שתף קטע נבחר

לאוטמן נטמן: 'שליח של כל היפה בישראל'

חתן פרס ישראל שהלך לעולמו בגיל 77 הובא למנוחות בקריית שאול. מאות רבות ליוו אותו בדרכו האחרונה. הנשיא פרס ספד לו: "היית יצרן של רעות, ועשית אותנו צרכנים של ידידות"

מאות רבות של בני משפחה, חברים ומכרים ליוו (יום א') למנוחות את דב לאוטמן בבית העלמין קריית שאול. לאוטמן, מבכירי התעשייה הישראלית וחתן פרס ישראל, נפטר אתמול בגיל 77. הנשיא שמעון פרס, שר החינוך שי פירון, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, יו"ר העבודה יצחק הרצוג וחברי כנסת נוספים הגיעו לחלוק לו כבוד אחרון. בנו נועם ספד לו: "אבא, ניצחת את המחלה הארורה. לא רק שחיית יותר מעשר שנים איתה, גם לא נתת לה להשפיע על חייך". 

 

 

ארונו של לאוטמן, היום בבית העלמין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ארונו של לאוטמן, היום בבית העלמין(צילום: מוטי קמחי)

הנשיא פרס. "לא באנו להיפרד" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הנשיא פרס. "לא באנו להיפרד"(צילום: מוטי קמחי)
 

השר פירון ספד לו: אם יש אדם שידע מה הם חיים, שנגס בהם, שאחז בהם בחוזקה גם כששרירי הגוף לא אפשרו לו, זה היית אתה. לימדת את כולנו עד כמה יכול האדם, בבחירה, להפוך אותם למשמעותיים. לימדת אותנו מהי רוח האדם כשנאחזת בעוד יום, כשלא ויתרת לעצמך, ויצאת לעוד יום עמוס במשרד, גם כשגופך בגד בך".

 

עוד דיווחים בחדשות ynet:

חברים נפרדים מדב לאוטמן

סופדים ללאוטמן: "הקדיש חייו לעם ולחברה"

 

הנשיא ספד על קברו: "דוביק, חברי היקר. לא באנו להיפרד ממך כי הרי אי אפשר להיפרד מאדם שכל חייו היו חלק בלתי נפרד מישראל הבונה. מישראל האוהבת. מישראל המאמינה. קשה להיפרד מאדם שהיה שורש מפרה לבניה וכתר נאמן לייחודה".

 

פרס אמר עוד: "כל חייך חלמת, לא חיפשת שררה. חיפשת ומצאת דרך לשרת את עמך. סללת נתיבים לצאת מהמיצר הקיים ובנית מסלולים כדי להמריא לגבהים חדשים. הקדמת רבים, הלהבת רבים ולא עלבת איש. לא זלזלת בפרטים הקטנים ולא נבהלת מהדברים הגדולים, מעולם לא אמרת נואש, ולא עייפת מלשאת את דגל התקווה. הפרחת את הגליל והקמת בכרמיאל מפעל שהרשים את העולם ויצר מקומות עבודה לאלפים.

 

"הובלת שיתוף פעולה חסר תקדים בין התעשייה, ההסתדרות והממשלה, כדי לצאת מהאינפלציה ולהיכנס לצמיחה. דרשת טוב ועשית למען השלום, הלכת למצרים, הלכת לירדן. הקמת שם מפעלים ויצרת ידידים - דרשת מחברים קרובים וממכרים רחוקים שלום לאלתר וחזון למחר. תמיד צעדת כחלוץ לפני המחנה. היית יצרן של רעות, ועשית אותנו צרכנים של ידידות". הנשיא סיים את דבריו במילות פרידה אישיות ואמר: "לא ניפרד. נתגעגע לדמותך, למופת הנדיר שהיית, להיותך שליח אותנטי של כל היפה בישראל. צאתך לשלום, נפש נפלאה. ובלבנו תוסיף להבהב כאור שלא יכבה, כתקווה שלא אבדה ולא תאבד". 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

עליזה ואהוד אולמרט לצד שי פירון ושמעון פרס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עליזה ואהוד אולמרט לצד שי פירון ושמעון פרס(צילום: מוטי קמחי)
 

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג אמר ל-ynet: "הוא היה חבר אמיתי, ידיד נפש. ביליתי איתו שעות רבות בשיחות. מעשיו למדינה עצומים והוא ייזכר לעד כאחד מבוני הארץ ואחד האנשים הדגולים בה".

 

מנשה שמיע, שהיה נהגו של לאוטמן בשנים האחרונות, סיפר: "חבל שעזב אותנו. איש ענק שממש לעג למחלה ופשוט עשה הכל. קראנו לו 'דב ללא הפסקה'. הוא היה בשבילי מורה לחיים". 

 

במשך שנים רבות נאבק לאוטמן במחלת ה-ALS, מחלת ניוון שרירים, שגרמה לשיתוקו. הוא נולד בשנת 1936 בתל-אביב. לאחר שירותו הצבאי הוא נסע ללמוד הנדסת מכונות במכון הטכנולוגי היוקרתי MIT בארצות הברית והתמחה בהנדסת ייצור. שנתיים לאחר תום לימודיו חזר לארץ ובגיל 27 מונה למנכ"ל חברת הטקסטיל "סברינה". 

 

לאחר מכן הקים לאוטמן את מפעל "גיבור" בקריית שמונה ובשנת 1975 הקים את מפעל "דלתא" בכרמיאל להלבשה תחתונה. באותה שנה הוא מונה לעמוד בראש ועדת העבודה של התאחדות התעשיינים, תפקיד שמילא במשך 11 שנים. בהמשך נבחר לנשיא התאחדות ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים בישראל.

 

ב-1993 סיים לאוטמן את תפקידו בהתאחדות התעשיינים, ולבקשת ראש הממשלה דאז יצחק רבין קיבל עליו בהתנדבות תפקיד של שגריר מיוחד לעידוד השקעות מחו"ל. במקביל לעבודתו בדלתא, הוא נפגש עם אנשי עסקים מהעולם ושכנע אותם להשקיע בארץ.

 

בשנת 2007 קיבל את פרס ישראל בתחום מפעל חיים. לאחר שקיבל את פרס ישראל, בשל מחלתו מכר לאוטמן את השליטה במפעל דלתא ביולי 2007 לאייזיק דבח. "דלתא היא עבורי מפעל חיים", אמר אז לאוטמן, "לנוכח מצבי הבריאותי ומתוך אחריות לדלתא, לעובדיה ולשגשוגה, ולאחר מחשבה ארוכה, מתוך רצון לראות בהמשכיות החברה, החלטתי למכור את השליטה בה לדבח". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הלוויתו של דב לאוטמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים