שתף קטע נבחר

"זו מהפכה, לא פיילוט". כך יקוצר החופש

הוצגו פרטי התוכנית לקיצור החופש הגדול: כבר הקיץ ילמדו ילדי כיתות א' וב' עוד 3 שבועות, בשנה הבאה התוכנית תורחב לכיתות ג' וד' ובהמשך לה' וילדי הגנים. פירון: "השבועות הנוספים יהיו חינוכיים, לא בייביסיטר". באילו שעות ילמדו וכמה ישלמו ההורים?

עכשיו זה רשמי: החופש הגדול של מאות אלפי תלמידי כיתות א'-ב' יתקצר בקיץ הקרוב בשלושה שבועות. במסיבת עיתונאים רשמית שקיימו הבוקר (ה') שר החינוך שי פירון ושר האוצר יאיר לפיד הוצגה התוכנית שבמסגרתה תימשך שנת הלימודים שלהם בשלושת השבועות הראשונים של חודש יולי במתוכנת מיוחדת. מטרת התוכנית היא לחסוך להורים כסף שמשולם לקייטנות, והיא אמורה לעלות להורים עד 400 שקל - לפי מדרג סוציו-אקונומי. השר פירון אמר: "זאת מהפכה. שלושת השבועות הללו יהיו חינוכיים, לא בייביסיטר". ynet העביר את מסיבת העיתונאים בשידור חי.

 

עיקרי התוכנית: צפו במצגת של משרד החינוך

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

עלות הפרויקט מוערכת בשלב זה בכ-215 מיליון שקל, מתוכם יגיעו 160 מיליון ממשרד האוצר, כ-40 מיליון מקרן ידידות ו-15-10 מיליון שקל ממפעל הפיס.

 
את הדברים פתח שר האוצר יאיר לפיד, שהסביר שהתוכנית באה לתת מענה לאלפי השקלים שהורים נאלצים להוציא בכל שנה על קייטנות. "יש אי התאמה בין ימי העבודה של הורים לבין ימי החופש, וזה מכביד", אמר. "תפקידנו לשנות את המצב. החל מהקיץ הקרוב תלמידי א'-ב' ימישכו לשלושה שבועות נוספים במתכונת קיץ. בשנה הבאה זה יורחב לכיתות ג'-ד' ובשנה לאחר מכן לכיתות ה'-ו'".

לפיד ופירון. "אי התאמה בין החופש הגדול לעבודה של ההורים" (צילום: שחר חי) (צילום: שחר חי)
לפיד ופירון. "אי התאמה בין החופש הגדול לעבודה של ההורים"(צילום: שחר חי)
התשלום עבור הלימודים במתכונת הקיץ ייגבה לפי המעמד הסוציו-אקונומי של היישוב שבו מתגורר התלמיד. על פי השר לפיד, הורים מיישובים השייכים לאשכולות 4-1 לא ישלמו כלל. אשכולות 7-5 ישלמו 300 שקל לכל התקופה. באשכולות 10-8 ישלמו 400 שקל לכל התקופה. לפיד: "יש ערך מיוחד בכך שמי שמוביל את זה היא מערכת החינוך,
כי נוכל לצקת ערכים שלא תמצאו בשום קייטנה או בייביסיטר".
  

על פי התוכנית, מוסדות החינוך הציבורי יפעלו עד 21 ביולי, בימי ראשון עד חמישי, מהשעה 8:00 עד 13:00. הלימודים יתבצעו בקבוצות של 28 ילדים והצוות החינוכי יכלול מורים, פרחי הוראה ומדריכים מקצועיים. התכנים יעסקו בנושאי תרבות, העשרה בנושאים לימודיים, נושאי פנאי ועוד.

 

התוכנית תיושם באופן הדרגתי: בתום השנה הנוכחית היא תכלול את תלמידי א'-ב' בכל הארץ ובנוסף 30 אלף תלמידים בכיתות ג'-ה' מהפריפריה. בשנה הבאה יצטרפו תלמידי כיתות ג'-ד' מכל הארץ. בשנת תשע"ו היא תכלול את ילדי הגן ותלמידי כיתות ה' בכל הארץ.

יעל אקשטיין, סגנית נשיא הקרן לידידות. "גאים להיות שותפים" (צילום: אורי דוידוביץ') (צילום: אורי דוידוביץ')
יעל אקשטיין, סגנית נשיא הקרן לידידות. "גאים להיות שותפים"(צילום: אורי דוידוביץ')

במסיבת העיתונאים השתתפו גם שר החינוך שי פירון ושר הרווחה מאיר כהן. בדבריו הבטיח פירון שהפעילות לא תפגע בעוזרי הוראה שיקבלו שכר נוסף וישתתפו לפי ראות עיניהם. "מדובר ב-200 אלף תלמידים בכיתות א'-ב'", הוסיף. "זה לא פיילוט, זו מהפיכה. זאת לא תהיה קייטנה במובן הקלאסי של המילה. זה יהיה חינוך ולא בייביסיטר".

 

סגנית נשיא הקרן לידידות, יעל אקשטיין: "מטרת הקרן היא לחזק אוכלוסיות מצוקה, קשישים וילדים. אנחנו שמחים על ההזדמנות שניתנה לנו להיות חלק מהמיזם הזה. זאת גאווה להיות שותפים לשינוי עמוק כל כך במערכת החינוך של ישראל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שחר חי
השרים לפיד ופירון, הבוקר במסיבת העיתונאים
צילום: שחר חי
מומלצים