שתף קטע נבחר

מחפשים עבודה? מקצועות שלא דורשים תעודה

מה מציעים הקורסים השונים בחשמלאות, אינסטלציה ושיפוצים, מה ההבדלים בין חאפר לבין בעל מקצוע מוסמך ובאילו מקצועות תצטרכו להחזיק בתעודה רשמית? כך תהפכו לבעלי מקצוע - כתבה ראשונה בסדרה

האגדות מחו"ל מספרות על דרישה לשנים של התמחות אצל בעלי מקצוע מנוסים, לפני שאדם יכול לכנות עצמו "בעל מקצוע". בישראל התחושה היא לפעמים, שכל אדם שיודע להחזיק מפתח שבדי ביד קורא לעצמו מקצוען.

 

 

אחד הדברים החשובים ביותר כאשר מזמינים בעל מקצוע, הוא הידיעה כי מדובר במישהו מקצועי, שיודע את העבודה. מצד שני, רובנו לא ממש יודעים באילו מקצועות נדרשת תעודה רשמית ומתי הניסיון מדבר יותר מהכל.

 

במשק בו האבטלה מטפסת וחדשות לבקרים שומעים על עוד מפעל שנסגר, כדאי לדעת כי נדרשים מאות נגרים, אלפי טפסנים ולא מעט אינסטלאטורים ובעלי מקצוע נוספים. השכר בתחום לרוב יהיה סביב השכר החציוני במשק, אך יכול להגיע גם לסכום בעל חמש ספרות.

 

מורשה או לא מורשה?

בתחום עבודות הבית קיימים מקצועות המוגדרים כ'מסווגים' על פי משרד הבינוי והשיכון, כלומר מקצועות שהוסדרו על פי חוק אך לאו דווקא מותנים בהסמכה פורמאלית או ברישוי. המשרד קבע עבורם בחינה רשמית, שאינה הכרחית, ומי שעובר אותה מקבל את התואר "קבלן סיווג מסוים". בין המקצועות האלו ניתן למצוא ריצוף, עבודות צבע, שרברבות, נגרות, וגננות נוי.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

"בתחום בעלי המקצוע לבית תחום ההסמכה פרוץ לחלוטין", מסבירה יפעת צימרמן, סמנכ"ל בחברת המקצוענים - בעלי מקצוע לבית. "אין גוף מוסמך, המעניק תעודה רשמית למי שעוסק במקצוע כזה או אחר למעט בשלושה מקצועות, המוגדרים כעיסוק בחומרים מסוכנים: חשמלאי, טכנאי גז ומדביר- הללו נדרשים לתעודה ממשרדי הממשלה השונים.

 

"בשורה התחתונה זה אומר שכל מי שחפץ בכך יכול להציג עצמו כאינסטלטור, שיפוצניק, רצף וכיו"ב", היא מוסיפה. "אם פלוני עובר את מבחן הריצוף של משרד הבינוי והשיכון, אפשר להגדירו כ'קבלן ריצוף' אמנם, אבל גם בלי לעבור את המבחן יוכל לעבוד כרצף באופן חוקי ובאין מפריע. זה רק מעצים את החשיבות בבחירת בעל מקצוע ממקור מוסמך המפקח עליהם, לדאבוננו היום חייב הצרכן הישראלי לסמוך על חברות פרטיות, מכיוון שאין יד מפקחת מטעם הרשויות".

 

חשמלאות

בישראל יש מספר רמות של הסמכה לחשמלאים, בהתאם למורכבות הפעולות הנדרשות. ההסמכה הבסיסית לבעל מקצוע עצמאי היא 'חשמלאי מעשי' והיא מספיקה לרוב עבודות התחזוקה השוטפת בבתים פרטיים ומשרדים. דרגות הרישוי הבאות הן 'חשמלאי מוסמך', 'חשמלאי ראשי', 'חשמלאי מתח גבוה' ועוד, שמיועדות בעיקר לתכנון ותפעול מערכות חשמל תעשייתיות.

 

חשמלאי מעשי - לימודים של שנה וחצי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
חשמלאי מעשי - לימודים של שנה וחצי(צילום: shutterstock)

 

לימודי 'חשמלאי מעשי' נמשכים כשנה וחצי, פעמיים בשבוע, ועל מנת להתקבל תהיו חייבים להיות בוגרי 9 עד 11 שנות לימוד. בקורס תלמדו מתמטיקה, אנגלית טכנית, יסודות האלקטרוניקה, מיתוג, פיקוד ובקרה, תקני חשמל, תכנון ותחזוקה מתקני חשמל, בטיחות, מתקנים ביתיים ועוד. את הקורס ניתן למצוא במגוון מכללות טכנולוגיות ברחבי הארץ.

 

כאשר מדובר בחשמל, חשוב מאוד לוודא כי לבעל המקצוע שהזמנתם יש רישיון לעבוד בתחום. זכרו, עיסוק בחשמל ללא רישיון הוא עבירה על החוק, והעסקה של 'חאפר' בתחום רק תורמת לזילות החוק וחמור מכך, מסכנת אתכם ואת משפחתכם.

 

יאיר שוחט, הנדסאי חשמל מוסמך בעל 38 שנות ניסיון בתחום, מסביר כי "קיימות רמות שונות של הסמכה אמנם, אבל ביננו הן לא ממש משנות, היות וברוב העבודות אל לקוחות פרטיים יש צורך ברמת ההסמכה הבסיסית בלבד". לדבריו למד הנדסאות חשמל רק משום שכיוון לעבודה עם מוסדות גדולים.

 

"אם השאיפה היא לעבוד בעיקר עם צרכנים פרטיים, אפשר להסתפק בלימודי חשמלאי מעשי אבל קחו בחשבון שבבתים לפני שיפוץ, בהם נדרשת תכנון מערכת חשמלית בכל הבית, תדרשו להסמכה של חשמלאי מוסמך, לימודים נוספים ללימודי החשמלאי המעשי" אומר שוחט. "עם יד על הלב, לקוחות פרטיים לא מוודאים רישיון בתוקף, לפעמים הם רק שואלים אם בעל המקצוע מוסמך וזה מספיק להם. חשוב לחדד לצרכן הישראלי שלא יהסס וידרוש לראות את הרישיון – ההסמכה הזו נוגעת לבטיחות הילדים שלנו בבית".

 

ומה המשכורות שאפשר להרוויח בתחום? על פי אתר משרד הכלכלה, "רייטינג לעבודה", שמפרט משכורות וביקושים במקצועות שונים במשק, השכר הממוצע למשרה עומד על 6,196 שקל בחודש, כאשר מספר המשרות הפנויות בתחום עומד כעת על 2,002.

 

טכנאי מכשירי חשמל

החשמל זורם סדיר ובכל זאת הטלוויזיה לא נדלקת? המזגן לא מקרר? בעל מקצוע מיומן ומנוסה יפתור לכם כל תקלה ובעיה במכשירי החשמל, גם ללא תעודה ממוסד לימודים, שאינה חובה לעוסקים בתחום. עם זאת, תעודת הסמכה מוכיחה כי מדובר בבעל מקצוע רציני, שרוצה לצבור ידע בתחום העיסוק שלו ולהתעדכן בטכנולוגיות ודרכי הפעולה החדשות בתחום.

 

תחום טכנאות מכשירי החשמל מציע מגוון קורסים, שאורכים מספר חודשים ומעניקים תעודות פנימיות של מוסד הלימודים. הקורסים בתחום כוללים סדנאות מעשיות רבות, הכוללות פירוק והרכבת מוצרים, זיהוי ואיתור תקלות והחלפת רכיבים. בנוסף הקורסים מעניקים ידע תיאורטי נרחב על רכיבי אלקטרוניקה וחשמל, מערכות הפעלה ועוד.  על פי אתר רייטינג לעובדה, הנדסאי חשמל עומדת כיום על 7,856 שקל בחודש.

 

עוד בנושא:

 

אינסטלציה

תחום האינסטלציה מציע מגוון קורסים מסוגים שונים, שחלקם מהווים הכנה לבחינות של משרד הכלכלה בתחום. משך קורס ממוצע הוא בין 6 ל-7 חודשים, והוא כולל הכשרה בתחומים כמו פיתרון תקלות בדודי שמש, תכנון, התקנה והחלפה של מערכות מים, איתור תקלות, התקנת ברזים, מיכלי הדחה, מערכות ביוב, בטיחות בעבודה, תקנים סביבתיים ועוד.

 

העוסקים בתיקוני אינסטלציה ביתיים לא נדרשים לרישיון רשמי מהמדינה, כך שבעל המקצוע הוותיק והמנוסה שלכם, שמעולם לא למד את המקצוע באופן רשמי, אך צבר ניסיון במשך שנים על גבי שנים, יכול בהחלט להיות אינסטלאטור מעולה. 

 

הרבה אינסטלטורים שלמדו את המקצוע מאבא (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הרבה אינסטלטורים שלמדו את המקצוע מאבא(צילום: shutterstock)

 

"יש הרבה אינסטלטורים שלמדו את המקצוע מאבא, ואין ספק שלימודים באוניברסיטה של החיים תורמים הרבה, אבל זה לא מספיק. עם הטכנולוגיה משתנים גם פני החברה, וכך גם במקצוע האינסטלציה. היום בניינים רבי קומות נפוצים יותר מבתים בבניה נמוכה, כפי שהיה נהוג פעם, מה שגורם לגידול בכמות השפכים ובהיקף הטיפול בהם" אומרת צימרמן. 

 

"בתים ישנים שעוברים שיפוץ מחייבים תיקון מהותי ביסודות הצנרת, בפרט שהחומרים בהם עשו שימוש פעם אינם רלבנטיים עוד", היא מוסיפה. "בנוסף, העלייה ברמת החיים תורמת לשינוי - אנחנו מתקלחים יותר, משתמשים יותר במוצרי חשמל לבנים כמו מדיח ומכונת כביסה – אלה מגבירים את כמות השפכים והדרישה לתיקוני אינסטלציה עולה בהתאם. כשמדובר במקצוע נדרש כל כך, אין ספק שמעורבות ממשלתית ודרישה להסמכה מסודרת תוביל להתמקצעות, תוסיף יוקרה לתחום, ותמגר ממנו את כמות החאפרים הבלתי נסבלת מהם הוא סובל היום".

 

קבלן שיפוצים

ההסמכה המתאימה ל'שיפוצניק' שיתקן וישפץ מבנה קיים, היא הסמכת 'קבלן שיפוצים' מטעם משרד הבינוי והשיכון. שיפוץ של מבנה מגורים הוא נושא מורכב מאוד, הכולל הריסת ובניית קירות, עיסוק במערכות חשמל ותשתיות אינסטלציה, ריצוף, צבע ועוד. שיפוץ לא מקצועי על ידי בעל מקצוע ללא הסמכה ורישיון מתאים, יכול לגרום לנזק אדיר ולסכנה בטיחותית.

 

כיום, אין חובה חוקית להיות רשום כקבלן שיפוצים על מנת לבצע את רוב העבודות בתחום, ואכן נכון לסוף 2013, רשומים בפנקס הקבלנים תחת 'קבלן שיפוצים' כ-1,000 בעלי מקצוע בתחום מתוך כ-15,000 שיפוצניקים ברחבי הארץ.

 

קורס קבלני שיפוצים או 'קורס קבלן 131', כולל הכשרה בנושאים מגוונים כמו תורת הבנייה, חומרי בנייה, ציוד וכלי בניין, הבנת תוכניות בניין, חשמל, אינסטלציה, תקנות בנייה, בטיחות, עזרה ראשונה ועוד. מוסדות הלימוד מעניקות תעודה פנימית, כשרק לאחר מכן ניתן לגשת לבחינה של משרד הכלכלה, האחראי על רישום בפנקס הקבלנים.

 

יעקב גיל גולן, מ'אמינות המשפצים והאומן', בעל ניסיון יותר מ-20 שנה, אומר כי חלק גדול מעבודתו של קבלן שיפוצים הוא העסקה של קבלני משנה: "במקרים רבים אני מעין מתווך, בין הלקוח לבעלי מקצוע אחרים. אני דואג להביא רק בעלי מקצוע מוסמכים בתחומם".

 

חשוב לוודא עם השיפוצניק שלכם שגם קבלני המשנה שלו, אם הוא משתמש בכאלו, הם מוסמכים ומורשים. "כשהתחלתי לעבוד בתחום, בגיל 17, לא היו הסמכות ורישיונות", אומר גולן, "עבדתי ולמדתי מבעלי מקצוע מנוסים ממני, ולאחר מכן התחלתי לעבוד לבד. היום, חשוב מאוד להזמין בעל מקצוע מוסמך, שמעסיק בעלי מקצוע מוסמכים תחתיו".

 

בחלק הבא - טכנאי מזגנים, טכנאי מחשבים, מסגרים ועבודה בגובה

 

הכתבה בשיתוף המקצוענים , בעלי מקצוע לבית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים