שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  32 מעלות בסוף נובמבר: בדרך לחורף יבש?

  החורף מתעכב מאוד, ובימים הקרובים צפויה עלייה בטמפרטורות ברוב חלקי הארץ. האם יש קשר בין כמות משקעים נמוכה בנובמבר לבין חורף שחון?

  "תמיד בסוף נובמבר קר?" לא ממש: טמפרטורות הגבוהות ב-10-7 מעלות מהממוצע צפויות ברוב חלקי הארץ ביומיים הקרובים ועלולות להשכיח את העובדה שהחורף אמור להתחיל. האם חודש נובמבר יבש בהכרח מבשר על חורף שחון?

   

  עוד עדכונים בחדשות ynet:

  בעילה אסורה: 73 תיקים, רק 12 הרשעות

  נשרף אוטובוס תלמידים בטיול, אין נפגעים

   

  מזג אוויר חם מהרגיל לעונה, עם 30 מעלות בכמה מהמקומות, יימשך לפחות עד יום רביעי בלילה. היום עלו הטמפרטורות ב-6-5 מעלות בפנים הארץ. "זו רק ההתחלה של גל החום", מבטיח חזאי "מטאו טק" שלמה אוברמן. "מחר ומחרתיים צפויה עלייה של עוד 5-4 מעלות ברוב האזורים ויהיה שרבי, מעל 30 מעלות. גם הלילות יהיו חמים. אם בחוף נמדדו לאחרונה 13 מעלות והיה יחסית קריר, הטפרטורות יטפסו ליותר מ-20 מעלות באזור זה".


   

   

  במהלך יום רביעי ימשיך מזג האוויר להתחמם וישרור שרב ברוב חלקי הארץ. "ההקלה צפויה רק בשעות הערב והלילה של רביעי, אז יחדור אוויר קריר ויש סיכוי לאובך עם שבירת השרב. יש גם סיכוי לגשם קל בצפון הארץ. ביום חמישי תורגש ירידה ניכרת של 8-6 מעלות בטמפרטורות, ובכל זאת, עדיין יהיה חם מהרגיל לעונה", פרט החזאי. 

   

  בחיפה למשל הטמפרטורה הצפויה מחר היא 30 מעלות. הממוצע בחודש נובמבר בעיר עומד על 22 מעלות. בתל אביב הממוצע הוא 22, אבל הטמפרטורה תגיע מחר ל-32. בירושלים הממוצע הוא 17 מעלות, אך בימים הקרובים צפויות שם 29 מעלות. "אנחנו מושפעים מרכס שמגיע מסוריה וירדן, זרימות דרום מזרחיות שהן כרגע חמות ויבשות. בימים הקרובים נושפע גם משקע שרבי שנמצא במצרים", הסביר אוברמן.

  סתיו בנהריה. הגשם לא נראה באופק ()
  סתיו בנהריה. הגשם לא נראה באופק

  ברוב האזורים נמדדו החודש רק מילימטרים ספורים של גשם, בין 5-1 מילימטר. אך באופן נקודתי היו כמה יישובים שהצטיינו בכמות משקעים גדולה יותר. כך למשל נמדדו החודש במג'דל שמס 25 מילימטרים, 43 בחרמון התחתון, 13 בבית ג'אן, 11 בלימן, 20 בכפר סירקין, 39-32 בכוכב מיכאל ובעין השלושה שבדרום. הגשמים שירדו באגן ההיקוות של הכנרת היו מעטים מכדי להביא לעליית המפלס שלה, שעומד כעת על 211.4- מטרים מתחת לפני הים.  

  "גל החום הנוכחי מזכיר את התקופה היבשה של דצמבר 2010, לפני השריפה בכרמל", הסבירה פרופ' הדס סערוני, קלימטולוגית מאוניברסיטת תל אביב. "פרקי יובש אופייניים אצלנו גם בתוך תקופת החורף, ועוד יותר בשוליה. גם בדצמבר 2010 במזג האוויר היה מעין שקע שרבי. זו לא תופעה נדירה, אלא מוכרת".

   

  לגבי החורף הקרוב היא הסבירה: "אי אפשר לדבר על קשר ישיר בין כמות המשקעים בנובמבר לשאר החורף, בוודאי אם דצמבר עד ינואר ופברואר יהיו גשומים. אם כי חלק מהמודלים העונתיים מדברים על חורף יבש. אך בל נשכח שהדיוק של מודלים עונתיים הוא נמוך". סערוני אמרה כי "בסיכום החורף הכללי, אם בחודש נובמבר לא יורדים גשמים, הכמות הזו תיגרע מסך המשקעים שיורדים בעונת הגשמים".  

   

  אגב דבריה בעניין שריפת הכרמל והקשר למזג האוויר של סוף הקיץ-תחילת החורף, הודיעו היום שירותי הכבאות כי קיים חשש לשריפות בצפון: "היום ישנה אזהרה מטאורולוגית, מחוז צפון תגבר צוותי לוחמי אש באזור. נדרשת עירנות בכל הקשור להבערת אש ביערות ובשטחים פתוחים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים