שתף קטע נבחר

חילוץ בשידור חי: שרד 60 שעות בכיס אוויר

כזה דבר לא רואים כל יום: צוללנים ירדו למצולות האוקיינוס האטלנטי כדי למצוא סירת גרר ו-12 אנשי צוותה שטבעו. בזה אחר זה הם חילצו גופות, ואז שידרה מצלמת הראש של אחד מהם לחדר הבקרה יד - שהחלה לנוע. הצוללן שחה לכיוונה ופגש בניצול. צפו ברגעי התדהמה וההתרגשות

סרטון שבו מתועדת הצלתו המדהימה של טבח ניגרי, ששרד בקרקעית הים במשך 60 שעות בזכות כיס אוויר שנוצר בסירתו שטבעה, הפך השבוע לסנסציה עולמית. הסרטון צולם במצלמה שהוצמדה לראשו של צוללן מצוות חילוץ דרום אפריקני שיצא לחפש את גופותיהם של הטבח ו-11 חבריו שהיו על הספינה - ובמקום זאת נדהמו לגלותו חי. בסרטון מתועדת - בצורה חיה מאוד - התדהמה בקרב אנשי החילוץ והניצול התשוש. צפו בו:

 

האיש, האריסון אודג'גבה אוקנה, היה הניצול היחיד על הסירה "ג'קסון 4" שטבעה ביוני השנה מול חופי ניגריה. סוכנות הידיעות AP איתרה את אוקנה, והוא סיפר כי כשהטמפרטורות מתחת לסירה צללו והפכו לקור מקפיא, הוא חזר על המזמור האחרון שאשתו שלחה לו בהודעת SMS ועל תפילת הישועה. עד היום מאמין אוקנה כי הצלתו במאי היא סימן לישועה אלוהית.

 

טוני ווקר, מנהל הפרויקט של חברת DCN Diving ההולנדית סיפר כי הצוללנים שנשלחו למעמקי הים חיפשו גופות ולא ציפו למצוא ניצולים. הצוללנים עבדו בשדה נפט במרחק 120 קילומטר משם, והספיקו לחלץ כבר ארבע גופות כשהגיעו לפתע אל אוקנה.

 

כשיד הופיעה על מסך הטלוויזיה שבעזרתו פיקח ווקר על מבצע החילוץ, ושבה שודרו התמונות שצילמה בשידור חי המצלמה על ראש הצוללן, כולם הניחו שמדובר בגופה נוספת. "הצוללן אישר שהוא ראה יד ואז, כשהוא נע כדי לתפוס את היד, היד תפסה אותו!", סיפר ווקר בראיון בטלפון.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

"זה היה מפחיד עבור כולם", נזכר. "עבור האיש שהיה לכוד שם מפני שהוא לא הבין מה קורה; עבור הצוללן זה היה הלם בעודו במצולות מחפש אחר גופות; ועבורנו בחדר הבקרה". בווידאו ניכר פרץ הבהלה וההלם של המחלץ של אוקנה, ולאחר מכן פרץ של שמחה בעקבות ההבנה של מה שמתרחש. "יש ניצול! הוא חי!".

 

ווקר אמר כי אוקנה לא יכול היה להחזיק מעמד עוד זמן רב. "היה לו מזל יוצא דופן שהוא מצא את עצמו בתוך כיס אוויר, אבל נותר לו עוד זמן מוגבל עד לרגע שבו לא יוכל לנשום עוד".

 

סרטון הווידאו המלא פורסם על-ידי החברה ההולנדית בעקבות בקשת סוכנות הידיעות AP. בתחילה הופצה באינטרנט רק גירסה קצרה של הסרטון. אמיתות הסרטון אושרה בבדיקה עם עובדי החברה בהולנד ועם אוקנה עצמו.

 

האירוע החל בסביבות השעה 04:30 לפנות בוקר ב-26 במאי השנה. אוקנה היה בשירותים כשהסירה, אחת משלוש סירות גרר שגררו מכלית נפט מול חופי ניגריה, התהפכה. "נדהמתי והכול היה חשוך, הוטלתי מצד אחד של התא לצדו האחר", אמר אוקנה בראיון בלעדי אחרי הצלתו לעיתון בניגריה.

 

הוא הצליח למצוא את הדרך אל מחוץ לשירותים וניסה למצוא פתח. הוא גילה כמה כלים וחגורת הצלה עם שני פנסים, שאותם דחף למכנסיו.

כשמצא את הקבינה של הסירה שבה הרגיש בטוח, עצר שם והמתין ארוכות. חייו עברו לנגד עיניו - הוא נזכר באמו, חבריו ואשתו זה חמש שנים שעמה לא הספיק עדיין להביא ילד לעולם. הוא דאג לעמיתיו - עשרה ניגרים וקפטן אוקראיני, כולל ארבעה קאדטים צעירים מהאקדמיה הימית הניגרית. הוא החל לדאוג במיוחד כששמע קול של דג, כריש או ברקודה, לפי הערכתו, אוכלים ונאבקים על משהו גדול. מפלס המים הלך

ועלה, והוא קרא פסוקי תנ"ך שאשתו שלחה לו בלילה, לפני שהלך לישון. לא היה לו אוכל, והוא נעזר רק בקבוק קולה אחד.

 

כשאוקנה חולץ, קרובי משפחותיהם של המלחים כבר קיבלו הודעה שכולם מתו. הצוללן שמשה אותו השתמש במים חמים כדי להציל אותו, ואז סייע לו בעזרת בלון חמצן.


פורסם לראשונה 03/12/2013 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הטבח הניגרי האריסון במצלמתו של הצוללן
צילום: AP
מומלצים