שתף קטע נבחר

שר השיכון: "אני רוצה שהקבלנים ירוויחו"

בכנס של ארגון קבלני ת"א-בת ים אמר שר השיכון, אורי אריאל, שרווח לקבלנים יוצר מצב חיובי במשק: "קבלנים שמרוויחים טוב - עובדים טוב". הבהיר: "מי שלא צריך להרוויח זו הממשלה". גורמי נדל"ן הביעו פסימיות לגבי תוכנית הדיור: "אין סיכוי שהממשלה או הבנקים יצליחו לממן הקמת 150 אלף יח"ד"

"מה אני רוצה מהקבלנים? דבר אחד: שתרוויחו. קבלנים שמרוויחים עובדים טוב - וזה טוב למשק". כך אמר הערב (ה') שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, בכנס השנתי של ארגון קבלני תל-אביב-יפו-בת ים שנערך באילת. השר אריאל ציין כי "אם יווצר מצב שהקבלנים לא ירוויחו - לא תהיה עבודה. גם הבנקים צריכים להרוויח. אבל מי שלא צריך - זו הממשלה". עוד אמר שר השיכון כי הקטר שמוביל את שוק הנדל"ן זה גוש דן, אבל הבהיר כי יש צורך לבנות בפריפריה.

 

עוד כותרות על שר השיכון בערוץ הנדל"ן :

 

שר השיכון המליץ לקבלנים שהשתתפו בכנס להמתין בסבלנות, והתייחס לנתונים שחשפה רשות מקרקעי ישראל אתמול, לפיהם בשנת 2014 ישווקו קרקעות לבנייה של למעלה מ-30 אלף יחידות דיור. "לא הכל שחור", אמר השר אריאל, "המסר שהכל לא טוב ויהיה הרבה יותר גרוע אינו נכון. התרומה היא שלילית כלפי הציבור".

 

עוד אמר אריאל כי בשנת 2014 המחירים יתחילו להתייצב בעקבות שיווק הקרקעות. "חובת ההוכחה היא רק עלינו", אמר. בהמשך התייחס לתוכנית "בינוי-פינוי" החדשה של משרד השיכון, שהתקבלה בתחילת השבוע על ידי קבינט הדיור, וכן לתוכנית שזכתה לכינוי "מחיר מטרה". הוא סיפר כי נפגש עם שר האוצר, יאיר לפיד, לפני 10 ימים ושוחח איתו על התוכנית. "עלינו להתמודד עם מחירי הדיור של 2014-2016 - צריך לדבר על המחירים עכשיו כי כבר כמה שנים שהמצב הולך ומחמיר", אמר.

 

דירה להשכיר? דירה בחלום!

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין שהשתתף גם הוא בכנס, התייחס לאמירתו של שר האוצר, יאיר לפיד, בתחילת השבוע בדיוני קבינט השרים לדיור. שר האוצר אמר כי אחת הבעיות באישור המלצות צוות "90 הימים" היא שעדיין לא בטוח שתוכנית הדיור תיקרא "דירה להשכיר". על כך אמר דנוס בהלצה: "לא צריך לקרוא לתוכנית הדיור הממשלתית 'דירה להשכיר'. אפשר לקרוא לתוכנית 'חלום הדירה' - כי זה רק בגדר חלום שנוכל לקנות דירה בישראל".

 

דנוס אמר את הדברים במסגרת פאנל שהנחה בנושא "מימון ואשראי של התחדשות עירונית". בפאנל השתתפו אייל ינאי, מנכ"ל משותף בחברת Bdi Coface; טל תפוחי, מנכ"ל חברת גמלא הראל נדל"ן למגורים; רו"ח אבישי בן חיים, מנכ"ל חברת רוטשטיין נדל"ן; ועו"ד יהודה רוה ממשרד עוה"ד יהודה רוה ושות'.

 

במהלך הפאנל הביע עו"ד רוה פסימיות באשר לתוכנית לדיור להשכרה לטווח ארוך ואמר כי "אין שום סיכוי שהממשלה או הבנקים יצליחו לממן הקמה של 150 אלף יחידות דיור". לדבריו, "במערכת הבחירות, שר האוצר הנוכחי שאל את השאלה המתבקשת - איפה הכסף. גם אני שואל את השאלה הזו. אנחנו יודעים שהכסף לא נמצא בידי הבנקים, גם לממשלה אין כסף. כל התוכניות תלויות כולן במימון, שצריך לבוא רק או בעיקר מהמשקיעים המוסדיים. הם אלה שמנהלים את כספנו".

 

נסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, התייחס לדברים וציין שבענף הבנייה והתשתיות יש מצוקת מימון קשה. הוא הוסיף כי הקבלנים מבקשים לשמור על יציבות מחירי הדירות ולא מעוניינים בהמשך עליית המחירים. הוא טען כי "מי שנהנה מעליית המחירים הם בעלי הקרקעות והממשלה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרסלו אילת
שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל
צילום: מרסלו אילת
מומלצים