שתף קטע נבחר

המחבלים בלבנון: עקבות הג'יהאד העולמי

חקירת מנגנוני הביטחון בלבנון סימנו את מועיין אבו ד'הר ועדנאן מוסא אל-מוחמד כאחראים לפיצוץ מכונית התופת בשגרירות איראן בביירות

שני המחבלים המתאבדים שעומדים מאחורי הפיגוע הקטלני בשגרירות איראן בביירות הם לבנונים, כך עולה מחקירת מנגנוני הביטחון במדינה, שהצביעו בכפוף לממציאהם על עדות לדריסת רגל של הג'יהאד העולמי והארגונים המתנגדים למשטר הסורי בתוך לבנון.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

דב לאוטמן הלך לעולמו והוא בן 77

ענבים ונענע. נחשף הרכב היין הכנעני העתיק

 

מועיין אבו ד'הר, צעיר מעיר החוף צידון, זוהה על ידי אביו, שצפה בקלסתרונו בכלי התקשורת. הוא סיפר בחקירתו כי בנו התקשר אליו לפני מספר חודשים מסוריה, שם נלחם נגד כוחות צבא אסד. על פי דיווחים בלבנון, אבו ד'הר שהה מעט בדנמרק, עבר משם לכווית ואז הגיע לסוריה. הוא נודע בתמיכתו בשייח הלבנוני הקיצוני אחמד אל-אסיר, אחד המבקרים החריפים של המשטר הסורי ושל חיזבאללה, שנעלם בעצמו לאחרונה בצל עימות אזורי אלים. 

בתקשורת הלבנונית פורסמו פרטים מחשבון פייסבוק שיוחס לו, ובו נמצאות לכאורה עדויות לתמיכתו בארגוני הג'יהאד העולמי בסוריה. יום לפני הפיגוע בשגרירות, נטען, פרסם אבו ד'הר פוסט ובו דיבר על גן עדן וצירף תמונה של רובה עם ספר קוראן ודגל שמזוהה עם אל-קאעידה.

 

המחבל השני הוא עדנאן מוסא אל-מוחמד, צעיר בעל אזרחות פלסטינית ממחנה הפליטים עין אל-חלווה שבדרום לבנון, שנודע כמוקד משיכה לארגוני הג'יהאד העולמי. הוא עזב את ביתו לפני שמונה חודשים כדי להילחם במשטר הסורי ונמנה אף הוא עם חסידי השייח אל-אסיר.

 

הפיגוע, אחד הקטלניים בלבנון בשנים האחרונות, כלל פיצוץ מכונית תופת באזור שגרירות איראן בביירות. 25 בני אדם מתו כתוצאה מהפיצוץ, ובהם נספח התרבות בשגרירות. 150 בני אדם נוספים נפצעו. שעות ספורות לאחר האירוע, קיבלו אנשי גדודי עבאללה עזאם, חלק מארגון המסונף לאל-קאעידה, אחריות למעשה וטענו כי ימשיכו בפיגועים עד שחיזבאללה ייסוג מסוריה ועד שהאסירים המזוהים עם הג'יהאד העולמי ישוחררו מבתי הכלא הלבנוניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אזור הפיצוץ בלבנון
צילום: רויטרס
עדנאן מוסא אל מוחמד
מועיין אבו ד'הר
מומלצים