שתף קטע נבחר

"למרות שלא היה בריא - הראש תמיד עבד"

מותו של התעשיין וחתן פרס ישראל דב לאוטמן תפס את משתתפי ועידת התעשיינים הראשונה באילת לא מוכנים. "עבורנו הוא מופת לתעשיין מצליח", אמר צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים. "זו מכה קשה, אנחנו מרגישים יתומים", הוסיף אמיר חייק, מנכ"ל ההתאחדות. גד פופר, יו"ר אסם: "הוא היה איש גדול באמת ומנהיג בעל דעות ברורות, מנשיאי התעשיינים המובילים"

"זו מכה קשה, אנחנו מרגישים יתומים". כך אמר היום (ו') אמיר חייק, מנכ"ל התאחדות התעשיינים, בעקבות ההודעה על פטירתו של התעשיין וחתן פרס ישראל דב לאוטמן בגיל 77. לאוטמן נפטר יום לאחר שהסתיים הכנס הראשון שערכה התאחדות התעשיינים באילת, בו משתתפים בכירי התעשייה במשק. חרף מחלתו בשנים האחרונות, ההודעה תפסה את כולם בהפתעה והצער ניכר היטב בקרב המשתתפים. כולם הדגישו את תרומתו לתעשייה, בדגש על החינוך.

 

 

צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים, מסר: "עצוב לנו מאוד, למרות שהוא לא היה בריא בשנים האחרונות, הראש שלו עבד. תמיד אפשר היה להתייעץ איתו, לגשת אליו ולדבר איתו. עבורנו הוא מופת לתעשיין מצליח, אדם מסור והגון, שמוכן לעשות הכל עבור עמו ומדינתו והתנדב לכל נושא.

 

לדבריו, "זה סמלי שהוא נפטר יום לאחר הוועידה הראשונה של התאחדות התעשיינים. גם כאן הוא לא רצה להפריע. כולנו, התעשיינים, משתתפים באבל המשפחה וזה גם האבל הגדול שלנו. נושא החינוך היה מאוד חשוב ללאוטמן, הוא היה זה שחשב על הרעיון לחשוף את התעשייה לנוער, זה היה חשוב לו. זה מפעל חי ונושם שעושה חיל. כל הפרויקט הזה נועד לקרב את הנוער לתעשייה".

 

השר לשעבר שלום שמחון אמר ל-ynet כי "אין ספק שמדובר בפטירתו של אחד ממגשימי הציונות בת זמננו. השילוב של חינוך, תעשייה והשקעה בפריפריה הוא שילוב שכל כולו הגשמה שדב לאוטמן היה חלק מרכזי ממנו. אחרי לכתו של אלי הורוביץ, התעשייה חטפה כעת מכה נוספת. אלו שני אנשים שהקדימו את זמנם, זו בהחלט אבידה לתעשייה הישראלית".

 

עוד אמר שמחון כי "כבר שנים הורגש חסרונו של לאוטמן באופן פעיל. אני אומר את זה כשר התמ"ת לשעבר - לא בכל יום צומחים אנשים כאלה. בתקופתי הוא עסק בעיקר בקידום החינוך בפריפריה. הוא קידם את התעשייה שנות דור קדימה, השקיע בפריפריה, במשאב האנושי ואיפשר את המשך הקיום של התעשייה הישראלית".

 

הבטיח לחיות עד גיל 100

אלישע ינאי, יו"ר איגוד תעשיות האלקטרוניקה באיגוד ונשיא מוטורלה לשעבר, העיד כי נמנה על מעגל חבריו הקרובים של לאוטמן. "דוביק היה יו"ר פרלמנט שבת שלנו בחוף הים, בו חברים גם חיים טופול, אקירוב ועוד רבים אחרים, שם הוא היה כמובן יו"ר מאוד דעתן וחריף. הוא היה חייב בדיחה על סקס כל שעה לפחות. גם בשנים האחרונות הוא היה מארח בביתו את החבר'ה, פעם ערב שירה, פעם ערב תרבות. הוא נאחז בחיים".

 

ינאי סיפר כי "דוביק היה משוגע לחינוך ולעבודה עם ערבים וחרדים. הייתה לו ראייה לאומית בלתי רגילה בתחום החינוך והכל באופן חיובי. הוא לא היה איש קל ולא חסך את שבטו, אבל הכל בפרקטיקה ובניסיון לגשר על הפערים מתוך הבנה. בשנים האחרונות בריאותו הייתה איומה ובסוף גם יכולת הדיבור נפגמה, אבל המוח פעל והוא תמיד היה ברור וצלול. ברמה האישית הוא עבר אסונות בלתי רגילים - איבד בן ורעייה. הוא סיפור איוב, ולמרות זאת לא נעדר משום טקס ומשום מפגש".

 

עוד הוסיף ינאי כי "דוביק הקים גם את הגשר הכלכלי ביננו לבין ירדן לפני כ-15 שנה, כפועל יוצא של הסכם השלום, כשהקים בה מפעל טקסטיל. לפני כחצי שנה קיבל דוביק אות הוקרה במרכז האקדמי רופין. בנאום שנשא בו אמר כי הבטיח לילדיו לחיות עד גיל 100".

 

גד פופר, יו"ר אסם בארה"ב ובריטניה ויו"ר לוריאל ישראל אמר כי "דב לאוטמן היה איש גדול באמת ומנהיג בעל דעות ברורות שתמיד עמד עליהן. הוא האמין במה שעשה והתעלם מהמגבלה הגופנית בזמן המחלה. הראש שלו משיך לעבוד כמו שעון. לאוטמן הקים את דלתא ב-10 אצבעותיו, בלי הון ובלי כלים. הוא בנה עסק לתפארת ומבחינה בינלאומית ותמיד נשאר בישראל - גם כמשפעלים אחרים הועברו לחו"ל".

 

פופר הוסיף כי "אלוהים לקח אותו, אך מבחינה מסוימת עשה עמו חסד. הוא תמיד יישאר עמנו.

כנשיא התאחדות התעשיניים הוא היה טוב מאוד. הייתה לו אמירה אצל מנהיגי המדינה. העריכו אותו והאמינו לו. הוא עמד על הזכות של התעשיינים והם היו מוכנים לעשות יותר. אין ספק שהוא היה אחד מנשיאים המובילים".

 

לפיד: "נשמור על הצוואה של לאוטמן"

רוני קוברובסקי, נשיא קוקה קולה, הוסיף: "הוא היה איש אמיץ בצורה בלתי רגילה. למרות מצבו והאירועים שעבר, הוא תמיד היה אופטימי ולא נתן לשום מכשול פיזי לעמוד בפניו. הוא היה מוקף בהמון אנשים שאהבו אותו". קוברובסקי התייחס לכך ששר החינוך, שי פירון, עמד בראש עמותה לחינוך מקצועי "הכל חינוך" שהקים לאוטמן. "סימנו את ועידת התעשייה כשנודע לנו שהנושא המרכזי שבה יהיה החינוך המקצועי. שר החינוך הופיע בפנינו לראשונה - אין ספק שזה בזכות הדחיפה האדירה שדוביק נתן לנושא החינוך בכלל והטכנולוגי בפרט".

 

גם שר האוצר, יאיר לפיד, הגיב ובפוסט שפרסם בפייסבוק כתב: "דב לאוטמן (...) היה דוגמא ומופת לאלה שעושים ולא רק מדברים. בשנים האחרונות הרב שי פירון ואני היינו מצלצלים מדי פעם זה לזה ואומרים 'בוא נלך אליו' (שי היה אומר - 'הולכים לסבא דב') והיינו הולכים לספר לו איך אנחנו מתקדמים. הוא, מצדו, היה מזכיר לנו שוב ושוב שחינוך צריך להיות מרכז העשייה שלנו. חינוך הוא תעשייה, חינוך הוא חברה וכלכלה, חינוך הוא הדרך היחידה לבנות חברה אנושית מתוקנת. זוהי הצוואה שלו, ואנחנו נשמור עליה".

 

נגידת בנק ישראל, ד״ר קרנית פלוג, הביעה צער רב על מותו לאוטמן. "דב לאוטמן שילב לאורך שנים בין אהבתו לתעשייה ולחינוך בכל מגזרי האוכלוסייה, שני תחומים שהם בבסיסה של החברה הישראלית ואשר מהווים את מנועי הצמיחה שלה. דמותו תחסר מאוד בנוף הישראלי", אמרה.

 

אייזק דבח, מנכ"ל דלתא גליל מייסודו של לאוטמן, אמר כי "כולנו אבלים היום על מותו של דב, שהראה לכולנו כיצד ניתן לשלב התנהלות עסקית מבריקה עם מעורבות חברתית, ציונות ופעילות ציבורית ברמה הגבוהה ביותר. ניתנה לי הזכות להמשיך את דרכו של מי שהיה הרבה יותר מאיש עסקים, ועשה את כל מה שעשה מתוך אהבת אדם, תחושת שליחות, תבונה ואחריות. אנחנו בדלתא גליל נמשיך ללכת בדרך שדב התווה לנו, ולאור הערכים שהנחו אותו בחייו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
דב לאוטמן
צילום: ירון ברנר
מומלצים