שתף קטע נבחר

חום אוקטובר-נובמבר: מהיבשים זה 70 שנה

ברוב חלקי הארץ לא עלו כמויות המשקעים על 15% מהממוצע. בעונה הנוכחית ירד מפלס הכנרת והמעיינות התייבשו, אבל בשירות המטאורולוגי אופטימיים: "גם בשנים עם תחילת עונה יבשה החורף לא הסתיים בגירעון מוגזם"

לפי נתונים ממספר תחנות למדידת משקעים בארץ, העונה הנוכחית היא היבשה ביותר ב-70 השנים האחרונות. כמויות הגשם בנובמבר ברוב חלקי הארץ לא עלו על 15% מהממוצע לחודש זה. אם ציפיתם לישועה היום (ב') - אתם עומדים להתאכזב. מידות החום יוסיפו לעלות. מחברת מטאו-טק נמסר שיהיה חם במידה ניכרת מהרגיל לעונה וישרור יובש. בתל אביב יגיעו הטמפרטורות ל-30 מעלות, בחיפה 28, בטבריה ובבאר שבע 29 ובירושלים 25 מעלות. בשלישי בערב יתחיל להישבר השרב וצפוי גשם שיימשך ברביעי ובחמישי.

 

החורף מתקרב - כתבות נוספות ב-ynet:


 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מנתוני השירות המטאורולוגי עולה כי כמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה הן פחות משליש מהממוצע הרב-שנתי עד סוף נובמבר, ובחלק מהאזורים ירדו פחות מ-10% מהממוצע. עם זאת, בשירות המטאורולוגי מרגיעים ואומרים שלא מדובר בשיא שלילי, שכן חודש נובמבר 2010 היה יבש וחם ויותר ברוב תחנות המדידה.  

 

המפלס ירד ב-9 ס"מ בנובמבר (צילום: נאור אורן) (צילום: נאור אורן)
המפלס ירד ב-9 ס"מ בנובמבר(צילום: נאור אורן)
 

האזורים שבהם נמדדו כמויות הגשם הקטנות ביותר בנובמבר, לפי נתוני השירות המטאורולוגי, הם הקיבוצים איילת השחר ושדה אליהו בצפון, היישוב קדומים, ירושלים, ערד ואילת – בכולם ירדו 0 מילימטרים של גשם. גם בשדה בוקר בנגב, ראש צורים בהרי המרכז ומרחביה בעמקי הצפון ירדו מעט משקעים בחודש החולף, רק 0.1 מילימטרים של גשם.

 

ברוב התחנות נמדדו כמויות של פחות מ-10 מילימטרים, בהשוואה לממוצע רב שנתי של 110-85 מילימטרים בהרי הצפון, 85-70 מילימטרים במישור החוף ו-60-50 מילימטרים בהרי המרכז ובעמקי הצפון. כמות המשקעים המצטברת מתחילת העונה עד כה מסתכמת בפחות משליש מהממוצע הרב-שנתי עד סוף נובמבר, ובחלק מהאזורים ירדו פחות מ-10% מהממוצע.

 

כאמור, ברוב תחנות המדידה שנת 2010 הייתה גרועה יותר, אך יש מספר תחנות שבהן תחילת עונת הגשם הנוכחית היא היבשה ביותר זה עשרות שנים. בכפר גלעדי רק שנת 1943 הייתה יבשה יותר ובכפר בלום נרשמה כעת תחילת העונה היבשה ביותר מאז 1949.

תל אביב. סערה נדירה בנובמבר החולף (צילום: ישראלה גזית) (צילום: ישראלה גזית)
תל אביב. סערה נדירה בנובמבר החולף(צילום: ישראלה גזית)

לפי נתוני השירות המטאורולוגי, תחנת המדידה שבה נרשמה כמות הגשם הגדולה ביותר בנובמבר היא נגבה במישור החוף, עם 27 מילימטרים. עדיין מדובר רק ב-41% מהממוצע הרב-שנתי בחודש זה בקיבוץ שנמצא ליד אשקלון.

 

היישוב שבו ירדה כמות הגשם הקטנה ביותר מאז תחילת העונה הוא אילת – עם אפס מילימטרים. בכפר הס בשרון ירדה הכמות הגדולה ביותר מאז תחילת העונה, 42 מילימטרים, המהווים 37% מהכמות שנרשמה שם בתקופה המקבילה אשתקד.

 

בשירות המטאורולוגי מסבירים שעצירת גשמים בנובמבר אינה שכיחה. במרכז הארץ מתרחשת תופעה כזו אחת לכ-10 שנים, ובצפון הארץ התופעה חריגה למדי, וזכורה רק בשנים 1946, 1962 ו-2010.

 

המקום החם ביותר בנובמבר היה אילת עם ממוצע של 29.7 מעלות, עלייה של שתי מעלות בהשוואה לטמפרטורות המקסימום הממוצעות שנרשמו בין 1995 ל-2009.

התחנה שבה נרשמו הטמפרטורות הממוצעות הנמוכות ביותר בנובמבר היא הר כנען בצפת – 19.8 מעלות.

 

לדברי ד"ר עמוס פורת, מנהל אגף אקלים בשירות המטאורולוגי, "מערכות הגשם שמביאות את הממטרים עוד לא פקדו את אזורנו. עד כה קיבלנו כל מיני שאריות וגשמים מקומיים, אבל לא קיבלנו מערכת גשם מסודרת מתחילת העונה, ואנחנו מצפים שזה יגיע. לא יקרה מצב שבו נסיים את החורף עם 10%-30% מהממוצע הרב-שנתי. גם בשנים עם תחילת עונה מאוד יבשה, החורף לא הסתיים בגירעון מוגזם לעומת שנים קודמות".

 

ברשות המים אומרים כי "נובמבר הסתיים כמעט ללא משקעים, ובכך הצטרף גם לאוקטובר שהיה יבש. עצירת הגשמים נתנה אותותיה בשפיעת מעיינות הבניאס שירדה החודש בחצי, ובמפלס הכנרת שירד ב-9 ס"מ. בממוצע רב-שנתי המפלס יציב בחודשי נובמבר. עם זאת, עקב גשמי השנה שעברה ומדיניות רשות המים לצמצום השאיבה מהאגם, המפלס נמצא כיום 1.60 מטר מעל הקו התחתון - רום של מינוס 211.41 מטרים. יש לקוות שגשמי דצמבר יעצרו את ירידת המפלס".


פורסם לראשונה 01/12/2013 21:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד טסה
אולי השבוע?
צילום: גלעד טסה
מומלצים