שתף קטע נבחר

זו הזכות שלכם לדעת: תשלומים והחזרים

אתם משלמים מס הכנסה מדי חודש ולא מצליחים להחזיק מעמד מעל לקו המינוס. יכול להיות שאתם זכאים להחזרים מהמדינה. רוני פיבלוביץ עושה לכם סדר כדי שתדעו מה הזכויות שלכם כאזרחי המדינה

לא סוגרים את החודש? אז דעו שנותר לכם חודש לבדוק האם מגיע לכם סיוע מהמדינה. אם בשנה החולפת עבדת קשה והשתכרתם מעל 2040 שקלים אך שכרכם עדיין נמוך, יתכן ומגיע לכם מענק הכנסה (מס הכנסה שלילי). המענק ניתן על ידי המדינה, לשכירים אשר משתכרים בשכר נמוך יחסית, על מנת להיטיב את מצבם ולסייע להם.

 

גובהו של המענק, נקבע לפי השכר הממוצע שהשתכרו העובדים מחודשי עבודתם בפועל ומהכנסות נוספות שלהם או של בני זוגם. כך שלדוגמא, שכירה שמרוויחה בממוצע 5500 שקלים לחודש, היא אם יחידה לילד מתחת לגיל 19 ואין לה הכנסות נוספות או זכות במקרקעין מלבד דירת מגוריה, תקבל עבור עבודה במהלך כל שנת 2012 מענק הכנסה בגובה 3840 שקלים.

 

על אף יוקר המחייה, מפתיע לגלות, כי לא כל העובדים אשר זכאים להטבה מודעים לה ואינם פונים על מנת לברר את זכותם. אך עוד לא מאוחר- את הבקשה למענק, עבור שנת המס 2012 ניתן להגיש עד סוף חודש נובמבר 2013.

 

למי מגיע המענק?

עובדים שכירים ועובדים עצמאיים, שהיתה להם הכנסה מעבודה, מעסק או מעסקה שביצעו במהלך שנת המס שלגביה מתקבל המענק, אשר מתקיימים לגביהם כל התנאים הבאים:

 

1. הם בני 23 ומעלה ויש להם ילדים, או בני 55 ומעלה גם ללא ילדים.

 

  • ילד הוא מי שטרם מלאו לו 19 שנים במהלך שנת המס שלגביה מתקבל המענק. (למשל, בבקשה לקבלת מענק המוגשת בשנת 2013 עבור שנת המס 2012 נדרש שעד ליום 31.12.2012 טרם מלאו לילד 19 שנה).
  • הורים לשני ילדים לכל היותר, או בני 55 ומעלה גם ללא ילדים, יהיו זכאים למענק אם התוצאה המתקבלת מחלוקת סך כל הכנסותיהם מעבודה או עסק במספר חודשי עבודתם בפועל (אך לא למעלה מ-12 חודשים) גבוהה מ-2050 ש"ח ונמוכה מ-6109 ש"ח.
  • הורים לשלושה ילדים או יותר, יהיו זכאים למענק אם התוצאה המתקבלת מחלוקת סך כל הכנסותיהם מעבודה או עסק במספר חודשי עבודתם בפועל (אך לא למעלה מ-12 חודשים) גבוהה מ-2050 ש"ח ונמוכה מ-6717 ש"ח.

 

2. מלבד דירת מגורים אחת, לא היתה ברשותם בעלות על יותר מ-50% מזכות במקרקעין (דירה, מגרש, חנות וכד') במהלך שנת המס שלגביה מתקבל המענק. לצורך חישוב בעלות על זכות מקרקעין יובאו בחשבון גם מקרקעין הרשומים על בן/בת הזוג ו/או הרשומים על שם ילד התלוי כלכלית בעובד (גם מי שאין ברשותו דירה זכאי למענק, אך מי שברשותו יותר מדירה ו-50% בעלות על זכות נוספת במקרקעין, אינו זכאי למענק). 

 

ומי אינו זכאי?

  1. עובדים שכירים שקיבלו הכנסת עבודה ממעסיק שהוא קרוב משפחה (בן זוג, אח, אחות, הורה, הורי הורה, צאצא וצאצאי בן הזוג, ובן זוגו של כל אחד מאלה).
  2. עובדים שכירים שקיבלו הכנסת עבודה מחברה, שהם או קרובי משפחתם הם בעלי השליטה בחברה.
  3. עובדים שכירים שקיבלו הכנסת עבודה ממעסיק שהוא קרוב משפחה וממעסיק שאינו קרוב משפחה, יהיו זכאים למענק הכנסה רק עבור התקופה שקיבלו הכנסה מהמעסיק שאינו קרוב משפחה.

 

באחד משני המצבים הראשונים (1+2), יהיו השכירים זכאים למענק הכנסה רק עבור התקופה שקיבלו הכנסה מהמעסיק שאינו קרוב משפחה.

 

לצורך חישוב גובה ההכנסות שלכם, יילקחו בחשבון לא רק המשכורת שקיבלתם, אלא גם טובות הנאה אשר אתם מקבלים מהמעסיק כמו רכב, סלולארי, שכר לימוד וכדומה.

 

אם אתם בני זוג, תוכלו לקבל שניכם מענק ולהקל על חיי המשפחה שלכם. במקרה שבו שני בני הזוג זכאים לקבלת מענק, כל אחד מהם צריך להגיש תביעה נפרדת ולפרט את הכנסתיו. הזכאות למענק היא שנתית, על כן, על מנת ליהנות מהמענק, עליכם להגיש תביעה חדשה בכל שנה מחדש.

 

  • לפרטים נוספים היכנסו לכאן

 

  • כל זכות הוא הכתובת הראשונה לזכויות בישראל - האתר מרכז את כל הידע בנושא זכויות, עושה סדר באינפורמציה, בירוקרטיה ובטפסים ונכתב בשיתוף הארגונים והמומחים המובילים בכל תחום ותחום. המידע מוגש באופן ברור, פשוט ופרקטי, בחינם וללא מטרות רווח, כך שכולם יוכלו לדעת מה הזכויות שלהם וכיצד ניתן למצות אותן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
משלמים מס הכנסה? אולי מגיע לכם החזר
צילום: גבי מנשה
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים