שתף קטע נבחר

מדד האומללות: איזה עם סובל הכי הרבה?

סקר "גלאופ" שמפורסם היום מבקש למדוד את הסבל שחשים בני האדם ברחבי העולם. כמה אומללים הישראלים, האיראנים והאמריקנים ומי במקום הראשון?

למרות החיבה הגדולה לתלונות והלקאה עצמית, בסקרים המודדים אושר ממשיכים ישראלים למצוא את עצמם בדירוגים גבוהים ואופטימיים. סקר "גלאופ" שמפורסם היום (ב') ומתיימר למדוד את הסבל העולמי, מדרג את ישראל במקום נמוך ומעודד: רק 4% מהישראלים שענו על שאלות הארגון הוגדרו על ידי אנשי גאלופ ככאלה שחייהם מהווים עבורם סבל.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

במקום הראשון והמפוקפק ברשימה עומדת בולגריה, זאת השנה השלישית ברציפות, ש-39% מהנשאלים בה הוגדרו סובלים. אזרחי המערב התוהים על השפעת הסנקציות הכלכליות על איראן יתעניינו לדעת שהיא מדורגת במקום החמישי, ו-31 אחוזים מאזרחיה שהשתתפו בסקר הוגדרו סובלים.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

לא רחוק משם נמצאים תושבי סוריה ולבנון, ש-29 אחוזים מהם הוגדרו סובלים. אבל הם נמצאים בחברה טובה: על פי הסקר, לפחות רבע מאוכלוסיית העולם מוגדרת "סובלת".

 

בצד השני והאופטימי של הטבלה נמצאים בין השאר אזרחי איסלנד, קטאר, שבדיה, נורבגיה ואיחוד האמירויות, שרק אחוז אחד מהם הוגדר סובל. יחד עם ישראל (4% סובלים) נמצאות בין השאר ארה"ב, צרפת, בריטניה, בלגיה ודרום אפריקה, אוזבקיסטן וקזחסטן.

 

הסקר נערך ב-2012 בקרב 143 מדינות. הוא מבוסס על תשאול טלפוני או פנים מול פנים של אלף מרואיינים בני 15 ומעלה מכל מדינה. את התשובות קטלגו הסוקרים לפי שלוש אפשרויות: משגשג/ת, נאבק/ת או סובל/ת. התשובות שוקללו על פי "סולם קאנטריל", שאותו פיתח חוקר הסוציולוגיה ד"ר דאריל קאנטריל (1906–1969). מי שזכה לציון 4 ומטה – דורג סובל.

 

על פי סקרי גלאופ, שיעור הסובלים בעולם לא השתנה באופן דרמטי בשנים האחרונות. ב-17 מדינות עמד שיעור הסובלים על 2% או פחות, רובן מדינות מפותחות ועשירות, אבל גם מדינות מתפתחות נכנסו לרשימה המשמחת, בהן ונצואלה, ניגריה, לוב ותאילנד. על פי גאלופ, למרות ההשתחלות של מדינות כאלה, הנתונים המשפיעים על התשובות קשורים ברמת הבריאות והחינוך במדינה שבה הם חיים. נשאלים שהוגדרו משגשגים סובלים מפחות מחלות, מנצלים פחות ימי מחלה ונהנים מהכנסה גבוהה.

 

כמו בסקרים אחרים שבודקים אושר, גם כאן ישראלים העידו על שביעות רצון גבוהה מחייהם. בדו"ח האושר של האו"ם שפורסם בספטמבר האחרון דורגה ישראל במקום ה-11, לפני ניו זילנד, איחוד האמירויות, ארצות הברית, אירלנד ולוקסמבורג.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים