שתף קטע נבחר

הושלם הליך ההסגרה: רוצח דרק רוט בישראל

אחרי שנים ארוכות ומאבק משפטי מתמשך, הוחזר משה בן-איבגי לישראל. הוא ברח לארגנטינה בשנת 2004, משום שאין לה הסכם הסגרה עם ישראל. הערב נחת בישראל בליווי שני שוטרים מארגנטינה והועבר לידי השב"ס

משה בן-איבגי, שרצח ביחד עם ארבל אלוני ב-1994 את נהג המונית דרק רוט, חזר אחר הצהריים (יום ד') לישראל. בן-איבגי הוסגר לישראל מארגנטינה, לשם ברח בשנת 2004. ממשטרת ישראל נמסר כי בן-איבגי נחת בישראל כשהוא מלווה על-ידי שני שוטרים מארגנטינה.

 

עם נחיתתו הועבר ללוחמי יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר שהעבירו אותו לבית המעצר ניצן שברמלה לצורך קליטה ומיון. בן איבגי צפוי להיות בכלא ניצן למשך מספר ימים עד שבשב"ס יחליטו באיזה בית כלא לשבצו.  

 

בתמונות הבאות: משה בן-איבגי בנתב"ג בדרך לכלא

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

עוד כתבות בערוץ החדשות:

החשודים: "היו יחסי מין, לא ידענו שהן נערות"  

בול פגיעה: צפו ביירוט של שרביט קסמים

החצאית עפה ברוח: קייט ברגע מרילין מונרו

חלק מנוסעי טיסה 7866 שעשתה את דרכה לארץ ממדריד, היו נרגשים למראה השוטרים שקיבלו את פניהם. חלקם העדיפו להתמקד דווקא בשחקני קבוצת הכדורסל קוצ'ה לבוראל, שהיו גם כן על הטיסה. שלום, אחד הנוסעים, סיפר כי "על הטיסה היו הרבה שוטרים וגם הבן איבגי הזה. הוא ישב בשורה האחרונה של המטוס, והיה אזוק בידיים אך לא ברגליים. הוא לא לבש מדים, אלא בגדים רגילים. ידעתי שהוא על הטיסה ולא פחדנו".

 

רועי, שהיה גם כן על הטיסה, סיפר: "רק בסוף גילתי שהיה רוצח על הטיסה. כשירדתי ראיתי שוטרים ומצלמות, אבל הייתי עסוק בלהצטלם עם קבוצת הכדורסל".

 

באחרונה נודע ל-ynet כי בעקבות החלטת בית המשפט בארגנטינה מהשנה שעברה, ולמורת רוחה של הפרקליטות בישראל, בן-איבגי הוסגר רק בגין הרשעתו בשוד ולא בגין הרצח, מה שיוביל לכליאתו לכחמש שנות מאסר בלבד. המחלקה הבינלאומית של הפרקליטות הודיעה בתחילת החודש לבני משפחתו של דרק רוט כי למרות התנגדותם, בן איבגי יוסגר בתנאים הללו.  

תמונה ראשונה: משה בן-איבגי, הערב בנתב"ג  (צילום: מאיר תורג'מן, "ידיעות אחרונות") (צילום: מאיר תורג'מן,
תמונה ראשונה: משה בן-איבגי, הערב בנתב"ג (צילום: מאיר תורג'מן, "ידיעות אחרונות")
 

דרק רוט ז"ל ()
דרק רוט ז"ל

בני המשפחה אמרו אז באמצעות פרקליטם, ד"ר ניסן שריפי, כי "אנחנו מתנגדים להסגרתו בתנאים האלו לארץ. בתנאים האלו בן איבגי זכה בפרס על עצם הבריחה שלו, וכעת הוא ירצה שש שנים פחות מאשר היה אמור לרצות אילולא נמלט. המדינה מעבירה מסר לאסירים שכדאי להם לברוח ולהיות מוסגרים לישראל".

 

ב-9 בינואר 1994 בשעות הערב עלו בן-איבגי ואלוני, אז נערים בני 14, על מונית בהרצליה, שבה נהג דרק רוט. במהלך הנסיעה, שלפו השניים אקדח וירו בו חמש יריות מטווח אפס. רוט, נשוי ואב לארבעה מנתניה, מת במקום. לאחר הרצח, חשדו תחילה במשטרה כי הרקע לאומני, מפני שתיקו של רוט לא נשדד. למחרת השתנתה התמונה כאשר הנערים התרברבו בפני חבריהם לכיתה במעשה. המידע הגיע למשטרת מחוז תל-אביב ובערב כבר נעצרו. בביתו של אחד מהם נמצא אקדח גנוב.

 

בחודש אוקטובר 1994 נגזרו על כל אחד מהם 16 שנות מאסר בפועל, למרות שהתביעה דרשה מאסר עולם, ולמרות דברי השופטים בפסק הדין: "זאת הייתה רשעות לשם רשעות. לא שוד היה שם כי אם ירי לשם ירי".

 

בשנת 1998, בעת חופשתם הראשונה מהכלא, שדדו השניים חנות מכולת, תוך שהם מאיימים על המוכרת באקדח וסכין. הם דקרו אותה בידה, ואיימו לשסף את גרונה אם לא תשתף איתם פעולה. השניים הורשעו ונגזרו עליהם 5 שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי.

 

בעקבות ההרשעה השנייה הגישה הפרקליטות בקשה לפרסום שמם בשל היותם בגירים בעת השוד, ובטענה כי זכות הציבור להישמר מפניהם. ביולי 2000 התיר בית משפט העליון לפרסם את שמותיהם של אלוני ובן-איבגי.

 

נמלט מישראל ונלכד בארגנטינה

במאי 2004 נמלט בן-איבגי מהארץ, במהלך חופשה לרגל חג השבועות שקיבל מהכלא. חמישה חודשים לאחר שנמלט, בתום מבצע בינלאומי, עצרה משטרת ארגנטינה את בן-איבגי בדירה בבואנוס איירס יחד עם חמישה עבריינים. הוא נחקר שם גם בחשד לרצח ולסחר בסמים ובנשק.

 

בן איבגי (צילום: AP) (צילום: AP)
בן איבגי(צילום: AP)

בן-איבגי ברח לארגנטינה, מכיוון שלה אין הסכם הסגרה עם ישראל. בארגנטינה הציבו תנאים לפיהם הרוצח יוסגר רק בתנאי שיזכה להקלות מפליגות בעונש - ולא יועמד לדין על הבריחה מן הכלא. בית משפט מחוזי בארגנטינה קבע ב-2007 שבן-איבגי בר הסגרה בגין עבירת השוד בלבד, מאחר שגיל האחריות הפלילית בארגנטינה הוא 16, והרצח בוצע כשהיה בן 14. המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה ערערה על ההחלטה, ובן-איבגי ערער על ההחלטה להסגירו.

 

בפברואר 2007 קבע בית המשפט העליון בארגנטינה שלא להסגיר אותו לישראל. ישראל ערערה על ההחלטה - והערעור נדחה. בעקבות ההחלטה הוא שוחרר לחופשי. כמה ימים לאחר ששוחרר, בן-איבגי נעצר שוב, עקב החלטת בית המשפט העליון בארגנטינה לחדש את הליכי ההסגרה שלו לישראל.

 

באפריל 2007 הוא שוחרר בערבות בארגנטינה, שינה את שמו למשה שגיא, ניהל סניף באחד

מאזורי העסקים הסואנים ביותר בבואנוס-איירס, התחתן עם ישראלית בשם אופירה ולשניים נולדה בת. בהסכם השחרור בערבות נקבע כי בן-איבגי יוכל לשהות מחוץ לכותלי הכלא עד שתתקבל החלטה אם להסגירו לישראל. על-פי ההסכם, היה עליו להתייצב בבית המשפט מדי 20 יום כדי לחתום על נוכחות אם הוא יוצא מגבולות מחוז בואנוס-איירס.

 

ב-2009 הוא נעצר שוב וברח ממעצרו בארגנטינה, נתפס ונידון לשלוש שנות מאסר בגין עבירות אחרות שביצע במדינה - עונש שהסתיים באחרונה. במהלך סוף השנה שעברה נדחו הערערים של המדינה ושל בן-איבגי על עילת ההסגרה וההסגרה בכלל, ובית משפט העליון בארגנטינה הכריז עליו "בר הסגרה" לישראל בגין עבירת השוד בלבד. לפיכך, הוא אמור לרצות עונש מופחת על השוד ולא להמשיך לרצות את העונש בגין הרצח.

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתי בלומנטל, רענן בן צור ואביאל מגנזי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חטיבת דובר המשטרה
משה בן-איבגי, הערב בנתב"ג
צילום: חטיבת דובר המשטרה
מומלצים