שתף קטע נבחר

אושר: המענק למסתננים שיעזבו - 3,500 דולר

כחודשיים לאחר שבג"ץ פסל את התיקון לחוק למניעת הסתננות, אישרה הממשלה פה אחד את התיקון לחוק. המענק למסתננים שיעזבו בהסכמה יזנק ב-2000 דולר ויתווספו 550 תקנים להגברת האכיפה שתתמקד גם במעסיקים של האזרחים הזרים. המחיר: כחצי מיליארד שקל

הממשלה אישרה היום (א') פה אחד את התיקון לחוק מניעת הסתננות, במסגרתו תקופת המאסר ללא משפט תקוצר לשנה וכן יתווספו 550 תקנים להגברת האכיפה נגד מסתננים ומעסיקיהם. במטרה לעודד עזיבה מרצון החליטו בממשלה להגדיל ב-2,000 דולרים את המענק הניתן למסתננים, שיקבלו בתמורה להסכמתם לטוס חזרה למדינת מוצאם 3,500 דולרים ממדינת ישראל.

 

כמה זה עולה לנו? עלויות החוק למניעת הסתננות

 

התכנית שהוצגה בממשלה גובשה בעקבות פסילת התיקון לחוק למניעת הסתננות על ידי בג"ץ לפני כחודשיים, שקבע כי הצעד המאפשר החזקת מסתננים במשמורת לתקופה של שלוש שנים אינו חוקתי. לפי החוק החדש, תקופת הכליאה של מבקשי מקלט תקוצר לשנה ללא משפט ויוקם מתקן שהייה פתוח ביום וסגור בלילה.

 

מתקן השהייה בקציעות שבבניה ()
מתקן השהייה בקציעות שבבניה

 

כבר מחר יובא החוק החדש והחלופי למניעת הסתננות לאישור בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

במשרד הפנים ביקשו להדגיש כי התכנית החדשה, שעלותה כחצי מיליארד שקלים, כוללות פעילות משולבת לעידוד עזיבתם של מבקשי מקלט, לצד הגברת הביטחון האישי של תושבי ישראל וצמצום נוכחות מסתננים במרכזי הערים.

 

צוותי האכיפה ושמירת החוק של המשרד לביטחון הפנים, רשות האוכלוסין וההגירה ומשרד הכלכלה יתוגברו בכ-550 תקנים חדשים. האכיפה תתמקד לא רק באזרחים הזרים, אלא גם נגד מעסיקיהם. לצורך הקמת מתקן הכליאה יקוצצו כ-145 מיליון שקל ממשרדי הממשלה ועוד 100 מיליון שקל יילקחו מהרזרבה התקציבית. משרד הביטחון, נקבע בהצעה, ישלים את הקמת המתקן סמוך לקציעות, באופן שיאפשר לשירות בתי הסוהר להפעיל אותו מאמצע החודש הבא.

 

המתקן צפוי לקלוט בשלב ראשון כ-3,300 בני אדם, עם אפשרות להרחבתו בעוד כ-5,000 מקומות. יש לציין כי בהתאם להתחייבות המדינה לבג"ץ מינואר 2011, את איסור האכיפה ניתן יהיה לאכוף רק על מבקשי מקלט ש"יוזמנו" למתקן השהייה, כלומר רק לאלפים בודדים מתוך סך של כ-53 אלף מבקשי מקלט ומסתננים השוהים בישראל.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי ממשלתו נחושה להוציא עשרות אלפי מסתננים מישראל,

"אחרי שהורדנו לאפס את מספר מסתנני העבודה שנכנסים לערי ישראל". לדבריו, "הצעדים שאישרנו פה היום הם מידתיים והכרחיים לשמירה על צביונה היהודי והדמוקרטי של המדינה וישיבו את הביטחון לאזרחי ישראל, תוך שמירה על הנחיות בג"ץ והחוק הבינלאומי".

 

שר הפנים גדעון סער, שקידם את הגדלת מענק העוזבים, טען כי "התכנית הנוכחית מעניקה כלים החיוניים למאבק בהסתננות הבלתי חוקית לשטחה של מדינת ישראל. עלינו לעמוד כחומה בצורה בהגנה על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל ואזרחיה". השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ ציין כי תגבור גורמי האכיפה "יסייע רבות לשיפור ביטחונם האישי ותחושת הביטחון של האזרחים ואכיפת פשיעה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
גינת לוינסקי בת"א. אכיפה מוגברת - גם נגד מעסיקים
צילום: AFP
מומלצים