שתף קטע נבחר

ביום שאחרי הזעם: "בדואי - אזרח שקוף"

עשרות העצורים בהפגנות נגד תוכנית פראוור יובאו להארכת מעצר בבית המשפט בבאר שבע. תושב רהט באולפן ynet: "המחאות - תגובה טבעית של אדם שאכפת לו מהבית שלו. נראה היה שהמשטרה מנסה לכבוש את ביירות"

כ-150 מתושבי הפזורה הבדואית בנגב הגיעו לבית המשפט בבאר שבע לקראת הדיונים בהארכות המעצר של העצורים מאתמול ב"יום הזעם" נגד תוכנית פראוור להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. בין היתר הגיעו לבית המשפט גם פוליטיקאים ואנשי דת, ואת האזור מאבטחים שוטרים רבים. באולם בית המשפט נוכחים רק בני משפחה קרובים, והמשטרה סגרה את הדלתות שמובילות לאולם הדיונים נוכח העומס הרב. 

 

ידיעות נוספות בחדשות ynet:

חשש מהתלקחות: שוטרים ערוכים ליד חורה

ליברמן על המחאה: שודדים לנו קרקעות

 

יו"ר מועצת הכפרים הלא מוכרים לשעבר, חוסיין אל-רפעיה, איים כי ללא הידברות המתווה לא ייצא לפועל. "נהיה מוכנים למות באדמות שלנו, המדינה רוצה לנשל אותנו מהן", אמר. פאדי אל-עוברה, תושב רהט ופעיל הפגנות נגד מתווה פראוור, אמר באולפן ynet כי המחאה היא "תגובה טבעית של כל אדם שאכפת לו מהבית שלו. תגובה טבעית של כל אדם שמתייחסים אליו כאזרח שקוף, שמתייחסים אליו כאל פושע". 

 

אל-עוברה הסביר: "העובדה שאני בא מרהט, אחד מהיישובים שכן הוכרו, היא המניע שלי לצאת ולהפגין נגד התוכנית. כל היישובים הללו כושלים, כולם בצמרת רשימת האבטלה". הוא יצא נגד התגובה להפגנות אתמול: "זה נראה היה כאילו המשטרה מנסה לכבוש את ביירות. המדינה מנסה לשים כמה שיותר בדואים בשטח כמה שיותר קטן. מה שצריך לעשות זה להגיע ל-45 היישובים הלא מוכרים, שנמצאים על המפה מאז קום המדינה, ולחבר אותם לרשת החשמל".

 

סלמן אל מחמיד, חבר בוועדת ההיגוי של הבדואים בנגב, אמר כי התוכנית נהגתה "רק כדי לרצות את הימין בישראל". הוא הזהיר: "ייעקרו מבתיהם כ-50 אלף תושבים ללא כל הסדרה. אף אחד לא מדבר איתנו. האלימות של אתמול היא בגלל שהחליטו במשטרה ובשב"כ להציב בהפגנה אנשים שיחממו את האווירה כדי להציג אותנו כאלימים. אנחנו בעד מחאה לא אלימה".  

מפגינים בחורה אמש (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
מפגינים בחורה אמש(צילום: גטי אימג'בנק)

עשרות עצורים בנגב (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
עשרות עצורים בנגב(צילום: גטי אימג'בנק)

מפגינים ביפו (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מפגינים ביפו(צילום: עופר עמרם)

מתנגדים לתוכנית פראוור. יפו אמש (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מתנגדים לתוכנית פראוור. יפו אמש(צילום: עופר עמרם)

תנועת "רגבים" הגיבה להפגנות: "המחאה האלימה היא המשך של תעשיית השקרים של מיעוט קטן אך רועש שקיים בקרב החברה הבדואית, שמגובה על ידי ארגונים שמתפרנסים מכך כבר שנים רבות. הגישה האלימה הזאת דוחה בשיטתיות כל פשרה, אפילו כאשר היא נדיבה בצורה קיצונית כמו זו שניתנה במתווה פראוור. הבדואים הם אזרחי ישראל לכל דבר, אך כל עוד הם והנהגתם לא מוצאים את הדרך להתנער מהקו הזה ולהראות שפניהם לפתרון הסוגיה, על הממשלה להבין שכל הצעות הפשרה לא יובילו לשום מקום". 

ב"יום הזעם" שעליו הכריזו הבדואים אתמול נערכו הפגנות סוערות בכיכר השעון ביפו, לאחר יום של מחאה בחורה, בחיפה ובירושלים. המפגינים ביפו נשאו שלטים ועליהם הכיתוב "פראוור=טרור אתני", "התוכנית לא תעבור" וחלקם הניפו דגלי פלסטין. הם חסמו לסירוגין נתיבי תנועה באזור וצעדו על הכביש.

 

אחד המפגינים, עאבד אבו שחאדה מיפו, אמר כי "זו יותר מהפגנת סולידריות. לא נסכים להפקעת האדמות של הבדואים בדרום, ומעבר לכך באנו להעביר מסר לרשויות שבין אם זה בעכו, ביפו או בדרום - זו בעיה קולקטיבית ולא ניתן לרשויות לנהוג בנו באלימות מופרזת. נשתמש בכל הכלים הדמוקרטים להתנגד לאפליה, לגזענות ולהפקעת האדמות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים