שתף קטע נבחר

נסראללה: "יש מפנה אצל האמריקנים"

מזכ"ל חיזבאללה, שלאחרונה נטען כי נפצע בניסיון התנקשות, התראיין לטלוויזיה הלבנונית והתייחס להסכם הגרעין: "ארה"ב עייפה ממלחמות". לדבריו, "ישראל לא תתקוף את הגרעין האיראני בלי אור ירוק מארה"ב"

השמועות על פציעתו היו מוקדמות: מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, התראיין הערב (יום ג')  לערוץ הלבנוני הנוצרי OTV, אחרי השמועות על כך שנפגע בניסיון התנקשות בלבנון של המורדים בבשאר אסד. הוא התייחס באריכות בראיון להסכם הגרעין בז'נבה, אמר כי האמריקנים "עייפו ממלחמות" והוסיף: "יש מפנה אצל האמריקנים".

 

עוד חדשות בעולם:

חנוכיות באיראן, אש בהונגריה. חנוכה בעולם

אוהדי פוטבול קפצו, רקדו - וגרמו לרעש אדמה

 

לארה"ב נמאס ממלחמות. נסראללה בראיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לארה"ב נמאס ממלחמות. נסראללה בראיון(צילום: AFP)

לדברי נסראללה, המרוויחים מההסכם בין איראן למעצמות הם עמי האזור, כולל מדינות המפרץ: "היו גורמים אזורים ובינלאומים שדחפו לאופציה של מלחמה נגד איראן". נסראללה סבור כי הסיכויים לכך קטנו בעקבות ההסכם והוסיף גם הערכה משלו לגבי אפשרות של תקיפה ישראלית: "אני לא סבור שישראל עשויה לתקוף את מתקני הגרעין באיראן ללא אור ירוק מהאמריקנים". הוא הגדיר את דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהקשר זה כ"מלחמה פסיכולוגית".

 

בראיון, ששודר בשידור ישיר בערוץ הלבנוני, מנה נסראללה את הכישלונות של ארצות הברית במזרח התיכון ואמר כי כעת קיימת מציאות אירופית ואמריקנית חדשה. לדבריו, "ארצות הברית לא רוצה להגיע למלחמה והיא עייפה ממלחמות, וזה מה שפתח את הדלת אל הבנה בנושא הגרעין".

 

נסראללה אמר עוד כי "ההבנה שגובשה בעקבות הדיאלוג בין איראן לבין המעצמות הנציחה מציאות חדשה בזירה הבינ"ל וכעת היא זירה עם קטבים רבים. אין כבר מדינה אחת ששולטת בעולם".

 

בנוגע לאפשרות של נורמליצזיה בין איראן לארצות הברית, אמר מזכ"ל ארגון הטרור השיעי כי עדיין מוקדם לדבר על כך. "האיראנים תמיד אמרו שכאשר האמריקנים יכירו בזכויותיהם, אז טהרן תהיה מוכנה לדיאלוג", אמר עם זאת וטען כי "קיים מפנה אצל האמריקנים". הוא אף הוסיף פרטים מהמשא ומתן בז'נבה. "לפי מה שהבנתי מהאיראנים, האמריקנים רצו לדון בנושאים נוספים, אולם האיראנים רצו לדון רק על הגרעין".

 

נסראללה התייחס גם ליחסים בין איראן למדינות המפרץ בכלל וסעודיה בפרט. "איראן לא ניתקה אף פעם את היחסים עם שכניה. ביקורו של שר החוץ האיראני במפרץ הוא המשך של העמדה האיראנית והוא רוצה להרגיע את הסעודים כי ההסכם לא מגיע על חשבונם", אמר מזכ"ל חיזבאללה.

 

לדבריו, סעודיה התייחסה לאיראן כאויב, דבר שהביא לפתיחת מספר חזיתות באזור. עם זאת, נסראללה לא חסך בביקורת חריפה נגד סעודיה. "אין להם אומץ להיכנס למלחמה ישירה עם אף אחד. היא נלחמה באמצעות מתווכים ומשלמת כספים בסוריה, באיראן, בעיראק ובלבנון".

 

בניגוד לאיראן, נסראללה לא האשים באופן ישיר את ישראל בביצוע הפיגוע הקטלני בשגרירות איראן בביירות לפני מספר שבועות. לדבריו, סעודיה היא זו שאחראית לפיגוע. "המודיעין הסעודי מפעיל מספר שלוחות של אל-קאעידה. אני משער שהוא מפעיל גם את גדודי עבדאללה עזאם שעומדים מאחורי הפיגוע", אמר.

 

בהקשר להשלכות של הסכם הגרעין על הסוגיה הפלסטינית, הבהיר מזכ"ל חיזבאללה כי העמדה האיראנית בנושא הפלסטיני היא אידיאולוגית. "בזמן שהיו בעיות בז'נבה, האייתוללה חמינאי הבהיר מה שאיראן אומרת מאז 1979: ישראל היא ישות לא חוקית שנידונה להיעלם. עמדת איראן בעניין ההתנגדות לא תשתנה". לדברי נסראללה, המו"מ בין הרשות לאויב הישראלי לא הניב את המינימום שמגיע לפלסטינים ואין לו שום אופק.

 

לגבי היחסים של ארגונו עם טורקיה אמר נסראללה כי הם מעולם לא נותקו. עם זאת, הוא טען כי טורקיה מעוניינת לחזור ליחסים תקינים עם איראן לפני פרוץ המלחמה בסוריה.

 

נסראללה פרס בראיון לראשונה את נוכחותו ארגונו בסוריה. לדבריו, במחוזות רבים בסוריה, בהם בדרעא ובדיר א-זור, אין לוחם אחד של חיזבאללה כמו גם בצפון חלב, בלטקיה ובנמל טרטוס. נסראללה הסביר כי ההעדפה שלהם מבחינת הנוכחות בסוריה היא באזור דמשק, חומס והגבול בין סוריה ללבנון.

 

מזכ"ל חיזבאללה הדגיש כי מי שלוחם בסוריה בעיקר הוא הצבא הסורי. "ההתערבות שלנו צנועה. יש הגזמה וניפוח בתקשורת לגבי מספר הקורבנות בקרב חיזבאללה. אין לנו גם שבוי אחד בסוריה", אמר נסראללה שציין כי בקרב הארגון נהרגו פחות מ-200 לוחמים.

 

ומה חושב נסראללה על פתרון לסיום המלחמה בסוריה? "ההכרעה הצבאית הגיעה לסיומה וכעת העולם הולך לאופציה של פתרון פוליטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים