייה לבין הרצון להשתמש בטכנולוגיות מתפתחות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים