שתף קטע נבחר

פרס במכסיקו: העם האיראני אינו אויב של ישראל

הנשיא פרס נאם בסנאט במכסיקו והתייחס להסכם עם איראן: "אף מדינה אינה מאיימת על איראן - כשאיראן תחדל מלאיים על מדינות אחרות היא תשחרר עצמה מהמצב אליו הגיעה"

נשיא המדינה, שמעון פרס, נשא הערב (יום ה') נאום מדיני בפני מליאת הסנאט במכסיקו. בנאומו התייחס הנשיא לסוגיות מדיניות מרכזיות, בראשן סוגיית הגרעין האיראני, לקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים ולחשיבות העמקת הקשרים בין ישראל למכסיקו בהיבטים אסטרטגיים, מדיניים וביטחוניים.

 

עוד בחדשות:

תוקפי נתן זאדה לכלא, יידוי אבנים בלב חיפה

כך רואה המודיעין הישראלי את 2014

 

הנשיא פרס הדגיש כי על איראן לממש באופן מיידי את עקרונות ההסכם שנחתם מול המעצמות ולעצור את מרוץ הגרעין. הוא פנה להנהגה ולעם האיראני ואמר: "איראן חתמה על הסכם עם שש המעצמות. הצלחת ההסכם או כישלונו יישפטו רק על פי מעשים, ולא על ידי מילים. למרות דאגתה המרובה של ישראל מאיום הגרעין האיראני, העם האיראני אינו אויבנו. איננו חולקים גבול משותף עם איראן, אנו חולקים היסטוריה משותפת עם העם האיראני - אין סיבה כי נהיה אויבים. ישנה אפשרות לפתור את סוגיית הגרעין האיראני בדרך דיפלומטית - זה בידיכם. התנגדו לטרור, עצרו את תכנית הגרעין, עצרו את פיתוח הטילים ארוכי הטווח".

 

הנשיא פרס עם נשיא מכסיקו (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
הנשיא פרס עם נשיא מכסיקו(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

"ישראל בדומה לשאר המדינות מעדיפה פתרון דיפלומטי, אך הקהילה הבינלאומית לא תהיה סובלנית לאיראן גרעינית", הוסיף פרס. "אף מדינה אינה מאיימת על איראן - כשאיראן תחדל מלאיים על מדינות אחרות היא תשחרר עצמה מהמצב אליו הגיעה. עצירת תוכנית הגרעין תשחרר את העם האיראני מהיותו מקור לאיבה ותהפוך את איראן למדינה התורמת לשלום. רק הזמן יגיד".

 

הנשיא הדגיש כי הידידות בין ישראל למכסיקו מאפשרת העמקת שיתופי הפעולה הביטחוניים, כלכליים והאסטרטגים בין המדינות ואמר: "הגענו למכסיקו כמדינה ידידה, במטרה ליצור עשייה משותפת, בתחומים נרחבים אשר יתרמו לשתי המדינות". פרס התקבל במחיאות כפיים על ידי הסנאטורים. ביקורו של פרס זוכה לסיקור נרחב בתקשורת המכסיקנית.

 

הנשיא פרס הגיע ביום שני למכסיקו בליווי 80 אנשי עסקים וראשי חברות ישראליות בתקווה להדק את הקשרים הכלכליים בין המדינות, ואתמול נפגש עם איל ההון המכסיקני קרלוס סלים, אחד האנשים העשירים בעולם.

 

פרס מקדיש חלק נכבד מביקורו במכסיקו גם לקהילה היהודית. כ-50 אלף יהודים חיים במכסיקו, וההתרגשות מבואו של פרס למדינה רבה. שלשום התארח נשיא המדינה

 בארוחת ערב שארגן אחד מבכירי הקהילה היהודית, והלילה (שעון ישראל) הוא ידליק עם ילדי הקהילה היהודית נר ראשון של חנוכה, באירוע שבו תופיע גם הזמרת אחינועם ניני.

 

בסוף השבוע יגיע פרס לגוואדלחרה, שם יחנוך את ביתן ישראל ביריד הספרים הבינלאומי השני בגודלו בעולם. השנה ישראל היא אורחת הכבוד ביריד, שבו מבקרים מדי שנה כ-750 אלף איש, בהם בכירי עולם הספרות. לקראת היריד תורגמו עשרות ספרים מעברית לספרדית. ליריד תגיע משלחת של סופרים ומשוררים ישראלים שיצירותיהם תורגמו לספרדית כמו דוד גרוסמן, סביון ליברכט, אתגר קרת, אשכול נבו ואחרים. גם אמנים ישראלים יופיעו בימי היריד, בהם אחינועם ניני, עברי לידר והדג נחש.

 

Read this article in English

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן, לע"מ
פרס במכסיקו
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים