שתף קטע נבחר

איראן: "השיחות הגיעו לשלב קשה מאוד"

רגע האמת בשיחות הגרעין: שרי החוץ של המעצמות ושל איראן נמצאים בז'נבה והחתימה על ההסכם, שפרטיו פורסמו הבוקר ב"ניו יורק טיימס", נראית קרובה. אל מול המיקרופונים, מקפידים הנציגים להישמע זהירים. "נתנגד לכל דרישה מוגזמת", אמר שר החוץ האיראני. שר החוץ הבריטי: "הפערים צרים, אבל חשובים". השר הצרפתי שבעבר הציגה קו נוקשה: "ממשיכים לעבוד"

אווירה מתוחה היום (שבת) בז'נבה לקראת חתימה אפשרית על הסכם גרעין בין איראן למעצמות. כל שרי החוץ של הצדדים הגיעו לעיר השוויצרית ודאגו להישמע זהירים בדבריהם, זאת לאחר שהבוקר פרסם ה"ניו יורק טיימס" את הפרטים של ההסכם.

 

על סף הסכם - כתבות נוספות

 

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי ארצו תתנגד לכל "דרישה מוגזמת" שתשלול ממנה את זכויותיה. האיראנים מציגים עמדה במסגרת שיחות הגרעין בז'נבה שלפיה זו זכותם הטבעית להעשיר אורניום. לדבריו, "השיחות הגיעו לשלב קשה מאוד, והצוות האיראני אינו מוותר על הזכויות של ארצנו. אנחנו לא מוכנים לקבל הסכם שישפיע על זכויותינו ועל האינטרסים שלנו".

 

שר החוץ האיראני לצד שרת החוץ של האיחוד האירופי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שר החוץ האיראני לצד שרת החוץ של האיחוד האירופי(צילום: AFP)

סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקג'י, צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי השיחות "קשות" וכי הוא מקווה ששרי החוץ שהגיעו לדיונים "מוכנים להחליט החלטות קשות".

 

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר על האיראנים כי הם עדיין נושאים ונותנים באופן קשה. "אנחנו לא כאן בגלל שדברים בהכרח גמורים", אמר הייג. "ישנם פערים צרים, אבל אלה פערים חשובים". לדבריו, נושאי המחלוקת נותרו כפי שהיו בסבב הקודם, אך יש "כמות גדולה של הסכמה".

 

שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה אמר הבוקר כי העסקה אינה גמורה. יש הזדמנות אמיתית, אך ישנה עדיין עבודה רבה להשלים.

 

שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס שנחשב בשיחות הקודמות למי שהציג את הקו הנחוש ביותר מול איראן, הגיע בשעת בוקר המוקדמת למלון בז'נבה ואמר בפנים חתומות כי צרפת מעוניינת ב"הסכם מבוסס ויציב". כמה שעות לאחר מכן, לאחר סדרת פגישות, אמר פביוס: "אנחנו ממשיכים לעבוד". בטרם יצא לארוחת צהריים בקונסוליה הצרפתית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
שיחות הגרעין בז'נבה
צילום: AP
מומלצים