שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: ריבוי סטוצים מביא למחשבות אובדניות

  רווקים ורווקות רבים התרגלו לצאת למסיבות רק כדי לחזור הביתה עם אהבה ללילה אחד. השאלה היא האם ההנאה הזמנית הזאת שווה את המחיר הכבד שיאלצו לשלם כמה שנים מאוחר יותר?

  לסטוצים יש האנגאובר. לא פעם שמעתי את חבריי (גם הגברים וגם הנשים) מתארים איך בבוקר שאחרי עוד לילה של סקס מזדמן, עולה בהם תחושה של ריקנות, שלא לומר גועל וחלחלה. רוב האנשים שחווים זאת יחזרו לעשות מין מזדמן משום שמדובר בתחושה שעוברת תוך יום במקרה הגרוע, אולם חלק גדול מהם עשוי לשלם על כך מחיר לא פשוט בהמשך.

   

  עוד בנושא:

  מחקר: גברים שורפים יותר קלוריות בסקס

  ההודים? לא עושים סקס. מי עושה הכי הרבה?

  סקר: ישראלים יוצאים חודש עד הסקס הראשון

   

  מחקר חדש מאוניברסיטת אוהיו שבארה"ב, טוען שנשלם על כך במחשבות אובדניות ובנטייה לדיכאון. חוקרים מאוניברסיטת אוהיו ביצעו מחקר מקיף בו ראיינו עשרת אלפים צעירים בגילאי 13-18 מ-130 בתי ספר שונים ברחבי ארצות הברית.

   

   

  הנחקרים רואיינו שוב כמה שנים מאוחר יותר, כשהיו בגילאים 18-26. בין היתר, נשאלו הנחקרים שאלות לגבי מערכות יחסים, דיכאון ומחשבות אובדניות. 29% מסך הנשאלים (33% מהגברים ו-24% מהנשים) הודו כי חוו סקס מזדמן לפחות פעם אחת בחייהם.

   

  תוצאות המחקר הראו שמתבגרים עם סימפטומים דיכאוניים היו בעלי נטייה גבוהה יותר לקיים מין מזדמן. מן הצד השני נמצא כי אלו שעשו מין מזדמן בגיל ההתבגרות, היו בעלי נטייה גבוהה יותר לחשוב ברצינות על התאבדות בשלב כלשהו בחייהם הבוגרים.

   

  למעשה, מהמחקר עולה כי כל מפגש מיני מזדמן נוסף, הגביר את הסיכויים למחשבות אובדניות בעתיד בלא פחות מ-18%. מעניין לחשוב אגב, מהי הסבירות שאדם שלא מקיים יחסי מין כלל ישקול לשים קץ לחייו, ואילו סימפטומים דיכאוניים הוא עלול לפתח, אם בכלל.

   

  כן כן, גם גברים סובלים מזה

  ד"ר שרה סנדברג-טומה, ממובילות המחקר, מסבירה: "מספר מחקרים בעבר מצאו כי קיים קשר בין מצב נפשי עגום לבין מין מזדמן, אך תמיד עלתה השאלה בנוגע למהות הקשר עצמו. המחקר הזה מוכיח שהקשר הוא דו צדדי, ושמצב נפשי רעוע מוביל למין מזדמן, ושמאידך גם מין מזדמן מוסיף להידרדרות במצב הנפשי".

   

  הצד החדשני בכל הסיפור הזה? מסתבר שגם גברים סובלים מדיכאון בעקבות מין מזדמן. ד"ר קלייר קמפדוש, פרופ' למדעי החברה באוניברסיטת אוהיו, טוענת ש"זהו נתון מפתיע משום שעדיין קיים מוסר כפול לפיו לגבר מותר לעשות מין מזדמן ולאישה לא". עם זאת, למרות הקשר שנמצא בין מין מזדמן למחשבות אובדניות, לא נמצא קשר לסימפטומים של דיכאון כרוני.

   

   

  הסברה היא שסימפטומים של מחלת הדיכאון מתפתחים בעת גיל ההתבגרות ושקשה להעריך שינוי בכך כאשר אדם נמדד רק פעמיים, לכן אומרת ד"ר קמפדוש "יש להסתכל על מדדים רבים של מצב נפשי, כולל מחשבות אובדניות".

   

  ד"ר שרה סנדברג-טומה מוסיפה ש"המטרה היא להיות מסוגלים לזהות בני נוער הסובלים ממצב נפשי ירוד כדי שנוכל להתערב בגיל מוקדם, לפני שמתחילים לקיים מין מזדמן".

   

  בואו להיות חברים של ערוץ יחסים בפייסבוק

   

   

  ל"ערה?" – דף הפייסבוק של עדי רם

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  זאת הפעם האחרונה שאני אוספת מישהו מהבר. בא לי למות
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים